Komiksy jsou naivní. Příběhy odstrkovaných, kteří se díky shodě náhod stanou nositeli nadlidských sil (spolu s vizáží obletovaných krasavců) a kteří se automaticky vydávají na nebezpečnou a mnohdy nezáviděníhodnou cestu bojovníků proti bezpráví. Což v reálném světě nikdy nemůže fungovat. Plášť Joe Hilla vám to vysvětlí stručně. A drsně.
Řekněme, že jste obyčejný šprt. Chudokrevný, trochu rachitický a díky tomu notně zakomplexovaný. Cestou do školy či nenáviděné práce vás kousne radioaktivní pes (pavouk už je ohraný) a vy získáte superrychlost, supersílu a supersexy vzhled. Sice si můžeme lhát do kapsy a tvrdit, že se vydáte zachránit planetu, ale já se vsadím, že vaše jediné starosti budou jak si co nejrychleji opatřit pořádnej balík peněz a sbalit nějakou kočku (popřípadě doplnit sbírku komiksů :) Joe Hill v tom má jasno. Na prvním místě je pomsta!
Plášť je povídka, která vyšla ve sbírce 20th ghost centuries (V ČR jako Bobby Conroy vstává z mrtvých) a popisuje nám příběh Erika Cage, což je obyčejný flákač a závistivý sobec. Trochu za to může vážný úraz v dětství, ale to není hlavním důvodem. Erik je prostě líný a neschopný cokoli dotáhnout do konce. Až najde svůj starý dětský plášť a zjistí, že díky němu může létat.
Pokud si myslíte, že Erik vylezl z mámina sklepa, kde do té doby bydlel a vzal si čisté triko prosté skvrn potu a chipsů, jste na omylu. Erik sám sebe vidí jako chudáčka, proti němuž stojí celý svět. A Erik se chce mstít. Stejnou myšlenkou (nýmand + superschopnost = pomsta) se zaobíral také Mark Millar ve svém komiksu Wanted. Ale zatímco Wanted jsou trochu drsnější pohádkou plnou nabubřelých frází a přehnaných gest (díky čemuž působí prosťoučce), Plášť Joe Hilla je jednoduchý a syrový. Zapomeňte na otázky typu jak může dětský plášť létat. To se neřeší. Základní myšlenka je jasná. Obyčejný člověk s neobyčejnou mocí. A Joe Hill nám předvádí svou silnou stránku, totiž realističnost, se kterou dokáže vykreslit charakter hlavního hrdiny.
Ale zpátky ke komiksu. Povídka sama je psána formou vyprávění z pohledu Erika samotného. A ponechává největší díl na čtenáři a jeho fantazii. Nevíme proč nebo jak plášť funguje, ale poznáme, že Erik je parchant. A zbytek je na nás, pouze s lehkými náznaky toho, jak se asi bude příběh vyvíjet dál. Komiks oproti tomu nemá otevřený konec a popisuje Erikovu cestu pomsty, která se nezastaví před ničím. Přiznávám, trochu jsem z toho měl strach. Ale komiksová adaptace, které se zhostil Jason Ciamarella je stejně dobrá jako originál (Joe Hill také držel otcovský dohled nad celým projektem), ne-li lepší. A i když je Plášť příběhem "ve skutečném světě", najdou se zde také situace vypointované ad absurdum, nad kterými budete žasnout. Kresbu obstaral Zach Howard a přesně vystihl náladu a myšlenku jak povídky, tak záměru pánů Hilla i Ciamarella. Plášť působí mrazivě a realisticky a čtenáře dokáže udržet přilepeného v křesle dokud nezavře poslední stránku. Nejedná se o horor podobně jako je tomu u Zámku a klíče, kdy postupně gradovalo napětí. V Plášti nejsme gradace ušetřeni, ale spíš se jedná o lehký třes, přes který se nutíme otáčet stránky dál.
A pak je tu Plášť: 1969. Prequel komiksové adaptace Hillovy povídky. A s tím je trochu potíž, protože se dozvíme o tajemství schopnosti Pláště létat. A to mi přijde škoda. Plášť 1969 rozhodně není špatným čtením, sledujeme v ní osudy Erikova otce, který bojoval jako Ranger ve Vietnamu. Pevně věřím, že mezi čtenáři je plno těch, které zajímalo, jak to s tím pláštěm vlastně bylo, kde vzal svoje schopnosti. Ale já mezi ně nepatřím. Plášť sice je středobodem povídky, ale v komiksu již působí pouze jako kulisa a náš hlavní zájem se upírá na Erika Cage. Plášť je pouhý prostředek, kterým Jason Ciamarella a Joe Hill poukazují na lidskou zkaženost. A já osobně nepotřebuji vědět víc. Plášť 1969 se sice snaží o další dějovou linku, kterou je souboj mezi Erikovým otcem a důstojníkem Vietcongu, ale v porovnání s Pláštěm samotným to nefunguje. Během čtení jsem se nemohl zbavit dojmu, že čtu Punishera: Od kolébky do hrobu s tím rozdílem, že náš Frank Castle umí létat. Ale jak jsem již psal, jistě se najde dostatek fanoušků, kteří Plášť 1969 náležitě ocení.
Plášť u nás vyšel v Deluxe edici, což znamená že obsahuje nejen Plášť 1969 a Plášť, ale i galerii obálek a původní povídku Joe Hilla s popisky Jasona Ciamarelly. Čtenář tak má možnost porovnat předlohu s adaptací. V neposlední řadě má kniha také jinou obálku. Pokud jste ještě komiksovou knihu Plášť nečetly, dejte na má slova. Přečtěte si nejprve Plášť a teprve pak Plášť 1969. Trocha tajemna zůstane neobjasněna a pomůže vám vyrovnat se s Erikový běsněním. A co byste vůbec dělali s pláštěm vy?
Plášť deluxe edice (The Cape: Deluxe edition, The Cape, The Cape 1969)
Joe Hill, Jason Ciamarella, Zach Howard, Daniel Nelson
Vydavatelství: Comics centrum
Rok vydání: 6/2016
Překlad: Zuzana Urbánková, Pavel Res
Počet stran: 288
Formát: 160 x 240 mm
Provedení: Hardback s přebalem, nášivka (bonus k předobjednávkám)
Autor: Robin Podéšť RaptoR