Plutona

Comics recenze

Hrdinové! Postavy poletující nad městem a chránící vše v dosahu. Odprostěni od všech útoků dospělých, od jejich nadřazenosti a poháněni dětskou láskou v ně samotné. Zapomeňme na superhrdiny a přenesme se na chvilku do těl těchto nevinných osob, které nechtějí nic jiného než být také tak významní a neskončit jako padající hvězda.

Ze všech možných recenzí a reklam na Vás bude vyskakovat, že se jedná o příběh ve stylu Stranger Things. Prosím neposlouchejte tyhle žvásty. Stranger Things byly hlavně o matce a jejím trýznivém hledaní vlastního syna. To, že tam byla parta dětí není argument, že jsou si tato díla nějak podobná. A pokud ano, tak to prosím dejme i před seriál Bylo nás pět a komiks Rychlé šípy! Protože přesně takhle vypovídající to přirovnání je. Přitom více na snadě je srovnáni s knihou (filmem) Stand by me, kde je pododa alespoň v tom, že se hlavní příběh točí kolem mrtvého těla. Ale proč dávat relevantní příklad, když Stranges Things bylo teď tak populární. Stejně tak sem někde zaslechl (pořad Smash!, který je přímo s dílny nakladatele této knihy Crew), že se jedná o příběh dětí, které se neznají a jsou to všichni outsideři. Možná sem tu knihu četl jenom já, ale dva hlavní hrdinové jsou kamarádi, jeden je bratr druhé postavy a další se znají jménem a jeden si utahuje pořád z druhého. Přijde mi to, že takhle se nechovají lidé co se vůbec neznají a jestli se outsider pozná podle toho, že chodí ze školy sám nebo ve skupinách, tak tu máme spoustu outsiderů. Jelikož se totiž příběh odehrává hlavně v čas mimoškolní, je težké toto hodnotit. Ale dost už o tom co se jinde píše a na co nemáte brát tak velký zřetel a pojďme se podívat na to čím tento komiks vyniká.

Plutona je příběh o všem co děti prožívají. Ať už se jedná o fascinaci hrdiny, rozkolech v přátelství nebo dokonce i nepokrytou šikanu. Všechny tyto věci jsou hnacím motorem příběhu točící se kolem padlé superhrdinky. Hlavní devízou příběhu však není schopností obdařená matka od dítěte hlídající hlavní město. Ba naopak příběh by skvěle fungoval i bez ní, a je jen nástrojem zdrcujícího vyvrcholení. A to je to, co je třeba nejvíce vyzdvihnout na tomto díle. Dalo by se brát jako sociální sonda do dětských duší, které touží po slávě. Prvně je třeba zdůraznit, že autor komiksu Jeff Lemire skvěle vybral hlavní charaktery. Jsou to obyčejné děti s neobyčejnými strastmi. Neuchýlil se k oblíbené sortě naprostých outsiderů, kteří jsou jen klasickým protipólem oblíbencům a hvězdám třídních lavic. Naopak jsou to mladí lidé nepodobní těm, které znáte ze svého okolí. Díky této volbě příběh funguje bez větších trhlin a není nutné debatovat nad motivací postav. Navíc Lemirovi stačí jediná strana komiksu na každou postavu, aby nám ji popsal tak, že si zbytek samovolně domyslíme a získáme, i po tak krátkém uvedení, pocit, že dotyčného známe několik let. Kdyby nic jiného tak toto je něco co se většině tvůrcům nepodaří nikdy. Ale zde určitě nekončíme.

Příběh této knihy je tak jednoduchý, že lidé co ho nedokáží vyjádřit jednou větou vyzrazují nebezpečně moc. Parta dětí nalezne v lese mrtvou superhrdinku a vyvstane mezi nimi rozkol co s jejím tělem. Víc v tom nehledejte. Není důležité jaké charaktery jsou děti, už tím bych vyzradil možná více než bych chtěl, ani není důležité co s ní chtějí udělat. Jediné na čem záleží je, jak je tato skutečnost dokáže změnit a k čemu je jejich touhy dokážou dohnat. V závěru každého sešitu pak odhalujeme vždy něco více o samotné Plutoně a jak došlo k tomu, že teď nehybně leží na mechovém podloží. Tato linka se na první dobrou může zdát jako zbytečná backstory, ale pokud ji budete pozorně vnímat, tak pro vás konec knihy bude stravitelnější. 

Jako již několik předchozí příběhů Jeffa Lemira by mohl být komiks čistě autorský, ale zde se rozhodl ponechat kresbu své kamarádce Emi Lenox. Mohli bychom teď vést profesorské debaty o tom jestli je její kresba hezká či nikoliv, ale spíše bychom si měli uvědomit, že je natolik naivní, že skvěle padne k příběhu. Jako by dokreslovala naivitu hlavních hrdinů. To samozřejmně jen do doby, kdy je příběh veselým vyprávěním. Jakmile se dostaneme do temnějších částí knihy tak i atmosféra kresby na vás dopadne. Je skoro až neuvěřitelné jak moc tíživě může působit takto jednoduchá kresba obsahující prvek mrtvého těla.

Jestli je ve výsledku příběh dobrý nebo ne, pak musíte rozhodnout sami. Na jeho konci jsou některé symboliky, které záleží jak si vyložíte. A možná právě kvůli nim si uděláte názor na celý komiks. A pokud nevíte co si o tom myslet tak se nakloňte na stranu těch co říkají, že ten komiks je dobrý, protože tím určitě neprohloupíte. Hlavně do příběhu nechodťe s tím, že to je superhrdinský komiks. Jde o to, že jak sem již psal, že na superhrdinech tu nezáleží a pokud byste je očekávali bude zklamaní. Je vidět, že Jeff Lemire nám má hodně co sdělit a pokud jste viděli TOP 2017 do Vojty a Jakuba na Komiksových Novinách tak víte, že ještě zdaleka neskončil. Jsme tedy jedině rádi, že se k němu dostala i česká nakladateství a po Černé palici je toto jeho druhé dílo u nás. No a my jen doufáme, že rozhodně ne poslední.

P.S. Paseka již oznámila, že v roce 2019 vydá komiks Essex county

 

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 359 KČ!

 

Plutona

scénář: Jeff Lemire, Emi Lenox

kresba: Emi Lenox

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2018

Překlad: Richard Podaný

Počet stran: 152

Formát: 168 x 258 mm

Provedení: Brož

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Partneři