Pochmurný kraj 1: Hejna běsů

Comics recenze

Jsou horory, které hrají jen na prvoplánové lekačky a litry krve, potažmo sem tam nějaký ten šílený vrah. A pak jsou horory, které mají svůj strach postavený na atmosféře, která vám zaleze pod kůži takovým způsobem, že do lesa už nikdy nebudete chodit jako dřív. Vítejte v Pochmurném kraji.

Comics Centrum by se klidně dalo označit jako vydavatelství s odborností na horory. Neříkám, že ostatní věci, které vydávají, nejsou dobré, ba naopak, ale horory opravdu umí vybrat. Jejich poslední knihou vydanou v tomto žánru je Pochmurný kraj 1: Hejna běsů, což je první díl stále ještě vycházející (i když s jasně vymezeným počtem dílů) stejnojmenné série vydavatelství Dark Horse Comics. Jejím autorem je u nás poměrně neznámý Cullen Bunn. Tenhle „amík“ ze Severní Karolíny vytvořil působivý příběh, ve kterém využil reálie z dob svého dospívání. Nezbytnou kresbou k tomu přispěl Tyler Crook, ale o tom dále.

 

Problém prakticky všech prvních knih (pokud se nejedná o povídky), je, že musejí dát základ delšímu příběhu a stát se tak úvodem do série, ale zároveň nesmí nudit a musí mít spád, aby čtenáře udržely a navnadily. Tohle v Pochmurném kraji vyšlo dokonale. Vše začíná jedním malým vyřizováním účtů mezi obyvateli Harrow County, pozapomenutého ospalého městečka na jihu USA, a čarodějnicí, která jako ukázka vděku skončí na hranici. Ovšem čarodějky mají, jak všichni víme, tendenci se vracet a proklínat vše okolo. Následně se skokově posouváme do současnosti, tedy doby o 18 let později. Zde potkáváme hlavní hrdinku – Emu, která žije svůj všední život s otcem na jedné z farem. I když všední život. Ema vždycky tak nějak tušila, že není úplně obyčejná a že svět kolem je zvláštní. Ať už se jedná o pokroucený dub, naplněný betonem na jejich pozemku nebo hustý tmavý les hned za ním. Z toho by ostatně za větrných podzimních večerů mrazilo i vás. Ema má oslavit osmnáctiny. Zvláštní to den pro každého mladého člověka, ale jen málo komu se život změní tak překotně jako právě Emě – nejen že zjistí mnoho tajemství a pravd, ale i to že ten dub a les temně jen nevypadají, oni temní opravdu jsou, hodně temní. Nehledě na to, že jí půjde doslova o život.

 

Autor nevsází na levné lekačky, nepotřebuje litry krve a masové vrahy. Ne, ne. Bunn vytvořil mrazivý příběh, který nejvíc děsí svou syrovou opravdovostí a realitou. Vždyť všichni jsme jako děti znali nějaký ten pokroucený strom nebo temná zákoutí lesíka za domem (případně temné uličky ve městě, každému co jeho jest). Využití malého kluka jako jedné z nejděsivějších postav vše jen podthuje. Jeho svět je temný a plný hrůz, běsů a zkrátka skvělý.  A to říkám i přesto, že první díl série není nijak moc složitý a jen jednoduše plyne bez zbytečných odboček.

 

Dobré komiksu by i přes sebelepší scénář nemohlo být bez (minimálně) stejně dobré kresby. Té se, jak jsem již zmínil výše, ujal Tyler Crook. Na jedné straně ve vás může jeho kresba vzbudit dojem takřka dětské knížky, na straně druhé, to jí ještě více přidává na atmosféře strachu. Vždyť za tou hroznou nevinností se ukrývá pořádná hrůza (v dobrém slova smyslu samozřejmě). Jedinečnost atmosféry celého komiksu pak dokonává jeden z velmi málo užívaných prvků – akvarelová malba některých pasáží. Už jen kvůli ní se budete ke komiksu osobně několikrát vracet, protože je to pastva pro oči. Zároveň se autor nebál kromě obligátní černé a odstínů temných barev použít i jasně žlutou, rudou a dalí „svítivé barvy v určitých pasážích a prozářit tak celý příběh a oddělit jeho jednotlivé složky.

 

Na závěr knihy vás čeká několik bonusů. V první řadě jsou to tři krátké povídky z Bunnova světa. I ty jsou přes svou krátkost řádně děsivé. Takřka obligátní součást všech knih u CC je pak skicář a galerie obálek. Oboje jistě stojí za to projít. Pro mě nejzajímavější byl ale bonus závěrečný – úvodní část Bunnova románu, než se rozhodl přepsat ho do komiksového scénáře. Můžete tak vidět a porovnat rozdíly obou verzí.

 

Pochmurný kraj si jistě najde řadu čtenářů a příznivců. Nejen že vyplňuje relativně prázdné místo na českém komiksovém trhu, ale on je i sakra dobrý. Hororová atmosféra, kterou se povedlo autorovi i kreslíři vytvořit vás chytne a strach jen tak nepustí. Ještě teď z hrůzou pozoruji starý ořešák na zahradě, zda se na něm náhodou nehoupe nějaká ta čarodějnice.

 

Koupit přímo u Comics Centra!

 

Pochmurný kraj 1: Hejna běsů (Harrow County: Countless Haunts)

Autor: Cullen Bunn

Kresba: Tyler Crook

Vydavatelství: Comics Centrum

Překlad:  Alexandra Niklíčková

Počet stran: 160

Formát: pevná vazba s přebalem, 239x158 mm

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři