Pochmurný kraj 8: Nenávratno

Comics recenze

Finální střet dvou čarodějek o osudu celého Pochmurného kraje je zde. Hester proti Emě. Jako smrt proti životu. Jen jedna může zůstat.

Trochu se nám z toho letos stává smutný rok. Pochmurný kraj je další komiksová řada, která ve svém putování došla k závěrečnému vyprávění. Od roku 2018 jsme měli možnost pravidelně se díky Comics Centru vypravovat do temných i magických zákoutí gotického pohádkového jižanského venkova Pochmurného kraje po boku mladé čarodějnice Emy a jejích přátel, nepřátel i tajemných běsů.

Dovolte mi na začátek jedno už trochu tradiční osobní okénko. Když se mi před pár lety dostala do ruky kniha Hejna běsů, očekával jsem od ní ledacos. Anotace slibovala zajímavý námět a obálka s kůží lezoucí z bedny v nádherném grafickém zpracování to jen podtrhovala. Přesto ovšem po prvních sešitech jsem byl doslova unesen a okouzlen. Propracovaný tajemný svět, který nabízel mnoho možností k objevování, desítky postav, záhad a stvoření. A k tomu dokonalá akvarelová kresba, která vše jen podtrhovala a umocňovala celý zážitek. Zkrátka Pochmurnému kraji jsem propadl a nedočkavě vyhlížel každý nový díl. A teď na konci musím jen konstatovat, že od začátku do konce to bylo skvělé, nádherné, imaginativní a tvůrci Cullen Bunn a Tyler Crook si zaslouží poděkování.

Zpět k Nenávratnu. Těžko se vyhneme spoilerům, takže pokud jste zatím nečetli předchozí díl, následující odstavec přeskočte.

Do Pochmurného kraje se po mnoha letech vrátila největší noční můra všech zdejších obyvatel, tedy samotná Hester. Naproti ní Ema se dopustila odporného činu, kterým chtěla posílit svou sílu a kraj zachránit. Jenže se zdá, že vše vyzní do ztracena a svět se od Emy odvrací, hlavně její přátelé. Hester naopak opět nabírá sílu a klidně k tomu zneužije i Rodinu a jejich moc. Zkrátka všechny figurky jsou rozestavěny na šachovnici a finální střet, po kterém už nikdy nebude svět jako dřív se nevyhnutelně blíží. Zvítězí dobro nebo zlo? Život nebo smrt? Nebo nakonec vše bude úplně jinak? Inu uvidíte sami.

Se závěry zavedených sérií to občas bývá těžké. Každý čtenář si vysní nebo v průběhu čtení vymyslí nějaký svůj ideální konec a ne vždy se představy střetnou s vizí autora. A nejinak tomu bude i u Pochmurného kraje. Cullen Bunn vedl svůj a Emin příběh napříč 32 sešity a nabídl nám jedinečný svět, ve kterém smísil v takřka dokonalém poměru pohádky, horor, dobrodružství, tajemno, silné momenty, překvapení a skrytá tajemství, ale navíc do tohoto zajímavého mixu přimíchal i notnou dávku emocí, lidských příběhů a silných charakterů. A celé to zakončit nemohlo být snadné ani z hlediska příběhu, ani z hlediska emocí autora. Pochmurný kraj musel být pro Bunna jako jeho dítě, podle toho co sám píše v doslovu.

Když jsme teď na konci, stále přemýšlím, jestli jsem spokojený. Nebo tedy já spokojený jsem, ale zároveň nejsem. Pochmurný kraj totiž nabízí obrovský živý neprobádaný svět, ve kterém by se daly vymyslet a napsat desítky ba stovky příběhů. A v pouhých osmi knihách nebyl zdaleka celý potenciál využit. A v podstatě to potvrzují i sami autoři, protože se do Pochmurného kraje společně vrátili v sérii „Tales of Harrow County“ - takže prosím prosím Comics Centrum?

Pochmurný kraj si od začátku do konce hrál s fantazií a představivostí svých čtenářů. Ať už jsou to zakomponované nápisy Harrow County v předělech kapitol, v té tajemně nepopsatelné hrůze a místy jen lehce naznačenému strachu v jednotlivých panelech. Nebo ať už je to tím využitím známého a zcela obyčejného k děsu a hrůze. Zkrátka Bunnův svět nabídl originalitu.

U Pochmurného kraje dvojnásobně (nebo možná desetinásobně) platí, že bez dobré kresby nebudete mít dobrý komiks. Tyler Crook od první stránky předvádí své umění na každé stránce, na každém panelu, na každém milimetru využitého prostoru. Jeho akvarelové barvy a kresba propůjčuje celé série její jedinečný vzhled a atmosféru, pocit známého neznáma, strachu a zároveň pohody a klidu v bažinatém americkém jihu. Kresba si mě tady opravdu získala a už jen kvůli ní se budu do kraje stále rád vracet s kochat se Crookovým uměním na každém panelu a znovu prohledávat jeho zákoutí a detaily.

Velké díky patří za celou sérii všem lidem v pražském vydavatelství Comics Centrum, které nám sérii přineslo. Více takových netradičních příběhů a řad. Zvláštní kapitolou je i překlad, kde se Alexandře Niklíčkové jednak povedlo zachovat správnou venkovskou atmosféru „buranského“ jihu, ale zároveň se i vypořádat s krkolomným překladem jazyka Znjetvořence.

Inu je tu konec. Konec jednoho článku, konec jedné série. Nemůžu na jednu stranu říct, že by mi konec vyrazil dech, ale přesto jsem na posledních pár stránek jen nevěřícně koukal a na jednu stranu si užíval vyvrcholení příběhu, na druhou zamačkával slzu nad věru trochu hořkosladkým rozuzlením. Cullen Bunn se nenechal unést a jak celou sérii pojal vcelku komorně, tak úsporně vytvořil i závěr, který působí opravdově, uvěřitelně a hlavně lidsky. Zkrátka Cullen Bunn a Tyler Crook vytvořili nádherný svět, krásný příběh a velmi povedený a důstojný závěr. Pochmurný kraj se vám vryje do srdce a už tam zůstane.

 

Koupit se slevou u Comics Centra!

 

Pochmurný kraj 8: Nenávratno

Scénář: Cullen Bunn

Kresba: Tyler Crook

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2021

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: pevná vazba s přebalem, 158 x 239 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři