Pochmurný kraj - Odkaz: Nářek mrtvých

Comics recenze

Po deseti letech se vracíme do magií a mystérii prostoupeného Pochmurného kraje. Ve světě zuří světová válka, nad krajem se line podmanivý tón a místní běsy a zlo opět ukazují svou temnou stránku.

Musím říct, že když Pochmurný kraj v loňském roce skončil svou pouť, byl jsem z toho docela smutný. Dvojice Cullen Bunn a Tyler Crook vytvořili jedinečné dílo, ať už po stránce scénáře nebo naprosto famózní akvarelové kresby, která se dala dlouhé hodiny jen tak bezmyšlenkovitě prohlížet a ztrácet se v jejích barvách a detailech. Goticky hororové vyprávění o mladé čarodějce Emě, které se jednoho dne otočí život o stovky stupňů dokola, se umně linulo americkým jižanským „vidlákovem“ a od počátku do konce drželo diváka v napětí a očekávání. Většina asi ví, jak to dopadlo a já nebudu spoleirovat – tedy jen trochu, protože u navazující série s podtitulem odkaz se tomu těžko vyhnu.

V Harrow County, nebo-li v Pochmurném kraji, uběhlo od poslední návštěvy nějaký deset let. Ema po předchozích událostech odešla a její roli strážkyně místních obyvatel převzala kamarádka Berenika. Líný život si tak nějak dál pluje krajem, jako tok velké řeky Mississippi a jen občas vybočí z tradičních kolejí. Běsy a hrůzy si drží poměrně odstup a Berenika, která se naučila všemu možnému o bylinkách a magii, se snaží pomáhat místním a chránit je před skrytými hrůzami.

Bohužel největší hrůza probíhá daleko jinde. Ve světě právě zuří 2. světová válka a její temné stíny dopadají i na kraj. Mnoho mužů odešlo bojovat a místo nich se vrací jen kondolenční dopisy. Všichni strádají a atmosféra je víc než špatná. Do toho se náhle začne ozývat tajemný hřbitovní chorál, který duchy mrtvých vrací do světa. A ne všichni jsou hodní a chtějí se jen setkat se svými příbuznými a přáteli. Berenika se tedy musí vzchopit, odhalit tajemství původu a zabránit jeho dalšímu šíření, než z kraje zbydou pouhé trosky.

Odkaz obsahuje čtveřici sešitů, které v originále nesou název „Tales of Harrow County“ a tvoří jeden ucelený příběh. Tedy nečekejte žádné povídky, tady se jede pěkně v kuse až ke konečnému překvapení, které slibuje do budoucna zajímavé věci.

Každopádně oproti původní sérii doznal Odkaz poměrně zásadních změn. Tak třeba Cullen Bunn už není na psaní sám. Ta tam je one man show dnes již ostříleného scénáristy, do Odkazu přibral pomocníka v podobě Tylera Crooka. Ano, toho Tylera, který tak geniálně nakreslil v podstatě celou původní sérii. Oba tvůrci jsou velcí přátelé a rozhodli se v pokračování spojit síly, aby se v příbězích vydali novým, čerstvým směrem. A jde jim to.

I když se stále pohybujeme v tradičních kulisách Pochmurného kraje – té líné jižanské krajiny plné magických míst, nebezpečných tvorů, vidlákových obyvatel, žebírek, lánů obilí a čarodějek – přesto je z Odkazu cítit změna. Atmosféra knihy se změnila stejně jako atmosféra Kraje, a i když je to stále děsivě opravdové, tak se svět proměnil, vyprávění má jiný rozměr a hloubku. Možná je to jen subjektivní pocit z toho, že znám původní řadu, možná je radost z návratu. Kdo ví. To asi zůstane tajemstvím, stejně jako mnoho věcí v Bunnově světě.

V první knize na jednu stranu autoři nehýří nápaditostí – ano, zuří válka, novou hlavní postavou je Berenika, ale zároveň vidíme obdobné kulisy, které ovšem na svých bedrech slibují orchestr nápadů a nových možností.

Jméno výtvarnice Naomi Franquiz pro mne bylo naprosto neznámé. Nebo spíš pořád je. Zatím u nás z její ruky nic nevyšlo, tedy samozřejmě kromě této knihy. Musím ale říct, že v této oblasti za mne panuje čiré nadšení. Grafický rukopis je hodně podobný Tyleru Crookovi, přesto ho ale pouze nekopíruje a dodává mu svěží vítr a nádech a těším se na to, jak se projeví autorčin talent v dalším pokračování.

Nemůže být úplně snadné Pochmurný kraj překládat. Na jedné straně chcete využívat bohatou českou zásobu, ale stále se musíte držet v mezích příběhu a správného vyznění. Alexandra Niklíčková však tento souboj zvládá s absolutní grácií a její práci je radost číst a sledovat.

Pochmurný kraj – Odkaz 1: Nářek mrtvých je krásným návratem do fantaskního, i když trochu pochmurného světa Cullena Bunna a Tylera Crooka, které na jejich výletě tentokrát doprovodila Naomi Franquiz a naprosto výborně doplnila původní dvojici. Osobně jsem se na návrat do stínů lesů a chladných zákoutí pohádkově a hororově mrazivého jihu těšil a nelituji, protože každý panel, každé slovo, každé zašumění větru za to stálo.

 

Koupit se slevou u Comics Centra!

 

Pochmurný kraj – Odkaz 1: Nářek mrtvých

Scénář: Cullen Bunn a Tyler Crook

Kresba: Naomi Franquiz

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2022

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 128

Formát: 158 x 239 mm, pevná vazba s přebalem

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři