Počítání mrtvých

Comics recenze

Jen v málokterém jiném komiksu byste měli počítání mrtvých věnovat větší pozornost, než zrovna v Počítání mrtvých. Přes sto stran jich totiž nabízí takřka nepočítaně!

Příběh je  - slovy A. J. Rimmera - prostý jak bulharská striptérka: Casey Jones a Raphaelo zachraňují krásnou, tajemnou a smrtící ženu Midnight před šíleným hongkongským zabijákem, který se originálně jmenuje Johny Woo Woo. A všem vám již musí být jasné, jak to bude dál. Komiks Počítání mrtvých vznikl v polovině devadesátých let, kdy svět neměl lepšího režiséra drsných akčních filmů, než právě Johna Woo. Pokud jeho filmy neznáte, o hodně přicházíte. Naznačím jen, že v jeho dílech najdete mnoho krve, mnoho střílení, mnoho mrtvol a na rozdíl od bezduché zbytkové produkce i velký morální a filozofický přesah. Právě dílko Eastmana a Bisleyho si z čínského režiséra vzali frenetické kydlení všeho živého, osekali filozofii a po vzoru Chow Yun-Fata z Hard Boiled se pustili do čisté, bezskrupulózní řežby.

Což komiks samotný dost omezuje. Želvy ninja pánů Eastmana a Lairda jsou drsnou záležitostí, stejně jako Bisleyův Sláine. Oba zmíněné tituly si ale díky příběhům, které jsou na poměry akčních komiksů nadstandardní, může vychutnat i čtenář obdobné tituly nevyhledávající. V Počítání mrtvých tomu tak není. Buď tento drsný kraťas britské komiksové školy budete milovat, nebo nenávidět. Nečekejte příběh, překvapení nebo snad záletku. Očekávejte přehršel drsných hlášek (které místy nefungují), pár týpků, kteří se s ničím nemažou a vydávají podivné zvuky jako "Gách", "Héch", nebo "Hách" (smích?). A jelikož to kreslil Simon Bisley, u chlápků si buďte jistí extrémní svalovou náloží a u žen naopak extrémní prsní náloží.

Ale přesto... Přesto na tomhle komiksu něco je. Já totiž na filmech Johna Woo vyrostl. Miluju začátek devadesátých let v Hongkongu, kdy se to tam (dle mého dětského myšlení) hemžilo triádami, prostitutkami a neúplatnými, opilými policisty. Miluju ten feeling zapadlých uliček krčících se ve stínu honosných mrakodrapů, kde všechny louže jsou tvořeny buďto močí, nebo něčím horším. A právě tuhle neuchopitelnou atmosféru jsem v Počítání mrtvých pocítil. Čert vem nulový příběh, čert vem místy nečitelnou kresbu a v podstatě nonstop akci, která vás brzy otupí. Tento komiks totiž nabízí víc. Neznám lepší knížnu, kterou bych si za sychravého, deštivého večera vzal k několika panákům rumu. A to i přes fakt, že celá kniha stojí za přečtení pouze jednou: Nyní se budu vracet již jen k nasávání atmosféry, která prostupuje každou stránku. To je onen skrytý aspekt, který mají filmy Johna Woo a Počítání mrtvých společné. Drsní lidé v drsném světě. Ale s kapkou poetiky čišící z doby, kdy slova jako recyklace nebo sociální korektnost ještě byla naprosto neznámá. A pokud filmy Johna Woo neznáte, koukejte tu chybu rychle napravit! Třeba se vám pak Počítání mrtvých zalíbí stejně jako mě.

KOUPIT POČÍTÁNÍ MRTVÝCH ROVNOU U CRWE!

Počítání mrtvých

Kevin Eastman, Simon Bisley

Nakladatelství: Crew

Rok vydání: 9/2019

Překlad: Darek Šmíd

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 112

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři