Pod dekou

Comics recenze

V záplavě všech těch opláštěných maskovaných hrdinů, zmutovaných příšer a Lovecroftovských hororů, přichází jeden komiks úplně jiný a možná to nejlepší, co se vám kdy dostalo do rukou. A ano, je dobré číst ho pod dekou.

Když jsem si nedávno konečně přečetl komiks Habibi Craiga Thompsona, byl jsem nadšený. Bylo to mě nevšední odpoutání se od reality a další nová ukázka, co komiks jako médium dokáže a myslel jsem, že tenhle zážitek jen tak něco nepřekoná. A pak vyšel u BB artu dotisk knihy stejného autora s názvem Pod dekou.

V autobiografickém povídání v komiksovém provedení se Craig zpovídá a snaží vypovědět příběh svého dětství a dospívání. Ne, i když to mám v zvyku, nebudu vám děj nějak zdlouhavě popisovat, protože proto, abyste z něj něco měli, musíte si ho přečíst. Na téměř 600 stránkách je vyprávěno dětství a postupné dospívání mladého chlapce a později muže. Jeho vyrůstání ve Wisconsinu v křesťansky založené (a hodně) rodině a společnosti, která svou víru bere až ve fanatickém duchu, což našinci může přijít až absurdní, jeho nepříliš spokojné roky života až po první lásku Rainu a jejich vztah, sblížení, city a pocity. Dějová linie nejde postupně, ale autor se při vyprávění hlavní dějové linky retrospektivně vrací do určitých, pro něj více či méně významných životních bodů, které mu nějakým způsobem utkvěly v paměti, a se kterými se snaží co možná nejlépe vypořádat. Kromě vypravěče samotného a Rainy je hodně důležitou postavou i bratr Phil, se kterým ho pojí velmi blízký vztah. Thompson se knihou snaží předestřít čtenářům své vzpomínky, ale hlavně mnoho vnitřních démonů a strastí, které zkrátka potřebuje vypustit, oprostit se od nich a terapií sdílením se o ně podělit. 

Pořádná dávka melancholie, inteligentního vyprávění, „tvrdý“ život hlavního hrdiny, empatie, lidský příběh, který se vám doslova zažere pod kůži, tak že vám kniha uteče jako nic, to jsou hlavní devizy tohoto díla. Musí vám být jasné, že je to jiné, než cokoliv, co jste kdy četli a nebál bych se Pod dekou jeho silou a emocemi přirovnat ke komiksu Maus nebo silou a inovací ke Strážcům, o tak zásadní dílo se jedná. Navíc na rozdíl od většiny komiksových knih, Thompson ve scénáři relativně šetří slovy a skutečně využívá možností tohohle média a vůbec nevadí strohé černobílé zpracování, ba naopak, dokonale dokresluje vše výše zmíněné. Obraz navíc podtrhuje aktuální náladu a vyjadřuje pocity.

Ano, kromě scénáře se autor osobně vypořádal i s kresbou a dal jí jednoduché černobílé provedení, kterým ovšem díky svému umu dokáže vyjádřit vše, co potřebuju bez zbytečných slov. Grafické zpracování využívá zároveň jako prostředek symboliky a pocitů a dokazuje, že méně je někdy více. Není se čemu divit, že za ní obdržel jednu z Eisnerových cen.

Pod dekou se nebojím označit jako téměř dokonalý grafický román. Ono na tom vlastně není nic složitého, naopak je to až prostě snadné. Jen převyprávíte svůj život. Ano, to možná přeháním, ale o moc víc v tom není. V jednoduchosti je síla a Craig Thompson dává lidem to, co chtějí, tedy náhled do svých nejintimnějších životních částí a tajemství, o který se běžně jen tak s někým nebavíte. Samozřejmě, o této knize by se dalo psát hodiny a hodiny, tisíce slov, rozebírat ho ze všech možných i nemožných stran. V předchozích řádcích jsem se snažil vyložit co možná nejvíc a co nejméně prozradit, a to jsem ani nezmínil význam názvu knihy, symboliku, humor a mnohé další. Víte proč? Protože tohle je jedna z knih, kdy je vám už od počátku jasné, že jí chcete a musíte mít v knihovně a přečíst si jí, ideálně s teplým kakaem v ruce a pěkně schování pod dekou, na což je současné počasí ideální. Jediný problém vidím ve dvou věcech, za prvé, český ateistický čtenář zkrátka musí mít problém ztotožnit se s prostředím amerického křesťanského středozápadu, a za druhé ne, tohle opravdu není pláštěnkářský jednoduchý komiks, který zhltnete spolu s pytlíkem brambůrků, tohle vás pohltí a hned tak nepustí. Takže pod deku.

 

Koupit na stránkách Comics Pointu!

 

Pod dekou (Blankets)

Scénář a kresba: Craig Thompson

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 9/2018

Překlad: Richard Podaný

Formát: 165x230 mm, vázaná s přebalem

Počet stran: 592

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři