Podivuhodná dobrodružství Rafana Mendonçy a poslíč

Comics recenze

Vlkodlak s pivním břichem, démon v holčičím tělíčku, hlava chrliče a Poslíček s pizzou. Nesourodá čtyřka? Určitě! Pořádně zábavné čtveřice? Sakra rozhodně!

Jsou dvě hodiny po půlnoci a já jsem čerstvě po přečtení knihy Podivuhodná dobrodružství Rafana Mendonçy a poslíčka s pizzou. A nějak ani nevím, kde začít, protože tohle byla a je tak zvláštně šílená jízda, že v ní je vlastně všechno. No tak pojďme asi od začátku.

Když Comics Centrum tuhle knihu oznámilo ve své tradiční záplavě novinek, ne že bych jí úplně ignoroval, ale můj primární zájem cílil na jiné tituly. Nějaký zvláštní mix s podivným názvem od, aspoň pro mě, neznámého autora, mnou prošel bez většího pozvednutí obočí. Na druhou stranu (a jo, jsem nejspíš trochu zaslepený obdivem k vydavateli) CC většinou v jejich výběru věřím, protože mě málokdy jejich komiksy zklamou.

No a tak jsem v pozdním létě, skoro nečekaně, dostal do ruky objemný balíček, který po otevření skrýval knihu s takřka osmdesátkovou grafikou na přebalu a s partou velmi nesourodých hrdinů a antihrdinů.

Hned na prvních stránkách se dozvíte strastiplnou cestu vzniku tohohle díla Filipe Mela. Portugalský komiks asi není nic, co bychom běžně četli, takže jak se k nám vůbec dostal? Inu Melo doslova vnutil své nedokončené dílo režiséru Johnu Landisovi k napsání předlohy. No a Landis po nadšení nejen že předmluvu napsal, ale také doporučil komiks Mikeu Richardsonovi, který pracuje pro Dark Horse Comics. Už vám svítá? Inu taky tu máme pomrknutí směrem ke Comics Centru a Václavu Dortovi. No a vydání u nás bylo v podstatě na světě. A to hned v naprosto kompletní edici, zahrnující celou trilogii a jeden vsunutý kraťas.

Teď si pojďme představit jednotlivé hlavní hrdiny ústřední čtveřice. Poslíček Eurico – normální kluk rozvážející pizzu v Lisabonu, věčně pozdě a se zcela běžnými problémy náctiletých a ukradeným skútrem. Pazuul – pár tisíc let starý démon, vypovězený na zem, který se ukrývá v těle pubertální blonďaté holčičky. Hlava chrliče – inu kdo by sebou tahal celého Chrliče, když mu stačí hlava, no ne? Rafan Mendonça – typické soukromé očko v lehce propoceném tílku, pivním bříškem, docela klidnou povahou a hlavně vlkodlačím genem v těle. No a tihle čtyři čelí drsným výzvám – nacistům, jezdcům apokalypsy a konci světa, sobě samým, životu.. a prostě tak nějak obecně úplně všemu a všem.

Takže vítejte v Lisabonu přátelé! Útočišti a schovce mnoha nadpřirozených bytostí, které sem utekli ze speciálního koncentračního tábora. Právě sem se zasazen příběhy, respektive trilogie příběhů, ústřední čtveřice. Každý díl tvoří v podstatě uzavřený celek, ale zároveň více či méně navazuje na předchozí dění. Začínáme tedy soubojem s nacisty a Hitlerem, pokračujeme přes konec světa a čtyři jezdce apokalypsy (kdy očekávaný souboj přijde a nepřijde zároveň) a přes excentrickou reklamní vsuvku a životní příběh Rafana se dostáváme až do poměrně nečekaného a civilního finále.

Filipe Melo si komiksem plní svůj sen. Ale on ho plní nejen sobě, ale i všem fanouškům, kteří mají rádi horové komedie ala osmdesátá léta, kteří mají rádi tajemno a fantastiku, kteří mají rádi nadlehčený a nekonvenční humor, kteří dokáží přijmout zábavu a odlehčenost, ale i upozaděnou logiku a kombinaci hned několika (ne-li skoro všech) různých žánrů v jedné knize. Napříč trilogií, která vznikla přes deset let, může čtenář sledovat nejen dění postav, ale zároveň i skryté tendence a motivy autora. Příběh a umění se nádherně vyvíjí a Melo nezůstal stagnovat, ale sune svůj um dopředu raketovými kroky, či spíš skoky. Série je od začátku dokonce prošpikována a naplněna až po okraj popkulturními odkazy a pomrknutími a jedno čtení nestačí na zachycení všech jednotlivých drobků v jednotlivých panelech a obrazech.

A stejně jako je originální, nápaditý a prostě skvělý příběh, jde s ním ruku v ruce i kresba argentinské výtvarníka Juana Cavii. Ostatně už vznik spolupráce dvojice autorů byl originální, když z počátku pracovali doslova přes oceán a na dálku z Portugalska do Argentiny! Každopádně Caviiova kresba je naprosto skvělým mixem mezi opravdovostí, karikaturou, superhrdiny, dětskou grafikou a dokonalým uměleckým dílem. Z počátku se budeme muset ponořovat do vod jeho kresby postupně a pomalu, našlapovat opatrně a nechat se unášet z lehka, ale jakmile se dostanete pod prvotní oťukávání, nabídne vám autor svůj a Rafanův kreslený svět, kterémuž barvy dodal další argentinčan Santiago Villa.

Nádhernou práci v případě tohohle komiksu provedlo též vydavatelství Comics Centrum. Vůbec poprvé – nejen u nás, ale v celém světě – totiž příběhy vyšly v kompletním souborném vydání. Čtenáře tak čeká celých 416 stran dobrodružství, ale i doprovodného materiálu, včetně všech předmluv a komentářů. To vše navíc ve velmi povedeném překladu Ladislava Niklíčka.

Tahle kniha je pro mě důkaz, že když nic nečekáte, můžete být naprosto dokonale překvapeni. Tady se skrývá mi všeho, všech možných i nemožných ingrediencí, ze kterých se Melovi a Caviiovi s Villou povedlo upéct jedinečný dort napěchovaný zábavou, emoci, parádním příběhem a hlavně čtivým vyprávěním, které vás usadí a těch 400 stran vám proběhne před očima dřív, než byste chtěli. Za mě objev roku 2022. Zkrátka As incríveis aventuras de Dog Mendonça e pizzaboy byste si měli přečíst, jinak Vás vlkodlak sní!

 

Koupit se slevou u Comics Centra!

 

Podivuhodná dobrodružství Rafana Mendonçy a poslíčka s pizzou

Scénář: Filipe Mělo

Kresba: Juan Cavia

Barvy: Santiago Villa

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2022

Překlad: Ladislav Niklíček

Počet stran: 416

Formát: pevná vazba s přebalem, 173 x 239 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři