Politický Orbital

Comics recenze

Nová Modrá CREW nabízí pokračování sci-fi thrilleru Orbital. Počkat... Opravdu jsem popsal Orbital jako thriller? Opravdu!  A hodlám si to i obhájit!

Je to už nějaký pátek, kdy  jsem v ruce držel obě knihy Orbitalu z edice Modrá CREW. A musím přiznat, že  při pohledu na ně se ve mě neodehrálo vůbec nic. Žádný odpor, žádná bouřlivá, nadšená chemie. Absolutně nic. S příchodem třetí knihy, obsahující páté a šesté album, jsem se pustil do celé série znova. A stále platí, co jsem psal v recenzi před dvěma lety: Orbital je zajímavým vesmírem.  Plnohodnotnou space operou, které ale k dokonalosti chybí buď temnější tóny, nebo více akce. Chvílemi je komiks přespříliš povrchní, byť exotičtí hrdinové a rozsáhlost celého vesmíru přímo vybízejí k zevrubnějšímu zkoumání. A toho jsme se, přátelé, právě dočkali. Tak co myslíte, kterým směrem se páté a šesté album vydá? Více akce, nebo více dramatu?

Více obojího! Měl jsem pravdu když jsem předpovídal, že s Orbitalem je to běh na delší trať. A je to tak dobře! Autor Sylvain Runberg konečně opustil vody vyjednávání a taktizování, když v předchozí knize vypustil zkázonosného Varosaše. A co se stalo dál? Odpověď máte přímo před sebou. A je syrovější, než jsem předpokládal!

Ano, události v Kuala Lumpuru neproběhly dle představ našich hlavních hrdinů, nicméně jejich včasný a statečný zásah zabránil mnohem větším ztrátám na životech. Caleb Swany a Mézoké Izzuo si zaslouží medaile!

Ale fungovalo by to tak i ve skutečném světě? Správně tušíte, že nikoliv. A tak zatímco  Caleb je v kómatu, Mézoké stanula před soudem za planetární ohrožení a celkově za kualalumpurský verosašský průšvih. Izolacinisté řádění neasimilovaného mimozemšťana využívají jakožto záminku k páchání teroristických útoků a na půdě IDO zuří politická válka. Je tohle stále ten povrchní Orbital? Rozhodně ne!

Konečně můžu s klidným svědomím prohlásit, že Orbital mě chytil do svých sítí! Po rozvleklé představovací první knize a povrchní akční druhé, přichází velký zářez a zadostiučinění pro všechny, kteří to nevzdali a cítili všechny ty (polo)naznačené možnosti, které tato série skýtá. Orbital se tak noří do hlubin, ze kterých není pro naše hrdiny tak snadné vybřednout... A ze kterých si každý čtenář do přístí knihy nervozitou snad uhryže palec na ruce. Ano, kniha má otevřený konec, ale je to tak dobře. Ukvapené zakončení by tak parádně nastartovanému thrilleru mohlo jen uškodit. Ano, je zde víc politiky. Ale je tu supermacho Caleb, na kterého se  člověk nechce křivě ani podívat. Je tu realita očima našich hrdinů a očima společnosti (a že to může být sakra rozdílný úhel pohledu!). Je tu Orbital v celé své kráse!

KOUPIT ORBITAL 5 A 6 PŘÍMO U CRWE

Orbital 5 a 6

Sylvain Runberg, Serge Pelle

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 1/2022

Překlad: Richard Podaný

Formát: 190 x 260 mm

Počet stran: 120

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři