Poslední pes na Zemi

Comics recenze

Samotář s fóbiemi, drzý sprostý vořech, opuštěný sirotek a k tomu postapokalyptický Londýn. Cesta za záchranou napříč nástrahami nebezpečného světa může začít.

Autor knihy – Adrian J. Walker není u nás rozhodně neznámým jménem, když se v loňském roce prezentoval prostřednictvím nakladatelství Omega bestselerovým románem Běžecký kluk na konci světa. A obě knihy nespojuje jen jméno autora, ale i postapokalyptická tématika, kdy ovšem tentokrát největším nepřítelem lidstva je lidstvo samo.

Rok 2021. Celý svět rozhodně zažil i podstatně růžovější dny a výhled do budoucna nevypadá o moc lépe. Londýn, stejně jako zbytek Anglie, je v troskách, které zbyly po „moderní“ civilizaci. Po státním převratu zasáhla celou zemi občanská válka, která zpustošila, co mohla i nemohla. Naštěstí (nebo ke vší smůle?) samozřejmě nezemřeli všichni lidé v zemi, i když šílenství zasáhlo svým způsobem každého. Kdo mohl, ten se odporoučel na venkov s vidinou aspoň jakéhosi klidu. Někteří však i přes všechno co se stalo, zůstali ve zničeném Londýně, který je po sérii bombardování z části vybydlený, z části pod rukou revolucionářů.

Reginald Hardy zůstal. Ne snad že by patřil k revolucionářům nebo nemohl utéct, jen je prostě dost líný a nechce měnit své zažité stereotypy. Nehledě na to, že Reginald trpí mnoha fóbiemi a jeho život v jednom pořádku mu zkrátka vyhovuje. S pánem zůstal i jeho milovaný pes – Lineker – protože co by dělal bez pána? Jejich společný a relativně klidný život naruší nečekaná událost – před jejich dveřmi se objeví opuštěný sirotek. Co teď?

Jak už vás asi napadlo, tak Reginald je hlavní postavou a vypravěčem. Přemýšlivý, klidný a tichý člověk s mnoha fóbiemi by nic neměnil za svoje pohodlí a zažité pořádky. To je ale pouze zhruba polovina příběhu. Druhým vypravěčem se totiž netradičně stává Lineker. Tedy pes, kdyby vám to nebylo jasné. Jasně, psi přece nemluví a nebojte, nejedná se o žádnou fantasy, takže nemluví ani náš londýnský vořech. Přemýšlet ale ještě může že? Lineker je naprostým opakem svého pána. Drzý, sprostý, živý – někdy až moc. Ovšem ta část příběhu, kdy sledujeme děj z jeho pohledu, patří k tomu nejlepšímu, co si můžete za poslední dobu přečíst. Nemusíte se bát nějaké nepřehlednosti nebo skákání z linky na linku, protože Walker dokázal stvořit funkční a čtivý příběh, který i přes to netradiční rozdělení skvěle funguje. Dokonce vám ta apokalypsa nebude v knize připadat tak děsivá a naopak se místy i zasmějete nebo zamyslíte, a to hlavně v „psích“ pasážích.

Poslední pes na Zemi je milým letním překvapením. Čtivý a funkční příběh přináší sice neradostné vyhlídky na nepříjemnou budoucnost lidstva, která tím zasazením do roku 2021 doslova buší na vrata, ale zároveň jí autor okořenil správnou dávkou nadsázky, humoru i hlubších myšlenek k zamyšlení. Do současného parného léta je to zkrátka ideální nenáročná kniha k přečtení na dovolené nebo u vody, protože Reginalda i Linekera si víc než oblíbíte.

 

P.S. A když si pospíšíte, tak kniha je ve výprodeji za 99 Kč. No nekupte to!

 

Koupit přímo v knize Dobrovský!

 

Poslední pes na Zemi

Autor: Adrian J. Walker

Nakladatelství: Omega

Rok vydání: 2019 

Počet stran: 480

Formát: pevná s přebalem

Žánr: postapokalyptický

Autor: Adam Vondra Vondris

Partneři