Poslední Poslední z mužů

Comics recenze

Každá cesta jednou skončí. Každý příběh dojde až ke svému závěru. A po deseti knihách a takřka pěti letech putování a strádání v postapokalyptickém světě bez mužů končí i ta Yorickova. 
 

Po mnoha útrapách a dobrodružstvích se konečně Yorick a agentka 355 dostanou do Paříže. Města romantiky a zamilovaných, kde pokračuje pátrání po Yorickově dívce Beth. Do Francouzské metropole však nedorazil jen hlavní hrdina, ale všechny ženy a skupiny žen, které jsme jako čtenáři sledovali devět dlouhých knih. Ŕíct o ději cokoliv víc by byl spoiler a na ty se tu moc nehraje.


Kniha se skládá ze dvou částí. První je samotný závěr a vyvrcholení příběhu, který je dlouhý pět kapitol. Druhý a kratší je pak epilog. A vsadím se, že minimálně každý druhý čtenář GeekCave se setkal s názorem, že Vaughan konec pos*al, zkazil nebo přinejmenším tak úplně nedotáhl. Ale je to opravdu tak?


Za mě rozhodně ne. Pět sešitů, které tvoří závěr ságy postupně svedou všechny linky dohromady až k finále, které je plné hodně silných momentů, a to i přes to, že nejde o žádný epický masakr ani bitvu pěti armád. Osobně vám všem doporučím jedno. Než se vrhnete na Epilog, dejte tomu chvilku. Nechte na sebe všechno pořádně zapůsobit a užijte si ten parádní závěr. Proč? Je to jednoduché, právě přechod na Epilog by mohl nadšení a výborně odvedenou práci Briana K. Vaughana zvlažit a nechat emoce, kterých je tu mnoho, poněkud vyšumět.

Nechci rozhodně říct, že Epilog je špatný, ale pár prvnách stránek zjišťujete, co se vlastně děje a kdy se to děje. V Americe měli trochu výhodu, protože poslední sešit vyšel zhruba o dva měsíce později než předchozí a tak měli dost času na strávení finále a poslední, šedesátý sešit tak pro ně byl třešničkou na dortu a zlatou tečkou za šest let dlouho trvající ságou.

Číst Ypsilonku knihu po knize jak vycházela, byl dozajista parádní zážitek, ale přečíst si všech deset knih vkuse dává příběhu unikátní plus. Můžete pozornějií sledovat především vývoj postav, který je dle mého nejlepším prvkem celého comicsu.

Po šesti letech tak končí jeden z velkých comicspvých příběhů a já můžu po jeho opětovném přečtení říct, že si cenu Willa Eisnera za nejlepší sérii na pokračování rozhodně zasloužil. Nám už zbývá si jen užít poslední kapitolu Posledního z mužů a hledět s očekáváním do příštího roku co nového nám Bbart přinese.

KOUPIT V COMCIS POINTU!
Y: Poslední z mužů 10 - Odpovědi
/Y: The Last Man 10 - Whys and Wherefores/
Vaughan, Brian K. - Guerra, Pia - Sudžuka, Goran
Nakladatel: BB art   
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Massimo Carnevale
Redakce:
Rok vydání: 2014
Počet stran: 168
Rozměr: 170 x 260
Provedení­: paperback

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Partneři