Poslední syn Kryptonu

Comics recenze

Je to pták? Je to letadlo? Je to Superman! Trochu nudné, že? Vymyslet zajímavý příběh s Mužem zítřka je oříšek. Vždyť je to Superman! Ten to nějak zvládne, ať je to sebevětší problém. Ale jak to ustát s trochou zábavy? V příběhu Superman: Poslední syn odpovědi nehledejte.

Hezky od začátku. Superman není můj oblíbenec. Sice je to jeden z pilířů komiksu, ale to vědomí, že nakonec všechno dobře dopadne, mi kazí celkový dojem. Ano, najdou se i vyjímky, např. příběhy Superman: For tomorrow nebo Superman: Red son, ale Poslední syn je průměrný mainstream, který obsahuje pár světlých momentů. I když si teď vzpomenu jen na jeden.

 

Musím uznat, že příběh začíná zajímavě. Na Zemi přistane vesmírné plavidlo, ze kterého vyleze dítě, mající dle všeho původ na Kryptonu. Buďte si jistí, že jsou z toho všichni překvapení. A teď si představte, že nějaký čas po chlapci začnou přistávat další a další lodě, jejichž kryptonské posádky ale nezajímá americký způsob života, natož pak podřizování se autoritám nebo služba společnosti. Přišli ze Zóny soumraku, takového kryptonského Azkabanu, a vede je arcilotr Generál Zod. Ten nelení a hned Supermanovi rozbije hubu. A boj o záchranu světa může začít.

 

Nebudu vám říkat, jak to dopadne, ale určitě na to přijdete sami. Samozřejmě se tu objeví i ostatní známé postavy, Lois Lane a Lex Luthor ( kterému jsem upřímně fandil!), Bizzaro, který mě jako jediný pobavil, i Jimmy Olsen, který je tu naprosto zbytečný. I malý kryptonský klučina dostane své místečko na panelech, stejně jako všichni důležití hrdinové DC vesmíru. Ale pomyslným pupkem a hybnou silou příběhu vlastně není ani Superman. A jak jsem psal výše, skutečné uznání si zaslouží chudák Lex. V pětisešitovém příběhu se toho moc neděje, byť je Země zaplavená kryptonskou lůzou a Metropolis dostane na prdel.

 

Superman: Poslední syn se mi nelíbil, jak jste si jistě všimli. Nezajímavý příběh s naivním zakončením vytahuje na průměrnou pozici kresba, kterou obstaral Adam Kubert. Ten je sice výborný kreslíř, ale jeho obličeje v detailech nevypadají dobře. Kryptonský kluk vypadá jednou na osm, podruhé na osmnáct let, všichni se tváří nadmíru zkroušeně nebo se nepříčetně chechtají, ale na druhou stranu zde máme spoustu velkých panelů a přehledných akčních scén, díky nimž příběh plyne bez nejmenšího odporu. Superman: Poslední syn je vytržený z kontextu série, ve které vycházel, a to mu škodí. Koupí této knihy získáte další komiks, který se bude krásně vyjímat ve vaší sbírce. Ale nic víc od Posledního syna nečekejte.

 

KOUPIT ZDE

Superman: Poslední syn ( Superman: Last son)

Geoff Johns, Adam Kubert

Vydavatelství: BB Art

Překlad: Martin D. Antonín

Rok vydání: 6/2013

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 160

Provedení: Hardback s přebalem

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři