Co bylo před Strážci? První tým superhrdinů známý jako Minutemani, jejich vzestup i pád. Hedvábný přízrak a její mládí a dospívání. Svět Před strážci opět ožívá.
Nebudeme si nic nalhávat a řekneme si to narovinu - Strážci/Watchmani jsou jedním z nejzásadnějších komiksů historie. Alan Moore vytvořil nadčasový, takřka perfektní příběh, který i stále láká tisíce čtenářů a pro každého milovníka komiksů se jedná v podstatě o povinnou četbu. Naprosto uvěřitelné a opravdové postavy, sociální a psychologické přesahy, nadčasová zápletka. Je toho hodně a superlativy by jen lítaly. Není divu, že v DC museli značku využít a trochu vytěžit. A proto vznikla celá série „Před strážci“, která se věnuje hrdinům před hlavní dějovou linkou.
Každá z knih se věnuje dvojici postav. Respektive hned první kniha se věnuje jedné hrdince, kterou není nikdo jiný než dobře známý Hedvábný přízrak a zároveň týmu Minutemanů, prvnímu týmu hrdinů bránících (v ideálním případě) zájmy slabých a nevinných. První díl obsahuje pěkně kulatou desítku sešitů, rozdělených po šesti pro Minutemany a čtyři pro Přízrak, a jedná se tedy o slušný svazek. Možná trochu bohužel, rozsah odpovídá i poměru kvality jednotlivých částí. Ale pojďme už na to, hezky postupně.
V příběhu Minutemanů se přesouváme v časové ose Strážců do historie, konkrétně do 40./50. let. Amerika se vzpamatovává z hrůz 2. světové války a roste strach z rozpínajícího se komunismu. Celý příběh Minutemanů mapuje jejich vzestup, vrchol i pád. A všechny tři části se udály v jejich vlastní režii. Autor scénáře, Darwyn Cooke, udělal to nejlepší, co mohl, a tedy vzal fragmenty, části a knihu „Pod kápí, to vše nastíněné a načrtnuté již samotným Moorem a doplnil je, scelil je a vytvořil příběh, který velmi dobře doplňuje Strážce, rozvijí celé univerzum a má ten správný nádech a hloubku.
Postavy Minutemanů jsou sice usměvaví a dokonalí hrdinové v kostýmech, ale to je jen jeden pohled na ně. Ten druhý ukazuje postavy jako z jejich civilní stránky, kdy prožívají problémy jako všichni okolo - řeší svou sexualitu, orientaci, deprese, vyrovnání se slávou, deprese, psychické problémy. To vše na pozadí turbulentní doby, která nebyla snadná pro USA ani ve skutečnosti. Příběh od počátku do konce drží tempo, napětí a spád a čte se skoro sám. Zkrátka tohle je skutečně umně napsané a vymyšlené pokračování, nebo tedy prequel, původních knihy.
Druhou a menší část knihy tvoří příběh Hedvábného přízraku, tedy Laurie. Mladá dívka ve stí u své panovačné matky, které je nalajnována cesta životem a musí kráčet ve stopách své předchůdkyně. Laurie je více než nespokojená a chce svůj život prožít jinak. To všechno ovšem čtenář Strážců ví. Novinkou, kterou přináší Amanda Conner a Darwyn Cooke, je útěk z rodinného hnízda a čas strávený v San Franciscu v „krásné a pohodové“ době hippies. Což vidíme jednak z perspektivy samotné Laurie, ale i její matky, která to vůbec nenese dobře.
Příběh Hedvábného příběhu působí stejně opojně a drogovém rauši jako celá doba hippies. Laurie na jedná straně hledá své místo ve světě a užívá si květinovou dobu, ale na straně druhé musí zapojit svou hrdinskou část a postavit se problémům s novou drogou a jejími nepříjemnými dopady. Zakončené tak nějak logicky navázáním na vznik Strážců samotných. Bohužel celý příběh v zásadě nenabízí nic, co by vás usadilo a nepustilo, nic převratného nebo speciálního a jako celek trochu vyšumí do ztracena. Nechci říct, že by story nefungovala, ale zkrátka po skvělých Minutemanech je to trochu zklamání. Na druhou stranu pořád je to svět Strážců, do kterého je návrat vždy velmi příjemný a ukázat, jak se dala Laurie a Dr. Manhattan poprvé dohromady je určitě fajn.
Stejně jako je rozdíl z hlediska scénáře, je v knize rozdíl i v kresbě. Zatímco Minutemani jsou mnohem blíže klasickému provedení Strážců v lehce noirovém stylu, kde podtržení barevným ztvárněním odkazuje na dobu minulou a kriminální podtext příběhu. Hedvábný přízrak je naopak stejně drogově barevná jízda, jako celý příběh. Pořád se nemůžu rozhodnout, jestli to působí spíš trochu kýčovitě, naivně odlehčeně nebo to prostě jen skvěle sedí ke scénáři. Asi možná trochu paradoxně něco mezi tím vším. Navíc vyznění podtrhují živé, výrazné barvy a styl hippies a šedesátek/sedmdesátek je tak úplně perfektní. Zkrátka obecně kresba celé knihy, ať už pochází z pera Darwyna Cookea nebo Amandy Conner, výborně sedí ke svým scénářům, umně je doplňuje a sedí.
Bonusem v knize je pak často používaní galerie obálek jednotlivých sešitů.
Minutemani i Hedvábný přízrak jsou dobré a osvědčené výlety do světa Strážců. Prvně jmenovaný je zkrátka lepší. Takřka noirová detektivka ukazující, co se dělo v téměř celé historii prvního týmu superhrdinů perfektně navazuje na základní dílo Alana Moora a jeho autor zaslouží víc než pochvalu. K legendárnímu světa přistoupil s úctou a ctí a vytvořil povedenou část skládačky. Hedvábný přízrak je komiks, bez kterého bychom se nejspíš obešli. Každá postava musela dostat svůj prequel, ale tento je prostě jen fajn. Neurazí, ale oproti první části knihy trochu ztrácí dech. Obsahuje zajímavé nápady a twisty a funguje a vlastně je to taková milá vsuvka do pubertální mysli jedné hrdinky. Jenže nemá žádné zásadní sdělení a přesah, jako omílaní Minutemani.
Každopádně aby to snad nevypadalo, že brblám a jsem negativní - Před strážci: Minutemani/Hedvábný přízrak je povedená kniha, do které jsem se začetl, pohltila mě a nepustila od první do poslední stránky. Takhle má vypadat pocta klasice, ze kterou se ani jeden z autorů rozhodně nemůže stydět a je jen dobře, že se v BB artu rozhodli knihu znovu přivést na trh.
Koupit se slevou v Comics Pointu!
Před strážci: Minutemani/Hedvábný přízrak
Scénář: Darwyn Cooke, Amanda Conner
Kresba: Darwyn Cooke, Amanda Conner
Vydavatelství: BB art
Rok vydání: 2021
Překlad: Viktor Janiš
Počet stran: 288
Formát: 168 x 258 mm, měkká vazba
Autor: Adam Vondra Vondris