Máte jen pár minut, ale k tomu hromadu hráčů? Vezměte karty a pusťte se do Přestřelky!
Seiji Kanai je pro mě jedním z nejgeniálnějších deskoherních autorů. Ne snad, že by vymyslel nějaké desítky her, ne že by přišel s nějakou monstrózní výpravnou hrou, ba naopak. Jedná se o autora jedné z nejmenších her, kterou máme doma – Milostného dopisu a jeho mnohých předělávek. Klidně se se mnou můžete hádat, ale Milostný dopis je ve svém minimalismu naprosto geniální hra, kterou by neměl nikdo, kdo se kdy kolem deskovek jen prošel, rozhodně minout. A je úplně jedno, zda sáhnete po „klasice“ nebo po variantě zasazené do světa Star Wars v podobě Jabbova paláce nebo Rukavici nekonečna Marvelu. A právě Seijii Kanai a vydavatelství Blackfire stojí za Přestřelkou, v orig. Quickshot, ve které jasně poznáte autorův rukopis v mnoha ohledech.
Přestřelka je opět malou, čistě karetní hrou pro 1-7 hráčů od 8 let a s herní dobou okolo 5-15 min na jednu partii. Princip hry? Vybrat karty, zahrát karty, vyhodnotit karty a ideálně zůstat jako jediný nebo aspoň s nejvyšším číslem. Inu jako v přestřelce.
Celá hra v nápadně barevně duhové krabičce je absolutně minimalistická. Po stržení igelitových přebalů, které jsou podle popisků 100% kompostovatelné a otevření krabičky na vás vyskočí v první řadě pravidla. Ta jsou strašně jednoduchá, rychlá a kromě samotných pravidel obsahují i vysvětlení všech karet. Pod nimi už leží celý herní obsah skládající se ze 40 karet schopností, 1 karty vůdce a sedmičky nápověd. Karty schopností jsou složeny z 5 očíslovaných sad od 1-8, kdy se odlišují nejen barevně a ilustracemi, ale také schopnostmi, které mají dopad na hru.
Jak se to celé hraje? Na začátku hry dostane každý hráč náhodně 5 karet schopností lícem dolů. Ze zbytku se 4 odloží do krabičky a vytvoří dobírací balíček. Jeden z hráčů se stane vůdcem a dostane speciální kartu. Následně se hrají přesně 4 kola, probíhající tak, že vůdce si dobere kartu a jednu ze svých zahraje lícem nahoru. Ostatní si také jednu kartu vyberou a zahrají lícem dolů. Následně se všechny karty schopností otočí a stejné karty (např. všechny jedničky či čtyřky) se otočí a v daném kole nevyhodnotí. Poté už od nejnižší po nejvyšší kartu se vyhodnotí všechny schopnosti karet, které zůstaly ve hře. Na konci kola získá hráč s nejvyšší kartou nebo poslední hráč, který zůstal ve hře kartu vůdce a hraje se další kolo. Případně hráč, který má na konci kola čtvrtého kartu u sebe, vítězí. Jednoduché, prosté.
Karty ve hře mají poměrně jednoduché efekty, ale právě efektivní blufování a využívání schopností je to, co dělá hru hrou. Jde o to odhadnout, co zahrají ostatní, jak nejlépe využít své karty a jak eliminovat protihráče a zůstat jako poslední. Ono i s jedničkou, byť je to nejnižší hodnota, se dá v klidu vyhrát, když ostatní vypadnou nebo se obrátí vyhodnocování karet a taky protože vás uchrání efektů – prostě se schováte. Osmička je zase sice silná karta, ale bez jakéhokoliv efektu. Ostatně poměrně dost to připomíná právě výše zmíněný Milostný dopis na odlišném systému hraní karet a vyhodnocování efektů.
Dojmy
Přestřelka přichází v naprosto ideální dobu, protože v sobě kombinuje karetní minimalismus a dostatečně velký počet hráčů, a je to tak na blížící se léto skoro ideální hra na cesty, na výlety, ale i na letní grilovačky s přáteli.
Co se zpracování týká, tak je hra tak akorát – standardní rozměr karet, přehledně udělané, pravidla jednoduchá a jasná. Dokážu si představit, že se dočkáme nějaké té předělávky třeba do westernového stylu, byť kvůli grafice asi hru primárně hrát nikdo nebude.
Pravidla jsou strašně jednoduchá. Vybrat kartu, zahrát kartu, vyhodnotit efekty. Naučíte jí i absolutní nehráče nebo děti, které v zásadě ani nemusí umět číst, protože těch pár efektů se rychle naučí bez problému nazpaměť. Stejně jako rychlé je naučení pravidel, je rychlý a svižný i průběh hry. Ostatně klidně se může stát, že jedno kolo vám zabere i jen minutu nebo dvě, protože si hráči své efekty vlivem stejných karet vyřadí dřív, než k něčemu dojde.
Co je trochu mínusem hry, to je počet hráčů. Ano, dočtete se 1-7, ale při nižším počtu hráčů musíte přidávat boty. Jasně, jejich obsluha není zvlášť složitá, ale závisí na náhodě a hře to podle mě dost ubírá z jejího kouzla. Ideální počet hráčů je 4 a víc, kdy opravdu vynikne blufování, přetvářka a snaha a schopnost odhalovat ostatní.
Přestřelka je přesně tím „klasickým“ zástupcem Kanaiových her – jednoduchá, rychlá, barevná a zábavná. Na minimalistickém nápadu a designu je postavena svižná, interakční a mnohdy i škodící hra, která je sice na 10 min i s přípravou, ale často u ní strávíte mnohem více času, protože si dáte několik partií po sobě. Ať už hledáte hru pro partu dospělých na cesty, pro party na tábory nebo pro celou větší rodinu k vodě, je Přestřelka horkým žhavým tipem tohoto léta. Zda dosáhne úspěchu Milostného dopisu? No uvidíme, ale předpoklady má víc než slibné.
Hru můžete koupit na TLAMA games zde!
Přestřelka
Autor: Seiji Kanai
Vydavatelství: ADC Blackfire
Rok vydání: 2024
Počet hráčů: 1-7
Věk: 8+
Herní doba: 5-15 min
Autor: Adam Vondra Vondris