Příběhy psané mečem 2 – Úklady vrtkavé štěstěny

Comics recenze

Vítejte zpět do světa mečů, krve, ztracených pokladů a temné magie, do světa muže v kožených sandálech a s mečem v zakrvácené ruce, světa barbara Conana.

Conan v komiksu. To tu máme Dark Horse a jejich sérii o více než 30 svazcích barbara, krále, piráta a dobrodruha. Pak tu jsou staré knihy Marvelu, nově dvě série Marvelu, práva přešlá k Titan Comics. Kdo se v tom vše má safra vyznat, že? A snad úplně nejhorší na tom je prostý fakt, že všechny tyhle série, řady a příběhy mají něco do sebe. Dobrá zpráva je, že si Comics Centrum – přední vydavatel oblíbeného hrdiny – připravilo šikovný přehled toho, co od nich vyšlo, vychází a vyjde. Prosím, znalosti čerpejte zde. 

No a na co se tedy podíváme dnes? Právě na jednu z moderních řad nakladatelství Marvel, která nese podtitul Příběhy psané mečem (Savage Sword of Conan), a která bohužel pro nás, právě tímto druhým dílem končí, protože poslední číslo vyšlo v roce 2019 a práva přešla jinam. Proč bohužel? To pochopíte záhy.

V druhém svazku, obsahujícím tři povídky vycházející původně v sešitech 6-11, se podíváte na trochu jiného Conana, než kterého znáte z klasických adaptací Howardových povídek a sbírek. Tyhle příběhy totiž nemají v původním díle základ a dávají tak tvůrcům volnější pole působnosti, než striktní kulisy mnohokrát viděného. A musím konstatovat, že jak byla první kniha taková až moc „klasická“ a akční, tady se tvůrcům povedlo skutečně ukázat Conan jinak. 

I když tedy začínáme zase docela tradičně. V první povídce Ženichova pomsta se totiž Conan dostává do pěkně prekérní situace a musí využít veškerého svého umu, aby se osvobodil a pomstil. Hned v té druhé je nám ale Conan představen coby gambler v hráčském doupěti ve stylu fantasy středověkého mixu Casina Royale a Návratu Jediho. Že si tuhle kombinaci nedovedete představit? No však uvidíte sami. Conan se zde musí stát boháčem, chuďasem i mstitelem a zachráncem. V závěrečné povídky Temný krystal v temné sluji se zase z Conana stává obdoba Indiana Jonese a Dobyvatelů ztracené Archy, byť to z počátku vypadá spíš na tradiční drsnou výpravu a potoky krve. Tady si dovolím smutný povzdech, protože konec povídky slibuje docela zajímavé věci budoucí, ale my už dnes víme, že nepřijdou.

Tak a teď proč bohužel? Inu nechápejte mě spatně, mám opravdu rád Conana vydavatelství Dark Horse Comics, ale nedá se mu upřít jasný fakt, že se minimálně z počátku jedná většinou o věrné adaptace Howardova nadčasového díla. To v tomto případě jdou scénáristé Meredith Finch, Roy Thomas a Jim Zub jiným směrem a ukazují Conana v odlišných situacích, v jiných místech bájné Hyboreje a parádně rozvíjejí celé univerzum. Příběhy mají nápad, spád a i když celkově jsou kulisy známé a řekněme tradičně Conanovské, tím jak jsou podané jinak, celek působí svěže, nově a originálně. I když samozřejmě často dojde na pověstné svaly a nabroušené ostří meče. Za sebe musím nejvíc vypíchnout povídku druhou, odehrávající se z velké části u karetního stolu, kde se spíš než akce dočkáte pohledu do Conanových myšlenek a trpělivého vyprávění a budování houstnoucí atmosféry. Zkrátka parádní.

Co se dále povedlo, to je kresba všech tří povídek, kterou si mezi sebe rozdělili Alan Davis, Luke Ross a Patrick Zircher. Každá z nich nese jejich osobitý rukopis a styl a různé úrovně detailnosti a vykreslení. První povídka má hodně detailní prokreslení, třetí je zase místy poctou klasickému Conanovi ze sedmdesátých let Marvelu – zkrátka každý příběh je jiný, ale mám pocit, že se vzájemné spojení scénáristu a kreslířů povedlo. A nejinak je tomu i u barev.

Kniha tradičně vyšla v pevné vazbě s přebalem a stylovou obálkou. I když, když se podíváte do přiložené galerie, bylo skutečně z čeho vybírat, protože je to jedna paráda vedle druhé.

Jednoduše a v kostce řečeno, druhé Příběhy psané mečem jsou parádní poctou klasice, která si z ní bere všechny základní poznávací znaky, ale přináší naprosto originální a jedinečný celek, který jsme zatím ve světě Conana neviděli, a to je jen dobře. Je opravdu škoda, že série již skončila, protože se kvalitativně jednalo o to nejlepší, co z tohoto světa za poslední roky vzniklo a moc rád bych se podíval dál, co měli tvůrci v plánu dál. I když možná je pravda, že v nejlepším se má skončit. Kdo ví? Inu nezbývá než čekat, kam se ubere nový vydavatel a zda nám ho Comics Centrum opět naservíruje ve svých plánech na ostří barbarských mečů.

 

Koupit knihu se slevou u Comics Centra!

 

Conan - Příběhy psané mečem 2 – Úklady vrtkavé štěstěny

Scénář: Meredith Finch, Roy Thomas, Jim Zub

Kresba: Alan Davis, Luke Ross, Patrick Zircher (Patch Zircher)

Vydavatelství: Comics Centrum

Rok vydání: 2023

Překlad: Alexandra Niklíčková

Počet stran: 144

Formát: pevná vazba s přebalem, 158 x 239 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři