Prokletí jménem svědomí

Comics recenze

Goon je od začátku sérií, která nemá u českých čtenářů na růžích ustláno. Ačkoliv stojí na pokraji zájmu, nabídnout toho může opravdu dost. Nová osmá a devátá kniha toho jsou příkladem. A nenajdete pro tyto knihy lepší hudební doprovod než Beethovena a jeho symfonii č. 5 c moll, známou též jako "Osudová".

Konečně jsem zase o rok starší a můžu si tak vychutnat jednu neprávem opomíjenou lahůdku - totiž Goona v češtině! Čínská čtvrť byla fantastická a Místo bolesti a žalu žhavilo pořádnou jízdu, přidalo hloubku k jinak vtipnému, leč trochu povrchnímu mlácení umrlců (a bodání kudly do voka). Osmá a devátá kniha s podtituly Dost prokletí pro všecky a Pohroma jménem svědomí nám ukazuje Goona ve skutečném světle. A místy to není típek, se kterým byste si chtěli pokecat v baru...

Začněme ale od píky. Comics Centrum má k...a štěstí, že vydalo obě knihy naráz. Po přečtení osmého dílu - Dost prokletí pro všecky - čtenáři nezbývá než hořká pachuť v ústech a lehké mrazení na krku. Na scénu totiž vstupuje Labrazio a rozpoutá se nefalšovaná válka gangů. Goon a Franky s přáteli na straně jedné. Labrazio, pan Trnka a ty sexy harpyje na straně druhé. Ne nadarmo se říká, že v lásce a válce se může cokoliv. Ten nejsilnější dojem, který si z osmé knihy odnáším je prozření. Goonův svět není růžový, není to jen vtipné mlácení zombíků hasákem. Lonely street je sakra hnusný místo a Eric Powell to tentokrát ukáže čtenáři bez příkras a bez nutnosti zaobalit všechno do vtipných kudrlinek. Druhá část knihy sice obsahuje kratší příběhy, na kterých se podíleli jiní autoři, ale po studené Powellově sprše to působí stejně neuvěřitelně a groteskně jako písnička "Don´t worry, be happy" v Úsvitu mrtvých (a že tam ta písnička je!).:) 

Pojďme zpět! Po dočtení osmé knihy netrpělivě strhávám celofán z devítky a jde se na to. Válka s Labraziem je v plném proudu. A na scénu se vrací jedna známá postava. Goonova Nemesis. Bella. Jasně, to už všichni víte, stačilo se podívat na přebal knihy. S dychtivostí čtu dál... Ajajaj! Než se stačím rozkoukat, mám dočteno! Opravdu to skončilo tak rychle?! Tedy: Pohroma jménem svědomí uzavírá jednu Goonovu kapitolu. Samozřejmě hlavní dějová linka se odvíjí dál, Beethoven stále hraje svojí "Osudovou", a tak už to bude do konce série, jak nám prozradila sama čarodějka. Ale stejně mi v hlavě ten červík hlodá a ptá se: "Nemohlo to přece jen skončit jinak?". 

Těžko vám budu vysvětlovat své rozporuplné pocity, aniž bych vám neprozradil nějaký spoiler, ale přesto to zkusím. Ačkoli je kniha Pohroma jménem svědomí doslova našlapaná dějem, nemůžu se zbavit pocitu, že Eric Powell jedná zcela prvoplánově a moc přímočaře. Čekal jsem trochu toho pletichaření a intrikaření. Takhle sice máme akce nad hlavu, celkově jsem to chtěl ještě trochu natahovat a napínat, byť je má touha zapříčiněná spíše kvalitou čtiva než čím jiným. Stejně tak mi díky deváté knize vyvstala na mysl otázka, jestli by to neměl být Krkavec, kolem kterého se Goonova hvězda točí. Na odpověď si ale budete muset počkat na další knihy Goonovy série. 

Faktem, nad kterým nestačím ani po devíti knihách žasnout, je lehkost, s jakou působí kresba Erica Powella. Autor samotný se sice na konci deváté knihy přizná k tomu, že původně Goona plánoval jako černobílé čtivo, přesto jsem rád za barevné provedení. V Goonovi naleznete všechno: od karikatury přes komiksový mainstream až po neuvěřitelně realistické zpracování, což ovšem (k vlastní škodě) přejdete bez mrknutí oka. Přitom je ale radost listovat Goonem čistě pro tu kompoziční lahodu, díky níž můžete číst Goona i beze slov.

Goon 8: Dost prokletí pro všecky je knihou, která je sice místy teatrální, ale je to zcela oprávněné. Syrovost, s jakou Powell vyvolává ve čtenáři protichůdné pocity je zcela jasně záměrná. Zde poznáme, že Lonely street není příjemným místem pro život. Ani když vás chrání někdo jako Goon... A možná v sobě najdete i trochu toho soucitu pro Pátera Monster. Dost prostoru je zde věnováno krátkým příběhům, které na sebe vzájemně navazují, byť to působí dojmem volného autorského působení než předem promyšleného záměru (rozvíjením příběhu mi to silně připomíná knižní Robouniversum Isaaca Asimova) a které nám ukazuje Goona v rovině, jak ho známe nejlépe: Vtipnou mlátičku. Oproti tomu Goon 9: Pohroma jménem svědomí je onou osudovou akcí, která určuje budoucí vývoj příběhu. 

Pokud vás Goon doposavaď nepřesvědčil, tak si pamatujte pouze toto: Goon je super. Je jedno, jestli čtete první nebo pátou knihu. Goon je prostě super. Tak to je.

 

KOUPIT GOONA 8: DOST PROKLETÍ PRO VŠECKY U COMICS CENTRA

KOUPIT GOONA 9: POHROMA JMÉNEM SVĚDOMÍ NA STRÁNKÁCH COMICS CENTRA

 

Goon 8: Dost prokletí pro všecky (Goon 8: Those that is damned)

Goon 9: Pohroma jménem svědomí (Goon 9: Calamity of conscience)

Eric Powell

Vydavatelství: Comics centrum

Rok vydání: 4/2018

Překlad: Alexandra Niklíčková

Formát: 159 x 239 mm

Počet stran: 144, 138

Provedení: Hardback s přebalem

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři