Psí parťáci

Comics recenze

Ujměte se svých psích parťáků, nakrmte je a splňte všechna jejich přání. Nejlepším páníčkem psích parťáků může být jen jeden!

Poměrně nedávno vydalo vydavatelství Mindok hru Psí park. A my jí chválili z mnoha důvodů. V kostce řečeno to zkrátka je dobrá hra plná čtyřnohých nejlepších přátel člověka. Jenže psích her není nikdy dost, a proto před pár dny vyšla další hra s tématem těchto mazlíčků u Mindoku, která navazuje na populární Kočičí klub (aby to nebylo jen o psech) a nese název Psí parťáci (v orig. Dog Lover). Tentokrát se však nejedná o žádnou velkou hru, ale o menší karetku nejen pro celou rodinu a milovníky chlupáčů.

Psí parťáci jsou hrou o sbírání a vytváření sad a kombinací karet pro zisk bodů, za kterou stojí David Short. Je určená pro 2-4 hráče s věkovým doporučením 10+ a herní dobou okolo 30 minut na jednu partii. Hráči podle speciálních karet sbírají karty z nabídky, vytvářejí sady, chovají své mazlíčky a nakonec je musí i nakrmit, jinak jejich snažení přijde vniveč. Tak si jí pojďme rozebrat. 

 

Pod kožichem

Menší obdélníková krabička má hned na úvod jednu super vychytávku – výřezy po obou stranách, díky kterým lze box pohodlně otevřít. Kéž by něco takového měly všechny hry.

Po otevření na vás čekají dvoje pravidla – česká a slovenská. Jsou poměrně jednoduchá, přístupná a po jednom přečtení víte co a jak. Potřebovat je budete opravdu minimálně.

Pod nimi najdete jednoduchý papírový insert, ve kterém na jedné straně leží sada dřevěných kostiček jídla a bodovací bloček. No a taky moc pěkná dřevěná figurka hlídacího psa.

Na straně druhé čeká to hlavní, a to je sada více než 100 různých karet. Po jedné kartě zaujímá konec hry a „aport“. Dále 15 speciálních pejsků z útulku a k nim 120 herních karet, rozdělených mezi jídlo, povely, výcvik, hračky nebo samozřejmě hromadu čtyřnohých mazlíků. No a jako poslední je to hlavní – sada 16 karet povelů, pomocí nichž si hráči berou karty z nabídky, ale o tom dále.

Celá hra je pěkně zpracovaná. Překvapila mě barva kostiček jídla, které jsou o něco tmavší, než bych čekal, ale rozhodně vypadají hezky. Navíc tady je velký prostor pro 3D tisk. Karty jsou velmi kvalitní a působí až „plastovým“ dojmem, takže myslím, že ani bez obalení se neponičí, což je skvělá zpráva. Všechny ilustrace pocházejí od Kalissi Fitzgerald a hře sluší. Jedná se o hezkou, odlehčenou kreslenou grafiku, která je roztomilá a ve hře funguje. Všechny karty jsou navíc udělány logicky, přehledně a funkčně. 

 

Sbíráme, cvičíme a krmíme

Herně jsou Psí parťáci hezky přístupnou a poměrně jednoduchou hrou, kterou vysvětlíte během pár minut.

Na počátku partie dostane každý hráč jeden základní povel, jednoho psíka náhodně a poslední hráč speciální kartu aport. Z ostatních komponent se vytvoří společné nabídky a zásoby – zvlášť povely, zvlášť psy z útulku a zvlášť hlavní dobírací balíček a pod ním nabídka karet v mřížce 3x3. Poslední hráč umístí hlídacího psa dle své volby a může se hrát.

Hráč na tahu to má jednoduché – zkrátka vezme kartu povelu z ruky a vezme si karty z nabídky, tak jak je na ní zobrazeno. Podmínky jsou všehovšudy dvě – jednak z řady s hlídačem si lze vzít jen jednu kartu a pak to, že je nutné se s „tvarem“ povelu vejít do mřížky, žádné přesahy. Hráč si následně vezme karty do ruky, doplní nabídku z balíčku a přesune hlídacího psa dle označení na svém povelu. Karet v nabídce je několik druhů a všechny fungují trochu jinak, byť principy jsou jednoduché a lehce zapamatovatelné. Psy vykládají hráči před sebe, procházky, povahy či výcviky k nim můžete připojit pro větší zisk bodů. Předměty zase sbíráte do různorodých sad a bodují se dle velikosti sbírky. Adopce vám zajistí psíky z útulku, kosti zase bodují na konci hry. No a potravu lze vyměnit za kostičky jídla, které jsou nutně potřeba na konci hry. Na kartách je vše přehledně popsáno, ale po pár hrách jsme si většinu základních věci rychle osvojili a neměli jsme problém při hraní.

Hra končí ve chvíli, kdy je otočena karta konce hry, která je náhodně vložena do dobíracího balíčku. Poté se odehraje závěrečné kolo a je třeba spočítat body. Ty jsou udělovány za nakrmené psy – každý mazlík má jasně dáno, jaké jídlo má rád a na konci hry je nutné mít na něm kostičky v dané barevné kombinaci a množství – a k nim přiřazené karty (výcvik, povaha atd.), za kosti a za sbírky předmětů. Naopak pokud hafan nakrmen není, znamená to body záporné a karty u něj jsou k ničemu a jejich body propadají.

 

Jaká je?

Psí parťáci jsou příjemnou, jednodušší hrou, která podle nás osloví nejen příležitostné hráče a celé rodiny, ale rozhodně neurazí ani zkušené harcovníky, pro které se bude jednat o příjemný filler. Hra má dost co nabídnout a naštěstí se nejedná jen o reinkarnaci dříve vydaného Kočičího klubu s jinými pravidly, ale sice podobnou, ale originální hru.

Osobně se mi líbí ilustrace celé hry, a to zejména karty. A líbí se mi též jejich zpracování. Pravidla jsou pak dobře a jednoduše napsaná a při hraní nám nevznikaly žádné dohady nebo problémy, což mám u podobné hry vždy rád.

Základní princip je snadný – zahraju kartu, vezmu si karty, doplním nabídku a hraje další. Přitom ale to váhání nad tím, které karty si vzít, jak maximalizovat svůj zisk a využít co nejefektivněji svůj „povel“ je přemýšlivé až až.

Samozřejmě ve hře hraje roli náhoda. Někdy se vám zkrátka nic v nabídce nehodí, ale stejně si musíte karty vzít a soupeř po vás pak „slízne smetanu“ z krásně došlých karet. S tím bohužel nic neuděláte.

Hra není jen o sbírání psů, ale je třeba nezapomínat ani na ostatní způsoby bodování. No a samozřejmě i na krmení, protože je hezké sesbírat hodně psů a vybavit je hromadou karet, ale jakmile nedostanou jídlo, nedostanete vy ani bod.

Hra funguje v jakémkoliv počtu hráčů a nemůžu říct, že bychom některý preferovali. A to ani z hlediska hratelnosti, ani herní doby. Samozřejmě platí, že čím více hráčů, tím více náhody, protože nabídka se rychleji a více proměňuje a je tak méně prostoru na strategické plánování tahů dopředu.

Psí parťáci jsou velmi hezkou a svěží karetní rychlovkou, kterou si užijí nejen milovníci psů, ale všichni, kdo hledají nenáročnou a pěkně fungující karetku. Hezké zpracování, dobrá hratelnost, to vše postavené na jednoduchém pravidlovém rámci. Pokud hledáte hru pro celou rodinu nebo jen povedený filler, Psí parťáci jsou tu pro vás.

 

Hru můžete koupit spolu s dalšími tituly od Mindoku na Cechu hráčů zde!

 

Psí parťáci

Autor: David Short

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-4

Věk: 10+

Herní doba: 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři