Psychoverzum

Comics recenze

Napadlo vás někdy, odkud se vlastně berou všechny ty pokrokové myšlenky, jež stojí za moderními technologiemi? O místě, kde  dlí múzy, pohánějíce lidstvo mílovými kroky kupředu? Je to svět nekonečných možností zvaný Psychoverzum. V Psychoverzu je možné cokoliv. Kupříkladu ztratit nejmocnější sílu ve vesmíru, Incal světla!

Kdyby jen Leonardo da Vinci věděl! Kdyby jen tušil, že  všechny jeho krásné létající stroje, všechny jeho úžasné vynálezy nejsou nic jiného než věci běžně se vyskytující v Psychoverzu. Jen v momentě, kdy si je někdo vysní v Materioverzu - tedy v naší realitě - mizí z Psychoverza a jdou k nám. A my se pak můžeme rozplývat nad lidským géniem. Co ale na tento nedobrovolný obchod říkají samotní obyvatelé Psychoverza? Těm se to samozřejmě vůbec nezamlouvá, ale dodržuhí posvátný zákaz návštěvy naší reality. To vše ale jen do chvíle, než zmizí božský Incal světla. 

V Psychoverzu došla trpělivost řádu psycho-sester a ty se vydávají do našeho vesmíru s jediným cílem - najít zářící Incal, i kdyby kvůli tomu musely ničit celé planety. 

Metabaron s Killerem Psí hlavou hledá cestu ke svému synovi, který zmizel v Psychoverzu. Metabaroni nikdy nepláčou, metabaroni mají vždy  tragický osud, To ale neznamená, že náš metabaron je kus ledu neznající otcovské city. Je tomu přesně naopak. Ovšem cesta za metabaronovým synem nebude jednoduchá.

Osamělý špion paranoidní rasy Bergů se potuluje kanalizací Šachtoměsta a rozmlouvá se svatým Incalem.

A John Difool? John Difool si hledí svého, tedy cesty k co největšímu množství Kublarů za co nejméně práce, aby se mohl oddat veskrze světským požitkům alkoholu a prodejných žen. Marně se ho jeho společník Beepo snaží přesvědčit, že lidská mysl dovede i něco víc než jen slintat nad velkýma prsama a vymýšlet způsoby, jak oškubat systém i bližního svého. John prostě žije ze dne na den, jako většina chudých obyvatel galaxie. 

Jak to všechno dopadne? To už přeci dávno víme! Psychoverzum je prequelem incalovské ságy, kterou si vymyslel magický surrealista Alejandro Jodorowsky. O něm a jeho vesmíru jsme se na našem webu zmiňovali mnohokrát. V kostce jen řeknu, že  jodorowského postavy jsou jako převzatí z antických dramat: jejich osudy nejsou nikterak růžové a mnohdy je čeká utrpení jak fyzické, tak duševní. Díky tomu se ale přemění v bytosti s vyšším posláním. Ačkoliv to zní trochu filozificky, je to čistá pravda: Jodorowsky do svých děl filozofii i surrealismus komponuje neustále. 

Druhým důležitým faktem budiž to, že  Alejandro Jodorwsky už má i podzim života dávno za sebou. A přestože to je čilý stařík, péči o své "Incaloversum", které inspirovalo mnohé umělce naší doby, předal jiným. Psychoverzum napsal Mike Russel, což je jméno, které vám asi řekne tolik co mě - totiž nic moc. Nevadí. Pro nás je beztak nejdůležitější, jak si s tak velkým odkazem poradil. 

Nebudu vás dlouho napínat, Mike se Incala nebál a předkládá nám komiks, který sice není hutný a osudově těžkopádný jako dílo Alejandra Jodorowského, nicméně šmrnc incalovského vtipu a celkové komičnosti lidského bytí v sobě má. A to je hlavní. Takhle si představuji dobře předanou štafetu svého životního díla: nechcete vidět napodobeninu michelangelova Davida.  Chcete vidět michelangelův odkaz vytesaný v postojích a výrazech originálních soch. A přesně takové je Psychoverzum. Pokud bych měl použít tu nejjednoduší ( a nejhloupější) škatulku, tak Psychoverzum je horší než incalovský vesmír od samotného Jodorowského. Mark Russel ale Incalu dodává novodobý lesk. Není to přehnaně existencionální, ani se to nesnaží za každou cenu najít jádro pudla. Ale smysl, velikost i přesah tento komiks má. Stejně jako moderní lesk, vtip a drajv, což jsou věci, které jsem u Jodorowského chvlílemi postrádal. Je to jeviště klasického dramatu, kdy Metabaron je sakra vážný, Beepo prohodí sem tam suchou hlášku a vesmírný blb Difool padá z jedné šlamastiky do druhé. Nebudu prozrazovat moc když řeknu, že ve finále náš milý John padá do hlubin kyselinového jezera - a rozehraje tak ten nejúžasnější komiksový svět, do kterého jsem mohl nahlédnout - totiž Incal samotný. Ten pád znám nazpaměť. A k velké smůle Johna Difoola mě nikdy neomrzí. Pevně doufám, že bude stálou inspirací pro mnohé další komiksové tvůrce. Stejně jako byl inspirací pro Marka Russela a jeho důstojné Psychoverzum.

KOUPIT KNIHU PSYCHOVERZUM PŘÍMO U CRWE

Psychoverzum

Mark Russell, Yanick Paquette

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 4/22024

Překlad: Richard Podaný

Formát:160 x 260 mm

Počet stran: 128

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři