Punisher: Vánoce na odstřel

Comics recenze

Vánoce jsou svátky klidu, míru a pohody. Pokud nejste Frank Castle. Potom jsou Vánoce jen další dny, kdy si můžete odškrtávat svůj seznam zlobivých lidí. A když nejsou k mání mafiánští žraloci, můžete vzít zavděk i menšími rybami. Stejně jako my. Když není pokračování Aaronova úžasného runu, pojďme si užít pár kraťasů. 

Punisher: Vánoce na odstřel je souborem tří povídek od různých autorů i různých kreslířů. Téma je nasnadě: Vánoce, rolničky a Santa Claus. S pytlem plným automatických zbraní. Stavět se k této knize jako k celku je trochu ošemetné: Stejně jako v každém almanachu, i zde jsem našel rychle svého oblíbence. Žádná z povídek sice není vyloženě špatná, nicméně rozdíly mezi nimi jsou velké. 

Jako první se nám představí Jimmi Palmiotti s povídkou Vánoce v rudé. Jimmiho netřeba českému čtenáři blíže představovat. Nejvíce ho známe skrze Harley Quinn, kterou psal již v New 52 a dále pokračuje i v DC rebirthu. Zatímco v Harley mě hlouběji neoslovil, v Punisherovi žádné známky zlepšení nevidím. Vánoce v rudé jsou rozhodně tím nejslabším kusem, který v tomto sborníku budete muset přelouskat. Příběh o vdovách, které se chtějí Frankovi pomstít, jsme tady již měli. Nyní si zhrzené ženy najmou legendami opředenou vražedkyni ze Sicílie slyšící na jméno Suspiria. Celé je to postavné až příliš superhrdinsky, což Punisherovi vyloženě nesvědčí. Osobně dávám přednost drsné škole Ennise nebo Aarona. Zde se musíme dívat na Punishera v bílých rukavicích a Suspiriu v kožených plavkách (což v newyorské zimě ocení hlavně chlapi).

Jak prostý příběh jsme museli přečíst v případě J. Palmiottiho! Dále se to bude jen zlepšovat. Jako druhý se nám představí Stuart Moore a jeho Seznam. Právě základní linku Seznamu jsem použil v perexu: Mafiánští bossové jsou zalezlí s rodinama u vánočních stromků, Frank se tak může zaměřit na menší ryby. A hnedle si udělá seznam zlobivých. Jako první na seznamu je James Novinski, náboženský fanatik obviněný ze zabití poldy. Ovšem Moore rozehrál na čtyřiatřiceti stranách mnohem větší drama. Jen je škoda, že nedostal větší prostor. Punisher v jeho podání je málomluvný drsňák, který dobrou polovinu příběhu slouží čistě jako průvodce, přičemž to lehce rozjede až ke konci. Celkově je tento příběh velmi civilní, což i k Punisherovi sedí (pokud jste viděli kraťas Punisher: Dirty laundry tak víte o čem mluvím). Přesto mi Moorovo podání sedí víc, na čemž zcela jistě má zásluhu i noirová kresba C. P. Smitha a tlumené barevné tóny v podání Deana Whitea. 

Finální part nám zahraje sám pan Jason Aaron. A není to náhodou. Povídka Sláva na výsostech Bohu a pokoj lidem dobré vůle (tak se opravdu jmenuje!) je vánočním speciálem MAXovské řady. A podle toho vypadá i dějová linka, kterou Aaron rozjíždí. Rozhodně se jedná o ten nejdrsnější příběh, který si v lecčems nezadá s ničím, co jsme doposud mohli u Punishera vidět. Gangsteři v porodnici, východní zabijáci a jedna těhotná žena. J. Aaron z toho vykouzlí nezapomenutelnou jízdu, kde počet obětí rozhodně převyšuje počet stránek. Prostě Punisher, na kterého je našinec zvyklý! Kresba Rolanda Boschiho (Wolverine MAX, Karnak, Punisher...) sice místy připomíná J. Romitu jr, ale naštěstí pro nás se Boschi nebojí ukázat krev a střeva, díky čemuž lze odpustit i nějaký ten ledabylý panel.

Punisher: Vánoce na odstřel není vyloženě nudným komiksem, nicméně dvě kvalitní povídky, ladící s tím, jak na Punishera nahlíží český čtenář, neubrání nižší laťce ve srovnání s dosavadním runnem pánů Ennise a Aarona. Berte tedy Vánoce s Castlem jako možnost vypít si v klidu hrnek kakaa a cpát se cukrovím. Beztak budete mít za slabou hodinu dočteno. A budete se těšit na další Punisherovský nášup!

KOUPIT PUNISHERA ROVNOU U COMICS POINTU!

Punisher: Vánoce na odstřel

Kolektiv autorů

Nakladatelství: BB Art

Rok vydání: 11/2019

Překlad: Richard Podaný

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 112

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři