Rebirth - Liga spravedlnosti 1

Comics recenze

Nejenže tu máme další komiks z éry Znovuzrození, ale tentokrát dokonce nejslavnější DC týmovku v podobě Ligy spravedlnosti. Jak se vypořádá s Vyhlazovacími stroji a ztrátami (a přírůstky) ve vlastních řadách?

Ligou spravedlnosti se to teď v našich končinách hemží jako v mraveništi. New52 Válka velké trojky (recenze), ale i JLA: Svoboda a spravedlnost Alexe Rosse a k tomu teď navíc nový začátek v podobě Rebirthu. Po samotných sériích Batmana, Wonder Woman nebo Sebevražedném oddílu se nám do ruky dostává první „nový“ příběh hlavního týmu DC univerza.

Příběh není nikterak složitý. Obří stroje měnící a ničící vše co jim přijde do cesty – no snad jste nečekali nic menšího, než záchranu světa? Naši hrdinové musí v pořádně rozjeté akci obligátně zachránit svět, za co nejmenších ztrát, nic víc, nic méně. Aby to ovšem nebylo tak jednoduché, tradiční tým přišel o svého Supermana, který hrdinně a nezištně padl (viz New52, snad u nás někdy vyjde) při obraně Země. Jeho místo sice zaujme Muž z oceli z alternativního vesmíru, ovšem ten je pro ostatní členy Ligy naprosto cizí postavou a nemá tak na růžích ustláno. Navíc Green Lantern Hal Jordan nechal pro bránění planety dva nové zelené „agenty“ -  Jessicu Cruzovou a Simona Baze, kteří si své postavení v rámci týmu musí teprve vybudovat.

Rebirth je pro Ligu novým začátkem a vstupem pro nové čtenáře. Ano, s tím se dá víceméně souhlasit. Stejně jako ostatní knihy znovuzrozeného DC dává základ nové sérii, krátce seznámí čtenáře s postavami, přičemž si logicky největší pozornost uzurpuje nový Superman. Hlavním hybatelem nejen příběhu, ale vlastně celé knihy je ale akce. Klasická superhrdinská oddychovka, kterou čekáte. Příběhově se zvlášť neliší od New52, zkrátka zachraňte svět. Vyvstanou sice nějaké otázky v pozadí a hlubší myšlenky a nástin „hlavní“ line, ale vzhledem k tomu, že se jedná o první díl, bude si na jejich zodpovězení čtenář muset počkat.

Bryan Hitch, známí spíš jako kreslíř, než jako scénárista, nenapsal špatný komiksový příběh, bohužel ale jakoby se bál větších inovací a odproštění se od Johnsonova vesmíru New52. V některých pasážích jako by jednoduše vzal dříve napsané a napasoval to do znovuzrození, což je škoda, i když věřím, že se to změní v dalších pokračováních, potenciál tu rozhodně je. Tady však chybí nějaké zásadní překvapení, něco nového, něco co vás posadí na zadek a řeknete si wow, tohle si musím přečíst. Prim hraje akce, chemie mezi postavami je minimum, vztahy jakoby se vypařily a nejzajímavější tak překvapivě zůstává Clark, snažící se začlenit.

Kresba je takový superhrdinský standart, který ničím neurazí, ani nijak zásadně nenadchne. Na akční pasáže se hezky kouká, ale to u knihy na nich založené čekáte.

Závěrem? Těch změn oproti New52 zase tolik není. Ano, změnilo se složení týmu, ale jinak se stále víceméně jedná o akční oddechovou řežbu, u které nemusíte moc přemýšlet, ale kterou si, pokud máte rádi pláštěnkáře, užijete. Liga u nás má obstojnou základnu fanoušků a ti si přijdou na své, ostatní třeba do tohohle týmu naskočí, ale pokud vás nechytla předchozí JL, asi se na tom nic nezmění ani se Znovuzrozením. Ale nepředbíhejme, za chvíli tu bude druhý díl a ten může jen a jen překvapit.

 

Liga Spravedlnosti 1 – Vyhlazovací stroje

Autor: Bryan Hitch

Kresba: Tony S. Daniel, Bryan Hitch, Jesus Merino

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2018

Překlad: Ľudovít Plata

Počet stran: 168

Formát: brož, 258x168 mm + black edice a limitovaná pevná vazba

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři