Requiem: Upíří rytíř 1

Comics recenze

Sadomasochistická upíří sága oblíbeného i nenáviděného Pata Millse konečně vychází v češtině. Jaké je Vzkříšení?

Pat Mills. Britský, tak trochu zlobivý, autor u nás známý především jako autor Soudce Dredda nebo Sláina se v roce 2000 vydal do Francie, země komiksům zaslíbené, aby si splnil svůj sen. Spojil se s kreslířem Olivierem Ledroitem a společně začali vydávat komiksovou ságu Requiem: Upíří rytíř. Dokonce kvůli tomuhle počinu založil nové vydavatelství – tak moc chtěl přes kanál k sousedům. A o co jde?

2. světová válka bylo peklo. Zvlášť na východní frontě, kde se dělo jedno zvěrstvo a prasárna za druhou, ať už na té či oné straně. No dobře, nacisti byli horší, o tom žádná. Titulní (anti)hrdina padl na německé straně barikády, potom co se rozhodně nechoval jako rytíř v lesklém brnění a dělal jednu věc hnusnější než druhou. Tak nějak tím chtěl zapomenout na svou lásku – židovku Rebeku, kterou si podalo Gestapo. Němec a židovka – asi je vám jasné, že to v té době nemohlo nikdy fungovat. Příběh ale rozhodně slaďárna o tragické lásce. Requiem je po své smrti vzkříšen ve Vzkříšení (haha jak se nám to pěkně rýmuje) – obráceném světě ve srovnáních s tím naším. Světě, který je plný krve a násilí a kde všichni pěkně pykají za své hříchy. Každý hřích v životě způsobí přerod v jinou kastu/rasu a náš vojáček se stává upírem. V prvním díle vidíme nejen jeho vzkříšení samotné, ale i postupný přerod v rytíře, výcvik, ale i bitev a to dokonce pod vedením samotného kultovního Dráculy. Příběh je ovšem teprve na svém začátku a tak mnoho zůstává stále zahaleno rouškou tajemství.

V originále zatím vyšlo 13 alb, přičemž u nás vycházejí souborně v této knize první tři. Mills vytvořil zvrácený sadomaso svět. Promyšlený, ale zvrácený a nic, vůbec NIC, mu není svaté – dobro je zlo, zlo dobro, krev teče víc než proudem a sex rozhodně není tabu, stejně tak jako vyřídit si účty s každým, koho autor nemá z nějakého svého důvodu rád. Vrcholem všeho je asi kapitánka pirátů, kteří jsou předobrazem pokrytectví, se jménem matka Terorza. Zkrátka pokud autor někdy balancuje na hraně, tady jde klidně za ní a dovolí si skutečně, co chce.

K tomu jde naproti i kresba Olivera Ledroita. Celá kresba je megalomanská, rozmáchlá, občas nepřehledná, ale zároveň si s ní autor vyhrál do nejmenších detailů a poslední tahů. Ono ostatně kresba y grafické vyobrazení je to první, co vás rozhodně zaujme v poličkách. Vše je navíc laděno barevně primárně do černo-bílo-červené a celek tak působí takřka jak metalové album. Občas sice pár oken působí trochu nepřehledně, ale po chvíle se zorientujete a tuhle grafickou jízdu si užíváte. Ideálně k tomu doporučuju nějaký heavymetalový soundtrack, který celou atmosféru podtrhne.

Co jsem vážně neskousnul, nedočetl a co by si Mills mohl odpustit je předmluva. Jako jo, ono je fajn si přečíst nějakou autorovu úvahu nebo myšlenky, ale neustálé stěžování a rozbor všech koho autor nemá rád (což je asi každý kromě něj samotného, možná kreslíře komiksu) je vážně k uzoufaní.

Suma sumárum, buďme rádi, že Crew evropské věci jako Requiem u nás vydává, zvlášť v tomhle velkém formátu. Pokud vezmete Upířího rytíře do ruky a začtete se, dostanete šílenou masochytsickou jízdu zvrácenou myslí Pata Millse okořeněnou o transcendentní Ledroitovu kresbu, která ale zaujme a pobaví. Občas jde autor za hranu slušnosti, ale ono to k němu už tak nějak patří a přece byste o to nechtěli být ochuzeni. Nemusel by se tolik litovat a vyřizovat si účty se všemi osobami a skupinami, které nemá rád, ale na druhou stranu, když mu to funguje, proč ne. A teď pojďme trochu hřešit, protože čím méně toho za života provedete, tím větší jste v pekle sráč, tečka.

 

Koupit přímo u Crew!

 

Requiem: Upíří rytíř 1 – Vzkříšení (Requiem: Chevalier Vampire 1: Resurrection + 2 - Danse Macabre + 3 - Dracula)

Autor: Pat Mills

Kresba: Olivier Ledroit

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2019 

Překlad: Štěpán Kopřiva

Počet stran: 184

Formát: 240x310 mm, pevná vazba

 

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři