Už láska mezi nacistou a židovkou v našem světě byla v podstatě nemyslitelná a odsouzená k zániku. A nejinak je tomu ve Vzkřísení mezi upírem a jeho nepřítelem. Vítejte zpět do šílené mysli Pata Millse a Oliviera Ledroita.
Pojďme si nejdřív trochu zavzpomínat, přeci jen první díl upírské sády legendárního Pata Millse, který je známý každému čtenáři komiksů díky dílů jako Soudce Dredd nebo Slaine, vyšel už zhruba před půl rokem a ten nový na něj hodně úzce navazuje. Německý voják Heinrich Augsburg měl vážně pech. Nejen že si musel projít peklem východní fronty a zaplatit za to životem, ale jeho životní lásku židovku Rebeccu zavraždili jeho soukmenovnící v koncentračním táboře a on k tomu všemu byl vzkříšen jako upír – rytíř jménem Requiem. A aby té smůly neměl málo, octl se přímo uprostřed krvavé mocenské války v šíleném světě Vzkřísení. Ostatně více se dozvíte třeba tady v naší recenzi prvního dílu.
V druhém souborném vydání na čtenáře čekají alba Requiem: Chevalier Vampire #04: Le Bal des Vampires, Requiem: Chevalier Vampire #05: Dragon Blitz, Requiem: Chevalier Vampire #06: Hellfire Club – tedy opět soubor tři v jednom. Tím se české vydání dostává do poloviny originálu, který mimochodem stále není ukončený. Zásadní změnou proti jedničce prošla předmluva knihy. Minule si Mills jen stěžoval, nadával a kopal kolem sebe, ale tentokrát se vrací ke svému dětství a snaží se čtenáři přiblížit a vysvětlit svůj nápad a vize použité v jeho díle. Upřímně, jak mi minule přišel absolutně nesympatický, tentokrát si svou karmu víc než spravil.
Dějově pokračuje druhá kniha tam, kde první díl skončil. Requiem se vyrovnává se svou novou podstatou a snaží se vydobýt své místo ve Vzkřísení. Ač už se mu to částečně povedlo minule, v tomhle pekle „ne zemi“ není nic jisté. Válka a odpor sílí a upíři v čele s Drákulou musí tvrdě bojovat, aby si své postavení udrželi. Do toho to našeho upíra stále táhne k jeho životní lásce Rebecce, se kterou se sice setká, ale stejně jako v případě slavného díla o dvou zamilovaných ze znepřátelených rodin, nepůjde o nic hezkého. A navíc může klidně jít o setkání úplně poslední!
Na jednu stranu by se mohlo zdát, že kniha oproti prvnímu dílu zvolnila své tempo. A ona by to mohla být i pravda, ale spíš je to tím, že Mills ubral na snaze šokovat, někomu se pomstít a mnohem více se soustředí na své postavy a děj. Příběh je samozřejmě stále originální a kniha je nabytá krví, sexem, černým humorem a asi tak tunou různých odkazů a easter eggů, ale zároveň jsou čtenářům více představovány a odvolány jednotlivé zlé i dobré postavy, jejich motivy, zločiny a činy. Zkrátka po úvodním utržení ze řetězu a šílené bezbřehé a bezhlavé jízdě přichází opravdové příběhové temné a dospělé fantasy vyprávění plné originálních a nekonvenčních nápadů a autor zde dokazuje, proč patří mezi legendy žánru. Navíc je v knize znát, že Mills musel přeci jen něco načíst o historii, protože těch různých narážek a odkazů je v knize nepočítaně, a to jsou využity do příběhu je vážně úžasné.
Kresbu má na svědomí stále Olivier Ledroit a to je, dámy a pánové, skutečně Pan umělec. Na jeho kresbě se velmi obtížně hledají nějaké chyby nebo slabá místa. Ze svého umění a úrovně nijak neslevuje a stále tlačí zajímavé nápady Pata Millse ještě o několik stupňů výš. Potěší větší množství nádherných dvoustránkových obrazů plných akce a postav, stejně jako často nekonvenční rozvržení panelů a prakticky nulový výskyt klasických bílých míst mezi panely, které naopak Ledroit vyplňuje buď pozadím jednoho z větší panelů nebo třeba jen spirituálními a magickými znaky. Kresbu a její výjimečnost nicméně umocňuje formát knihy, kterou Crew zvolila, a na kterém vypadá kresba mnohem mnohem lépe než v klasickém malém vydání, ve kterém komiksy u nás většinou vycházejí. A schválně, kdo najde Hellboye?
V případě první knihy jsem byl překvapen, co jsem dostal do ruky. Zajímavý nápad s úžasnou kresbou pro mě trochu srážel Millesův projev a jeho až nepříjemně nesmyslené urážení a narážení. Tak nějak jsem tohle čekal i od dvojky, a proto jsem jí do rukou bral bez zbytečných očekávání a s velkou dávkou skepse. A víte co? Sakra on mě Pat Mills zase překvapil. Tím jak se více po hlavě vrhnul do utahování a prohlubování příběhu a světa a mnohem hlubšího vykreslování postav a její psychologie, se z celku stává dílo, u kterého budete netrpělivě vyhlížet další díl, kterého se snad dočkáme na jaře. Vyprávění může z počátku působit přímočaře, ale autor si připravil nejedno překvapení a zvrat a ukázal se jako mistr vypravěč. Ledroit tomu všemu sekunduje stále stejně úžasnou, detailní a zkrátka v mnoha ohledech brilantní kresbou.
Mills a Ledroit vytvořili svět a komiks, ke kterému se budete nejednou vracet a upřímně řečeno, všechny nedostatky prvního dílu jsou náhle zapomenuty. Ať žije Mills! Ať žije Ledroit! Ať žije Requiem!
Requiem: Upíří rytíř 2
Scénář: Pat Mills
Kresba: Olivier Ledroit
Vydavatelství: Crew
Rok vydání: 2019
Překlad: Štěpán Kopřiva
Počet stran: 184
Formát: pevná vazba
Autor: Adam Vondra Vondris