Rorschach

Comics recenze

Kdo stráží strážce? A jak to bylo s atentátem na prezidentského kandidáta? A kdo se skrývá pod maskou proslulého Rorschacha? Samé otázky! Dostanete odpověď?

Hned na úvod musím každého čtenáře upozornit, že článek může a obsahuje spoilery z hlavního příběhu Strážců, a proto pokud se nechcete ochudit o zážitek a původní legendární dílo jste zatím nečetli, tak se dál nepouštějte. Zároveň je třeba říct, že před čtením Rorschacha je znalost původní předlohy v podstatě podmínkou a bez ní si děj neužijete.

Je tomu již 35 let, od doby incidentu v New Yorku, kdy obří interdimenzionální chobotnice zabila tisíce lidí a nastaly události popsané v legendárních Strážcích Alana Moora. A je tomu ve skutečnosti ještě delší dobu od chvíle, kdy původní komiks v letech 1986-87 skutečně vyšel a změnil do jisté míry vnímání komiksů obecně. Ostatně i proto se Watchmeni řadí mezi v podstatě povinný kánon všech milovníků komiksů a vznikl kolem nich takřka kult a přibývá knih a příběhů z jejich univerza. No ale zpět do roku 2022.

V USA je stále u moci prezident Robert Redford a schyluje se k dalším volbám. Pozice současné hlavy státu zdá se býti velmi silná, a to zejména díky poslednímu státu unie – Vietnamu. Jeho vyzyvatel a konkurent se stane terčem atentátu Holky v kovbojském klobouku a maskovaného Rorschacha. Jenže ten je přece mrtvý, ne? Tak kdo se skrývá pod maskou? A proč chtěla nesourodá dvojice zabít prezidentského kandidáta? Kdo za vším stojí? A co se to sakra děje? To dostává na starost zjistit zcela obyčejný detektiv, před kterým leží nelehký úkol rozplést pavučinu lží, konspirací a politických machinací.

Když se to takhle shrne, nezní to moc jako superhrdinský komiks, že? A on ani není. To co se na první pohled a podle názvu zdá jako další přídavek a přílepek ke známé postavě je naopak detektivní, místy až noirové a hlavně pořádně ukecané drama o jednom spletitém vyšetřování a politických komplotech. Hlavní hrdina není maskovaný panák, ale zcela obyčejný chlap, detektiv trochu zmuchlaný životem, jehož životní cesta nabere v průběhu děje docela dost zajímavý směr a vývoj.

Scénárista Tom King je u nás dobře známý, už jen díky své verzi Batmana z éry Znovuzrození. A jeho největším problém z mého pohledu byla trochu přehnaná očekávání a megalomanství. Talent se mu rozhodně upřít nedá, ale třeba právě u Batmana všichni čekali ten obří „wow“ efekt, který se zkrátka nedostavil. V Rorschachovi ale ukazuje, že není žádným tuctovým scénáristou a skutečně umí. Jen musí zvládnout ukočírovat sám sebe. V knize se mu podařilo vystavět to správně komorní, civilní, kriminální drama, které má atmosféru, zvraty a nepůsobí jako béčkový akčňák v bublinách. Ostatně to největší plus knihy, ale věřím, že pro mnohé i mínus, protože zkrátka nedostanou to, co přesně čekají. Tato kniha není tak převratná jako Strážci, nejsou to další Watchmeni a ani nemají takové ambice. Je to ale přesně ten správný mix všech komponent, který do celého univerza zapadá a využívá známé kulisy a také důkaz, proč je DC edice Black Label, ve které vycházejí komiksy stojící mimo hlavní řady a s dospělejším vyzněním tak moc důležitá a dobrá.

Nebudu zde nadšeně výskat, že se se jedná o knihu absolutně pro každého a o nějaký čtecích povinnostech. Ono totiž není. Tenhle komiks rozhodně každému nesedne a musíte hned od začátku přijmout, že se jedná o pomalé, zamotané klubku nití, které se před vámi rozplétají pomocí vleklých a řádně rozepsaných hovorů.

Velmi dobrá a zajímavá je zde i spolupráce mezi scénáristou a kreslířem Jorge Fornésem. Jeho kresba s noirovými prvky a drsnou školou je celkově povedená, ale např. v částech s výslechem trojice kompliců je chemie mezi tvůrci a panelování naprosto parádní. Atmosféru pak dotvořil barvami známý Dave Stewart, který použil svůj tradičně tišší a tmavší styl, který ke světu Strážců dokonale sedne a podpoří atmosféru politické hry.

Rorschach vás na svých více než 300 stranách a 12 sešitech provede umně vystavěným, spletitým a hutným politicko-detektivním dramatem, která vás možná neusadí do židle, ale skvěle se trefuje do univerza a odkazu Strážců svým podáním a ztvárněním.

 

Koupit se slevou v Comics Pointu!

 

Rorschach

Scénář: Tom King

Kresba a barvy: Jorge Fornés, Dave Stewart

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 2022

Překlad: Richard Klíčník

Počet stran: 312

Formát: limitovaná pevná vazba s přebalem a měkká vazba, 168 x 258 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři