Rychlé šípy – Duel

Comics recenze

Bratrstvo kočičí pracky a Rychlé šípy si to rozdávají ve věčném souboji o tajemství Stínadel v nové karetce od Albi. Na čí stranu se postavíte vy?

Rychlé šípy – fiktivní chlapecká pětice z dílny legendárního Jaroslava Foglara, která si i po více než osmdesáti letech od svého vzniku, stále drží svou popularitu. Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Rychlonožka a Červenáček a jejich příběhy v určitém věku zasáhli tisíce dětí a dospívajících napříč republikou a Stínadla nebo ježek v kleci jsou pojmy, které zná v podstatě každý. Stejně jako konkurenční partu Bratrstva kočičí pracky. A právě populární Foglarův svět a ikonické soupeření si za téma nové karetní hry vybral Petr Vojtěch, který už má za sebou hry jako Terra Futura nebo Balada.

Už samotný název o hře hodně vypovídá. Ano, dovětek Duel jasně značí počet hráčů, tedy 2. Jejich věk by pak měl být aspoň 8 let a jeden boj o tajemství Stínadel vyjde zhruba na 20-30 min. Každý z hráčů se ujme jedné ze stran konfliktu, tedy buď Rychlých šípů nebo Bratrstva, a v rychlé přetahovačce se snaží získat více artefaktů, tedy bodů, které nabízí tajemstvími opředená Stínadla.

Pod víkem menší krabičky nečekejte žádný přehršel obsahu. Tohle je zkrátka menší karetka ve všech ohledech, a tak tu kromě krátkých pravidel a dvou přehledových karet máme už „jenom“ tři balíčky karet. Červené karty šípů (22), modré karty bratrstva (22) a šedé karty tajemství (18), o které se svádí boj. Autorem ilustrací je Jiří Grus a musím říct, že karty jsou udělané hezky a pěkně zapadají do světa Foglarových hrdinů, kreslený komiksový styl v tradičním českém provedení prostě hře padne. Všechny komponenty – no teda karty – jsou jasné a přehledné. Stejně je tomu i v případě pravidel, kde je vše vysvětleno a popsáno.

Herně se nejedná o nic složitého. Každý hráč se zkrátka snaží za jednu ze stran v průběhu tří kol přetáhnout na svou stranu více tajemství Stínadel. K tomu slouží jednoduchý princip. Na začátku každého kola se doprostřed stolu rozloží v předem určeném schématu karty Stínadel do tří hromádek po jedné, dvou a třech kartách. Každý hráč si dobere pět karet do ruky no a vzhůru do boje. Vyjma prvního tahu prvního hráče se vždy každý musí rozhodnout, zda vyloží dvě karty nebo kartu jednu a ukončí probíhající kolo. Vyložení karty je pak přesně to, co si pod tímhle pojmem představíte, zkrátka vezmete požadovaný počet karet z ruky a přiložíte je k vybraným hromádkám tajemství. Princip tkví v tom, že jakmile oba hráči zahráli své karty, určuje se, kdo daná tajemství Stínadel, a tedy kýžené body, získá. To funguje na klasickém principu „větší bere“, kdy se jednoduše sečtou hodnoty karet každého hráče. Co ovšem míchá základním mechanismem a dělá hru o poznání méně přímočařejší a zajímavější, to jsou schopnosti jednotlivých karet, které se hrou dokáží zamíchat. Každopádně po třech kolech (a třech vyhodnoceních) nastane konec hry, kdy si hráči sečtou hodnoty získaných karet a kdo má víc, vyhrává. No a nastává čas dát si ještě jednu partii a oplatit soupeři porážku.

Rychlé šípy – Duel jsou skoro až minimalistická přetahovaná karetka, která ovšem není vůbec hloupá a rozhodně baví. Na první pohled to sice vypadá, že se jedná v podstatě o dost plochou a jasně danou hru, ale opak je pravdou. Souboje jsou dynamické, nutí neustále reagovat na všechny situace a hlavně vzájemně mezi sebou na zahrané karty a přemýšlet v každém tahu nad strategií a tím, do kterých karet se pustit a co nechat ležet soupeři.

Hra obsahuje pěkně provedené prvky blufování a nejistoty, ale i schopnosti, které fungují a nenarušují plynulost partie. Navíc díky přehledovým kartám vždy oba hráči ví, co je může čekat, případně se dle počtu karet snažit dopočítat, co ještě zahrát lze, a co už ne.

Co se mi líbilo, to je grafika, která hráče přenáší do skutečných příběhů Rychlých šípů a dýchá příjemnou dobovou atmosférou. A se zpracováním souvisí i skvělá transportovatelnost hry kamkoliv sebou, protože těch pár karet se vejde kamkoliv, včetně batohů na výlet.

Rychlé šípy – Duel jsou příjemnou, rychlou, malou karetkou, plnou soubojů až do poslední karty o tajemství proslulých Stínadel v jednoduchém pravidlovém rámci, která ovšem nabízí pořádnou porci možností a hratelnosti. Zkrátka povedený kousek českého autora.

 

Koupit hru se slevou u Albi!

 

Rychlé šípy – Duel

Autor: Petr Vojtěch

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2

Věk: 8+

Herní doba: 20-30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři