Rytíři z Heliopole

Comics recenze

Alejandro Jodorowsky mě nepřestává fascinovat. Ledva ve svých devadesáti letech dokončí Královskou krev, vrhá se do cíle dalšího projektu. Opět komiks, opět historie. Tentokrát se ponoříme do divokého osmnáctého století, kdy Evropou otřásají nepokoje. Takže záchrana světa? Kdepak: Rytíři z Heliopole sledují své vlastní zájmy. 

Rytíři z Heliopole jsou čtyřdílným výpravným komiksem. V první knize, kterou nám naservírovalo nakladatelství CREW, máme obsaženy hned dvě alba: Dílo v Černé a Dílo v Bílé. Modus operandi, který CREW použila již u zmiňované Královské krve, tak zůstává beze změny. Zbývající dvě alba - Dílo v Rudé a Dílo ve Žluté - by měla vyjít taktéž pospolu.

V Rytířích z Heliopole sledujeme mladíka jménem Sedmnáct uprostřed plnění těžkých zkoušek před zraky skupiny mužů. Pokud  uspěje, bude přijat do řádu a zasvěcen do tajemství života dlouhého tři sta století. Alejandro nás naštěstí dlouho nenapíná a my zjišťujeme, že ve skutečnosti je mladík Ludvík XVII, syn Ludvíka XVI a Marie Antoinetty. Právoplatný francouzský král, jehož osud zavál do náruče tajného společenství alchymistů, jež dlí nad moudrostí světa a neustále hledají cestu k sebezdokonalování. Ovšem musí často řešit i problémy světského řádu, to když se objeví mladý a dravý Napoleon Bonaparte. Pardon, ještě bych měl něco upřesnit: Ono to s tím pohlavím není u Ludvíka XVII tak jednoduché. Ale na to přijdete sami :)

Jodorowsky stvořil svět, který má k evropským historickým reáliím velmi, velmi blízko. Ale nebyl by to Jodorowsky, kdyby neupravil skutečnosti a nenaservíroval nám taky trochu té své psychomagie. Ostatně pokud máte rádi knihu Jitro kouzelníků pánů Begiera a Pauwelse, Rytíři z Heliopole se vám budou jistě líbit. Sám Jodo přiznává, že ho vždy krom tarotu a psychologie zajímala právě alchymie jakožto opomíjená věda skrývající pradávná tajemství. Dílo v Černé a Bílé je alchymií prodchnuto. Fabule vám také bude známá: Pokud o Královské krvi lze říci, že se jedná o parafrázi na Shakespearova dramata, Rytíři z Heliopole si nesou punc Dumasova Muže se železnou maskou. Musím ale připomenout, že v Jodorowského pojetí. 

A dostáváme se k jádru pudla: Alejandro Jodorowsky je workoholik, optimista a mystik. Jako autor je neuvěřitelně plodný. Jeho základní motiv však zůstává neměnný: Per aspera ad astra - skrze útrapy dosáhnout božského spojení, splynutí duší. Rytíři z  Heliopole jsou historickou fantasy, která slušně jede a nabízí nám poutavý příběh. Zároveň se po dočtení nemohu zbavit pocitu, že podobně by vypadal Marvel 1602 kdyby sérii psal právě Jodo. Často se ale v příběhu noříme do tajů metafyziky, jsoucna a objevování vyšší entity v nás samých. Prostě do všeho, co nám Alejandro již ukázal ve svých starších dílech. Autor se tak nutně opakuje. Ale v podstatě to není na škodu, protože svět, kde se Rytíři odehrávají, je fascinující sám o sobě. Základní myšlenka tak může být stejná, kdy si říkáte "No jo, to je prostě Jodo", pak ale bez hlesu otáčíte stránky a čekáte, co si pro vás "starý dobrý Jodo" zase přichystal. Protože Evropa té doby byla velmi drsným místem pro život.

Pokud si přiznáme, že Alejandro Jodorowsky střídá různé náměty kolem stejné základní kostry příběhu, uvidíme obdobný vliv při výběru kreslíře. Jsou to mistři svého řemesla, kteří dávájí přednost realistické kresbě dovedené do nejmenších detailů. To je případ i Jérémyho Petiqueuxe. Jérémy začínal již jako sedmnáctiletý pod křídly velikána evropského komiksu Phillipa Delabyho: U nás mu kdysi vyšla trilogie Polární hvězda a před pár lety i fantastická Murena. A hádejte, kdo Murenu koloroval? Ano, byl to Jérémy. Své renomé kreslíře si pak vydobil pirátskou sérií Barracuda, kterou psal Jean Dufaux. Není divu, že když ho oslovil surrealistický mistr Jodo, neváhal Jérémy ani minutu a nakreslil všechna alba. Jeho styl je - jak už jsem naznačil - realistický, přehledný a čistý - zkrátka moderní frankofonní komiks. 

Rytíři z Heliopole jsou typickým dílem Alejandra Jodorowského. I přes stále se opakující námět, který je doslova vrostlý do celé Jodorowského tvorby, se mi do rukou dostal komiks, který mě chytl a nepustil, dokud jsem neotočil poslední stránku. Hlavní hrdina je sympaťák, řeší věci svojí cestou a hraje zpříma. Prostě nadčlověk, jak to umí podat jen Jodo. Božský Jodo!

KOUPIT RYTÍŘE Z HELIOPOLE PŘÍMO U CRWE

Rytíři z Heliopole (Dílo v Černé, Dílo v Bílé)

Alejandro Jodorowsky, Jérémy

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 12/2020

Překlad: Richard Podaný

Formát: 233 x 310 mm

Počet stran: 120

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři