Sága 10

Comics recenze

Pevnina a Girland stále vedou svou nekonečnou nesmiřitelnou válku a nepravděpodobní hrdinové se musí protloukat známým i neznámým vesmírem, protože po nich jdou všechny strany. Aneb oblíbená Sága je zpět.

Že to ale trvalo, co? Zcela upřímně Sága patří už od prvního sešitu mezi mé stálice v oblíbenosti, a to co její autor Brian K. Vaughan vymyslí, případně Fiona Staples vytvoří, mě nepřestává fascinovat. Když tak po čísle 55 byla tvůrci ohlášena roční pauza, bylo to utrpení. Nehledě na to, že z mnoha důvodů se z roku staly hned tři (a u nás dokonce 4!!!). Čekání na pokračování, zejména s ohledem na poslední události a obří cliffhanger, bylo doslova bolestivé.

No ale volejte sláva a slavte – Sága je konečně zpátky!

Nebudu tady spoilerovat, pokud jste nečetli devátý díl. Jen řeknu, že na jeho konci se toho událo hodně a ještě víc a rozhodně to ovlivnilo vývoj celé série. Desítka pak na děj nenavazuje přímo, ale dočkali jsme se časového skoku.

Alana se v nelehké situaci, kdy se stará rovnou o dvě děti musí nějak uživit. A koho by napadlo, že prostředkem k obživě ve vesmíru plném divů bude zrovna dětská výživa? No fakt. Ten prášek co v něčem rozmícháte a nakrmíte caparty. Byznys pro velké holky. A jen tak mimochodem to doplňuje prodeje drog. Zároveň se do příběhu zapojila nová postava, která – minimálně z počátku – Alaně pomáhá. Objevují se ale i staří známí a ani Girland, ani Pevnina nechce našim hrdinům dopřát klidu. Nebo spíš klidu ano, ale jedině zakopané pěkně hluboko.

Desátá kniha je takový rozjezd. Jakoby tvůrci přeřadili z hvězdné rychlosti zpátky na jedničku a teď se zase pomalu, ale jistě rozjíždějí. Tenhle díl není dokonalý. I když dokonalost je hodně subjektivní. Má svá pomalejší a hlušší místa, má svou vatu a výplně, ale zároveň má přesně ty dva nejdůležitější aspekty celé série – dechberoucí scifi prostředí okořeněné o akci a náboj na straně jedné a na straně druhé příběh hýřící emocionálním nábojem a postavami, se kterými skutečně prožíváte jejich životy a emoce. Vaughan umí dokonale vystihnout emoce postav a perfektně dávkuje jejich dopad na čtenáře. Postupně tak odhalujete nevyřčené a doplňujete si střípky skládanky a sem tam oněmníte úžasem nebo uroníte nějakou tu slzu.

Fiona Staple si i po pauze udržuje svůj vysoký standard a v panelech dávkuje dokreslení pestrobarevného světa na jedničku. Jakoby čtenáři z příběhu ani na okamžik nevystoupili a důvěrně známá kresba je opět rychle katapultuje do dění. Stále jsou zde panely, které se vám vryjí do paměti, ale zda je to kresbou nebo scénářem, kdo ví. Fiona doplňuje Briana naprosto dokonale ve všech směrech.

Sága to je originální pohádka pro dospělé čtenáře, která ukazuje, jak úžasné to může být, když vezmete dva vynikající tvůrce a dáte jim volnou ruku ke psaní a tvoření. Vznikne tak svět, kde je možné všechno a nikdy nevíte, co vás čeká. A desátá Sága to opět potvrzuje v mnoha ohledech. Už teď jsem zvědavý, kam bude příběh pokračovat a jak tvůrci využijí nové možnosti a rozjeté linky všech postav a příběhů.

Sága si stále drží všechny své přednosti a její autoři drží všechny své trumfy pevně v rukou. Originální příběh o prostředí, dokonalé zvraty, úžasné emoce a vykreslení postav a dokonalá kresba. Pokud bych chtěl někomu ukázat sílu komiksu, bude Sága jednou ze sérií, kterou vezmu do ruky jako první.

 

Koupit se slevou u Comics Pointu zde!

 

Sága 10

Scénář: Brian K. Vaughan

Kresba: Fiona Staples

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 2023

Překlad: Richard Podaný

Počet stran: 168

Formát: brož, 168x258 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři