Sága 5

Comics recenze

BB art nám přináší již páté pokračování cenami ověnčeného komiksového fantasy/sci-fi opusu Sága scénáristy Briana K. Vaughana a kreslířky Fiony Staples. Na čtenáře opět čekají překvapivé zvraty, sociální vztahy, mezilidské konflikty, propracované charaktery, nečekaní tvorové a planety, ale samozřejmě i sex a drogy! Sága is not dead! A víte co? Budete chtít víc!

Pokud zatím nemáte načteny předchozí díly, raději tady skončete, protože bych vám něco nerad prozradil a bohužel se těžko vyhnu nějakým spoilerům z předchozího dění.

Nový díl pokračuje přesně tam, kde předchozí skončil. Malá Hazel opět v roli vypravěče předestírá příběh nejen svých rodičů Marka a Alany, ale i dalších postav jako např. Markovi bývalé lásky Gwendolyn nebo příslušníků robotího impéria. Rodinné problémy na konci minulého dílu vygradovaly a Marko s Alanou se nerozešli zrovna v dobrém, a aby toho nebylo málo, vyšinutý robotí revolucionář Dengo unesl malou Hazel (a s ní i Markovu matku a Alanu). V pokračování příběhu vás čekají tři hlavní dějové linie. První dvě jsou v podstatě jasné. V jedné sledujeme osud Alany, Hazel a jejich únosce, který chce pomocí revolucionářů ovlivnit chod dějin. Ti si ale hrají na vlastním písečku a rozhodnou se Hazel využít ke svým plánům. V druhé se pak musí Marko spojit s jedním ze svých úhlavních nepřátel – Princem Robotem IV., aby se znovu shledal se svou rodinnou. Poslední dějová linka nás pak spolu se skupinou kolem Gwendolyn zavede na záchranou misi, na které musí získat jednu velice zvláštní „tekutinu“.

Vaughan nám opět předkládá to, na co jsme od něj již zvyklý. Čeká vás zajímavý příběh, neotřelé prostředí a nad některými výtvory budete jen sedět a kroutit hlavou, jak na to vůbec někdo mohl kdy přijít. V čem ale Sága opravdu vyniká je psychologie a rozvržení postav. Snad každý si musí najít svého oblíbence v propracovaném světě Ságy. Vaughan je mistrem svého řemesla a jeho příběh, který je skutečným románem v obrazech, a chování jednotlivých hrdinů je uvěřitelné a není problém se s kýmkoliv sžít.

Stejně tak jako Vaughan píše dokonalý scénář, na kterém je vidět promyšlenost a jasný koncept a ve kterém má svou volnost a uplatní tak veškerý svůj um jednoho z předních scénáristů současnosti, tak vše doplňuje precizní kresba kanadské kreslířky Fiony Staples, bez jejíž kresby si už Sága snad ani nelze představit. Každopádně o její kresbě už toho bylo řečeno mnoho a pokud chcete, klidně se mrkněte na některou z předchozích recenzí. 

Osobně se nebojím říct, že všechna ocenění, která již Sága obdržela, jsou oprávněná, protože se jedná o jednu z nejlepších sérií, kterou si můžete v současné době přečíst. Autoři stvořili zajímavý živý svět, který funguje podobně jako chemická laboratoř šíleného vědce – je barevný a plný neznáma, které se postupně krok po kroku odhaluje a předkládá čtenáři jedno překvapení za druhým. Pátý díl opět vše posouvá kupředu, ale (pozor spoiler) nejspíš vše bude nakonec ještě mnohem složitější a nic není tak jasné, jak se může zdát. 

Ano, věřím, že Sága nemusí sednout každému, ale pokud kouzlu Ságy jednou propadnete, už vás nepustí a vy se budete netrpělivě čekat na další díl. Ještě že 6. vyjde už v listopadu!

 

Koupit u BB artu!

Sága 5 (Saga vol. 5)

Autorský tým: Brian K. Vaughan, Fiona Staples

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 2017

Překlad: Richard Podaný

Formát: brož., 168x258 mm

Počet stran: 152

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři