Sága 6

Comics recenze

Komiksová space opera Briana Vaughana a Fiony Staples se u nás dočkala díky nakladatelství BB art již šestého pokračování. Nečeká Vás nic jiného, než máte rádi – pokračování příběhu nejen Marka a Alany, ale i všech ostatních postav. Vzhůru do vesmíru!

Nový díl pokračuje příběhově přesně tam, kde předchozí skončil, ale čeká nás časový skok vpřed. Malé Hazel už není tak malá, docela nám vyrostla a je, jak víte díky poslední dvoustraně minulé knihy, spolu s babičkou internována ve výchovném ústavu/vězení na Pevnině. Hlavní dějová linka se točí okolo snahy o její vysvobození, na kterém pracují nejen její rodiče, kteří jsou k tomu ochotní využít všechny možné i nemožné prostředky (a staré (ne)přátele), ale i Hazelina učitelka, po zjištění jejího tajemství. Kromě toho se dočkáme i krátkého retrospektivního samotného vysvětlení, jak se z rukou vyšinutých bojovníků za svobodu (aka teroristů) dostali obě dámy právě na Pevninu. Tolik k posunu hlavní dějové linky. Jak je zvykem, nic nemůže vyjít tak úplně přesně.

Pamatujete si ještě na dva bulvární reportéry „vyšetřující“ okolnosti vztahu Marka a Alany? Ti se opět vrací na scénu, protože po smrti Značky a získání nových stop jsou opět při chuti. Bohužel pro ně, po našich hrdinech a hlavně po Princi Robotovi IV. pase i někdo jiný a velmi nebezpečný (a tlustý a naštvaný a zfetovaný). Kniha je tak vlastně rozdělená na dva vzájemně se prolínající dějové linky, kdy ta druhá působí zpomalení té první, ale je neméně důležitá pro celý příběh. Na druhou stranu, asi bych jí oželel a soustředil se jen na hlavní příběh Alany a Marka, ale chápu, že to bychom pak mohli mít o pěkných pár dílů méně.

Vaughanovi se skvěle daří psát živé a poutavé postavy, což ovšem není žádná novinka, ale standard, na který jsme si u něj již zvykli. Co je ale rozhodně zajímavé na novém díle, je to, jak dokáže z jedné staré známé postavy vytvořit zcela jiný (a dost nenáviděný) charakter. No uvidíte sami. A ano, vrátí se i tulení človíček Ghüs. 

Kresby se samozřejmě ani v tomto díle neujal nikdo jiný, než Fiona Staples a její moderní dynamický výtvarný přednes skvěle doplňuje Vaughanova scénáristického génia. Tihle dva si prostě sedli a těžko si představit Ságu bez Fiony. 

Pokud se chystáte číst šestý díl Ságy, je asi zřejmé, že se vám celá série líbí a zajímá vás další děj a budete spokojeni. Nový díl nijak nevybočuje za zajetého konceptu a v podstatě vám jen odvypráví další část skvělého sci-fi/fantasy příběhu, což je na jednu stranu zcela dobře, protože má to co máme všichni na Sáze tak rádi – skvělé postavy, zajímavé zvraty a hlavně dobrou zábavu -  a to je všehovšudy důvod, proč jí čteme, ale na stranu druhou, možná by mohlo přijít nějaké zásadnější oživení (a co to kecám, to vás vlastně čeká na konci knihy!). Sága je barevné divoké vyprávění o lásce ve vesmíru, které se nejen dobře čte, ale i se na něj skvěle kouká. Oběma autorům patří velký dík za tuto skvělou sérii a BB artu pak dík za rychlost vydávání nových dílů u nás.

 

Koupit u BB artu!

 

Sága 6 (Saga vol. 6)

Autorský tým: Brian K. Vaughan, Fiona Staples

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 2017

Překlad: Richard Podaný

Formát: brož., 168x258 mm

Počet stran: 152

 

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři