Sága 7

Comics recenze

Sága je komiksový fenomén, Sága je skvělá. Ok,  s tím se nedá než souhlasit. Příběh zamilovaných zástupců na život a na smrt znepřátelených stran oslovil  tisíce čtenářů po celém světě. Jaký je ale v pořadí díl sedmý?

Když čtete Ságu, musíte se chtě nechtě zamyslet nad uvažováním jejího autora Briana K. Vaughana i kreslířky Fiony Staples, protože to co je napadne a co jsou schopní na stránkách komiksu předvést je často úžasné, nepochopitelné a šílené. Tihle dva autoři se skvěle doplňují a co jeden nenapíše, druhá nakreslí a obráceně. Za mě dávají komiksu novou dimenzi a tohle médium využívají do posledního bodu a těžko se tak divit desítkám cen a ocenění za jejich dítko. Pojďme ale k novému dílu, který u nás opět vydal BB art.

Sedmička nám plynule navazuje ne šestku, ale přesto je úplně jiná. Pokud si pamatujete minulý díl, byla to trochu šílená jízda po galaxii plná výbuchů a střílení za záchranou malé Hazel z internačního zařízení na Pevnině. Nyní už je zpět se svými rodiči, vyděděnci a utečenci Alanou a Markem v jejich stromolodi. Doprovod jim dělá Princ robot a Petrichor, stejně jako růžový duch. Příběh nám ubere z tempa, neboť naši hrdinové musí přistát na jednom z nejhorších míst ve vesmíru (jako by ve světě, kde takřka všude zuří válka, byla dobrá a špatná místa) – na kometě Phang. Na té zuří neustálé boje, protože obsahuje důležitou věc pro obě strany – palivo. Utečenci zde nakonec zůstanou déle než by chtěli/měli, což nakonec samozřejmě vede k tragickým událostem. Tím, že se hlavní dějová linka odehrává na Phangu (a i ostatní se kolem něj víceméně točí), jedná se tentokrát o komorní drama, u kterého si možná i trochu pobrečíte. Mnohem víc se řeší osobní a rodinné problémy a dramata. Vrací se minulost a do toho se míchá budoucnost. Nějak jsem se nemohl začíst, Ságu často odkládal, ale pak přišli postupné zvraty a závěr a... a Sága mě opět přesvědčila o své výjimečnosti.

Na druhé straně Gwendolyn řeší problémy nejen Phangu, ale i své osobní a své malé svěřenkyně, kterou převzala od Vůle. Najednou musím říct, že tahle linka mi přišla v mnohém zajímavější, než ta hlavní. No a Vůle? Z toho se postupně po všech nepříjemnostech a problémech stává obtloustlý zkrachovalec bez práce, ale závěr jeho linky slibuje nový krev (doslova).

Asi to píšu vždycky, ostatně co psát u sedmého dílu, ale Vaughan exceluje v postavách. Jsou uvěřitelné, zžijete se s nimi a budete jim fandit. Na druhou stranu nejsou černobílé a i ten největší hnusák se vám bude nějakým zvráceným způsobem líbit a budete chápat jeho pohnutky. To že se jedná o alegorii na dnešní svět a dění kolem asi nemá cenu psát, vždyť čím jiným by mohl být Phang, než nějakým Blízkým východem, kde se všichni perou o palivo.

Kresba Fiony Staples je stále stejná. To není hanění, naopak pochvala, protože od prvního dílu k Sáze sedí a scénář perfektně doplňuje. Na jedné straně máte úžasně nakreslené akční a válečné scény nebo vesmírné dobrodružství, na straně druhé vystihne emoce, kterými vás pohltí, naplní a úplně odzbrojí, a když myslíte, že jste viděli a četli všechno, přijde s něčím úplně novým. Nebo erotický život hlavních postav v detailech, které vše umocní.

Co říct k Sáze závěrem? Jen jedno – čtěte jí. Každý kdo má rád sci-fi a fantasy by měl Ságu minimálně vyzkoušet a věřím, že z ní bude nadšen, za mě je to jedna z top 3 nejlepších komiksových sérií, které u nás vycházejí, a to je v tom množství kolem co říct. Brian K. Vaughan předvádí skvělou space operovou jízdu vesmírem a Fiona Staples mu v tom neskutečně pomáhá. Ano, někdo může namítat, že se jedná o Hvězdné války říznuté Hrou o trůny a Romeem a Julií, ale no a co, když to funguje? Sága je skvělá, Sága je perfektní, Ságu stojí za to číst.

 

Koupit přímo u BB artu!

 

Sága 7

Autor: Brian K. Vaughan

Kreslířka: Fiona Staples

Vydavatelství: BB art

Překlad: Richard Podaný

Formát: 168x258 mm

Počet stran: 152

Provedení: brož

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři