Sága 9

Comics recenze

Když vám jde po krku prakticky celý vesmír, pak jsou chvíle, kdy vás zrovna nikdo nechce zastřelit a žijete v relativním klidu opravdová odměna. Ale nic netrvá věčně. A vystřízlivění bývá o to krutější – pro čtenáře i hrdiny.

Vy neznáte Ságu? A kde jste jako posledních pár let byli? V jeskyni? V pralese? Cenami ověnčené a opěvované dílo Briana K. Vaughana a Fiony Staples je směsicí sci-fi a fantasy s přesahem snad do všech možných oblastí života – od sociálních témat, až po protiválečné smýšlení, transgender, lásku, nenávist. No je toho hodně. Nyní jsme se dočkali v českém překladu již devátého dílu, čímž jsme mimochodem dorovnali originální vydání, a nyní nás čeká pauza, kterou si tvůrci rozhodli vzít. Jak dlouhou? Minimálně rok. Pozitivem je, že podle všeho jsem akorát v polovině vyprávění a čeká nás tedy minimálně devět dalších emocemi nabušených knih. Ale že by byly ještě lepší než ten poslední?

Po Alaně, Markovi a jejich už ne tak malé Hazel stále pase celý vesmír. No tedy skoro celý, protože ještě zbylo pár věrných jako Petrichor nebo Princ Robot se synem. A taky páreček novinářů, který chce příběh uprchlíků zveřejnit a oplátkou nabízí nový život. Všichni si každopádně užívají relativního klidu v „ráji“ a čekají na pomoc. Volný čas všichni využívají po svém – tedy spíš starší k sexu a přemýšlení, mladší k hraní a poznávání sebe sama. Bohužel jak jsem psal v perexu, nic netrvá věčně, a to ani tahle idylka a zvlášť když po vás jdou mocní z několika světů, včetně několika vrahů a dalších vyšinutých magorů. Přežít tenkrát bude pro všechny mnohem těžší než dřív.

Nějak si nedokážu představit, že bych Ságu četl po sešitech. Zvlášť v tomhle díle, protože na konci snad každého čísla je neskutečný cliffhanger a jejich intenzita a „síla“ se neustále zvětšuje. Na konci už jen zíráte. Případně máte smutně mokrý oči. Vaughan na stránkách deváté knihy předvádí, proč je právě on jedním z nejlepších scénáristů současnosti. Nejde ani tak o příběhovou stránku, protože u té zůstává vše víceméně při starém – útěk a snaha o záchranu života a rodiny. Ne, tady jde o postavy. Nikdy by mě nenapadlo (spoiler), že mi bude komiksová postava tak chybět. A přišel jsem na to ve chvíli, kdy autor udělal, co udělal. Ty civilně a uvěřitelně napsané charaktery řešící existenční problémy, řešící lásky a křivdy, ty vám přirostou k srdcím a nepustí vás. A je jedno, jestli se jedná o Robota nebo tuleního pasáčka mrožů. Jenže Vaughan se tentokrát s nikým moc nepáře a přichází to, k čemu jsme víceméně nějakou dobu směřovali. Problémem Ságy totiž byl menší stereotyp. Příběh sice pokračoval stálým tempem, vše to bylo dobré a čtivé, ale v podstatě se jelo bez zásadní změny v zaběhlých kolejích – jedni utíkají, ostatní je honí a do toho občas někdo vedlejší tragicky zemře. No tak tady se musí čtenář připravit na pořádnou emoční bombu, protože pero rozhodně není silnější než meč, pomsta a nenávist.

Fiona Staple si klasicky udržuje vysoký standard své kresby. Tady asi není o čem a v zásadě vás nic nepřekvapí. Stále jsou zde panely, které se vám vryjí do paměti, ale zda je to kresbou nebo scénářem, to kdo ví. Spíš to bude kombinací obojího, kdy se oba tvůrci doplňují jak jednovaječná dvojčata.

Jako jestli jste někdy o komiksu Sága uvažovali, ale zatím jste se do něj nepustili, tak není lepší příležitost, než právě teď. V českém vydání je kompletní se světem a můžete si tak vychutnat celý zatím vydaný příběh pěkně v celku a docenit genialitu jednoho z rozhodně nejlepších děl nového tisíciletí. Pro ostatní je smutnou zprávu tvůrčí pauza, protože hned po dočtení budete chtít OKAMŽITĚ pokračovat a lze se jen dohadovat, s čím tvůrci dále přijdou, a kde tohle skončí.

Jak popsat Ságu jednoduše? Dokonalost. Originalita. Závislost. Láska na první přečtení. 

A jak se nový díl líbil vám?

 

Koupit  se slevou v Comics Pointu!

 

Sága 9

Scénář: Brian K. Vaughan

Kresba: Fiona Staples

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 2019

Překlad: Richard Podaný

Počet stran: 152

Formát: brož, 170x258 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři