Sandman 4: Údobí mlh

Comics recenze

Legendární Sandman je konečně v českém překladu kompletně v barevném vydání. A barvě si tak můžete vychutnat i příběh o tom, co se stane, když se Lucifer rozhodne opustit svůj trůn a před klíče k Peklu.

Jméno Neil Gaiman asi nebude nikomu, kdo se někdy trochu věnoval fantasy literatuře nebo komiksu, nude neznámé. Díla jako Nikdykde, Američtí bohové, Kniha hřbitovní, série Sandman, Hvězdný prach, Koralína a další a další už dnes patří mezi stálice. Jakoby tenhle britský mág měl v hlavě nekonečnou studnici fantastických příběhů a nápadů. A tak vlastně není ani s podivem, že v roce 1989 přišel Gaiman se svým komiksovým opusem – sérií Sandman. Ta nejen sesbírala mnoho cen, ale hlavně zástupy fanoušků a s klidem v srdci se dá říct, že patří mezi to nejlepší, co komiksové médium (stále ještě) nabízí. Sandman se odlišuje od čehokoliv, co jste asi kdy četli nebo viděli. Je to zkrátka osobité vyprávění skutečného umělce.

Nakladatelství Crew začalo Sandmana vydávat v roce 2002. Takže pokud umíte trochu počítat, tak ano, skutečně je to 17 let od prvního vydaného dílu. A proč se tedy vracet po letech k Údobí mlh, když původní první vydání vyšlo v roce 2005? Ten důvod je docela prostý – barvy. První čtyři knihy totiž nejprve vyšly pouze v černobílé verzi a na kompletně barevné vydání celé série jsme si museli počkat až do září 2019. Ale čekání za to stálo.

Snažit se nějak v kostce převyprávět Gaimanův příběh nebo uvést čtenáře do jeho světa s vlastní spletitou mytologií, mnoha postavami a příběhy a legendami by bylo asi jako vysvětlit fungování urychlovače částic někomu, kdo sotva pobral fungování mikrovlnky. A i ti ostatní by k tomu potřebovali návod velikosti Bible. Tak rozsáhlá série to je.

První tři knihy série tvoří více či méně propojené povídky, a to hlavní přichází právě až v Údobí mlh. Hlavní postava příběhu Sandman – Sen se musí vypravit do Pekla, aby osvobodil svou bývalou lásku Nadu, kterou můžete znát z dílu druhého. Upřímně komu by se dobrovolně chtělo do Pekla, že ano? A je to o to horší, že pán podsvětí – Lucifer – přísahal Sandmanovi pomstu. Kdo by ale čekal něco přímočaře snadného jako mučení nebo tak, bude pekelně zklamán. Lucifer totiž peklo zavřel, uzamknul jeho brány, pověsil své ředitelování na hřebík a odešel. A cestou předl klíče právě Sandmanovi. Ten se zrovna vládcem Pekla stát nechce, ale komu předat klíče? To musí rozhodnout a nečeká ho nic snadného – Thor, Loki a Odin, egyptští bohové, Řád i Chaos, japonští bohové a další. A stranou nezůstává ani sám Stvořitel. A sranda (nebo spíš bolehlav pro Sandmana) může začít.

Krom toho, že se nejedná o samostatné povídky je tentokrát změnou i postavení samotného Sandmana. Ten se stává hlavním hybatelem a zásadní postavou děje, což je způsobeno i tím, že v době vydání tohoto dílu si už autor mohl dovolit myslet dopředu a plánovat svůj příběh na víc sešitů jako jeden velký komplexní příběh, který skončí, až si on sám řekne a ne zásahem nakladatele. K tomu si připočtěte klasické Gaimanovské vyprávění okořeněné filozofováním, hlubokými tématy, narážkami a odkazy, problémy ne zrovna ideálně fungující rodiny. Ještě se divíte legendárnosti Sandmanana?

Kresba sice (a zcela logicky) zůstává sice stejná jako v předchozích vydáních, ale je samozřejmě barevná. Když srovnám černobílé ztvárnění a to nové, barevné, tak u mě druhé jmenované vede – najde se spousta lidí argumentujícíh ztrátou kouzla, ale asi moje představivost není tak živá, a proto barvy vítám. Každopádně kresba jako celek je úžasná. Stejně jako si mohl Gaiman vysnít svůj svět, mohli se i jednotlivý kreslíři očividně vyřádit a dát průchod svým nápadům.

Od prvního panelu, až po ten poslední – Sandman 4: Údobí mlh je takřka dokonalý. Ano, asi ze mě mluví milovník Gaimana, ale je pravdou, že poetický pohádkový příběh okořenění akurátní dávkou černého humoru, mystiky a odkazů a legend je zkrátka jedna z absolutně nejlepších komiksových řad na trhu. Údobí mlh má navíc tu výhodu, že na předchozí díly navazuje spíš okrajově a vzhledem k jejich povídkovému charakteru můžete klidně naskočit nejdřív do čtyřky a k předchozím se posléze vrátit a nic vám neuteče. Zkrátka máte rádi komiksy a myslíte to s nimi vážně? Pak si okamžitě přečtěte Sandmana. Tečka.

 

Koupit přímo u Crew!

 

Sandman 4: Údobí mlh

Scénář: Neil Gaiman

Kresba: P. Craig Russell, George Pratt, Dick Giordano, Matt Wagner, Malcolm Jones III, Mike Dringenberg, Kelley Jones

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2019 (barevné provedení)

Překlad: Viktor Janiš

Počet stran: 224

Formát: brož, 168x256 mm

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři