Sandman: Preludia a nokturna

Comics recenze

Někdo říká, že je to jen pohádka pro malé děti, aby mohli v klidu spát a že trik s házením písku do očí odkoukal z filmů s Van Dammem. Někdo říká, že je hubený jak tyčka a že vrhá stín jen když si myslí, že by měl něco takového dělat. Někdo říká, že jeho vzhled ala rocková hvězda je mírně pohoršující a jeho sestra je fakt pěkná kost. My víme jenom to, že se jmenuje SANDMAN!

 

Nedávno jsem navštívil jedno knihkupectví, abych si rozšířil svou komiksovou sbírku. Když jsem si za asistence mladíka, držícího důležitě klíče od komiksové vitríny, vybíral knihy, byl mezi nimi i jeden díl Sandmana. A tehdy se to stalo. Mladík se mě zeptal: „A kdo je to vlastně ten Sandman? Jako komiksy znám, Marvel a DC, ale o tom Sandmanovi jsem nikdy neslyšel…“ A já najednou nevěděl, co mu mám odpovědět. Z kterého konce mám obsáhnout nekonečnou (a přesto ohraničenou) říši snů spolu s jejím vládcem, pánem snů, Sandmanem. To byl impuls k tomu, abych oprášil staré booky, přečetl vše znova a zahrnul vás recenzemi na jednotlivé díly této klasiky.

 

Sandman – jak již bylo řečeno – je pán snů. Vládce říše snění, se všemi jejími krásami i hrůzami. A komiks nás provede hlavně skrze temná zákoutí lidské duše. Ukáže naše noční můry, vedle nichž vypadají i krásné sny jako něco, co nemůže vydržet a jen se čeká, kdy se vše zvrtne v něco obskurního. A začneme pěkně zostra, pořádným špalkem s názvem Preludia a Nokturna.

 

Sandman se díky rituálu jedné sekty ocitne na dlouhá desetiletí ve vězení. Po útěku se vrací do své zdevastované říše, hledajíc artefakty své moci a snažíc se zachránit vše co z jeho království zbylo. Sandmanovo putování nás zavede za Johnem Constantinem, do hlubin pekelných i za ostatními hrdiny DC universa. Samozřejmě, že zpustošení krajiny snů má své následky i v realitě. Rozehrává se zde víc příběhů, neboť v Sandmanově světě je vše provázané se vším. I zde najdeme odkazy na události, které se odehrají až mnohem dál. Komiks Sandman má neuvěřitelný přesah. A hroznou schopnost připoutat čtenáře ke stránkám a již nepustit.

 

Za Sandmanem není nikdo jiný než Neil Gaiman. A jedná se o jeho Opus magnum. Nejhorší co můžete udělat, je srovnávat jednotlivá díla. I když se jedná o stejného autora. Ale po přečtení Sandmana jsem se nemohl zbavit pocitu, že ostatní Gaimanova tvorba je někde hluboko dole. V Sandmanovi totiž Gaiman uplatnil to, v čem vyniká – svou fantazii. Příběhy ze snového světa nejsou klasickým komiksem, který se dá lehce zařadit. Balancují na hraně fantastiky a mystického hororu, kdy i samotné dialogy dokážou nahnat tísnivý pocit. Kresbu obstarali pánové Sam Kieth (Maxx, Wolverine vs Hulk), Mike Dringernberg a Malcolm Jones III. Všichni tři pak kreslili celou sérii. O obálky se postaral Gaimanův dlouholetý spolupracovník Dave McKean. Preludia a Nokturna je povinná četba pro každého, kdo miluje tu správnou směs strachu a snů.

 

Sandman: Preludia a nokturna (Sandman: Preludes and nocturnes, Sandman 1 - 8)

Neil Gaiman, Sam Kieth, Mike Dringenberg, Malcolm Jones III

Nakladatelství: Crew

Překlad: Viktor Janiš

Rok vydání: 2002, 2004, 2013

Vazba: paperback

Formát: 165 x 255 mm

Počet stran: 240

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři