Šašci a blázni v Gothamu

Comics recenze

Gotham. Město prohnilé do morku kostí. Přestože již dávno neplatí, že jediným "čistým" policistou je James Gordon, Oddělení závažných zločinů se těžko zbavuje nálepky úplatné bandy. Čeho se ale nezbaví nikdy, je stigma netopýřích křídel nad sebou. Rozhodně se ale nedá popřít, že se snaží dělat svojí práci jak nejlépe umějí.

O Gothamu každý víme jedno: Ať se děje jakákoliv levota, se zločinci zatočí Batman. Gotham ale není jen o maskovaných zloduších. Je o lidech. Gotham je plný šlapek, feťáků, zkorumpovaných poldů, pedofilů, vrahů, závistivců a všelijaké pakáže, která se najde v každém městě na Zemi. A před těmi chrání gothamská policie řádné občany. Vítejte v komiksu, kde je netopejrova přítomnost vyloženě na obtíž.

Gotham Central: Šašci a blázni nás uvádí do období předvánočního shonu, kdy se ve městě objeví střelec vraždící veřejné představitele města. Gothamská policie má plné ruce práce s tím, aby co nejdříve našla střelce a uklidnila tak město na pokraji paniky. Nebudu vás dále napínat, již podle přebalu je jasné, že oním střelcem je Joker. S čím ale budu dělat tajnosti je fakt, jak celý příběh kolem Jokerova běsnění dopadne. Šašci a blázni obsahují sešity 11 - 22 z GC série. Nejedná se tedy o žádné ořezávátko, nýbrž o solidní špalek. Krom zmíněného Jokera tak na stránkách přivítáme vícero zlosynů, např. Penguina nebo Mad Hattera. Byť by se v případě předchozích dvou více hodilo napsat Osvalda Cobblepota a Jervise Tetche. 

Gotham Central se totiž neodehrává rozmáchle na střechách mrakodrapů, když Batman honí prchající padouchy. Gotham Central sestupuje níž, na ulice města. Přirovnání je to trefné, protože na atmosféru "obyčejného" Gothamu si velmi rychle zvyknete. Cobblepot může být zlodějíček vydělávající na ovlivněných dostizích, ale není to Penguin. To by tady musel být Batman. A ten se nám pod nohy naštěstí moc plést nebude. Síla této série totiž není v přenechání veškeré dřiny na netopejrovi, ba naopak. Dělat všechno možné proto, aby se tak nestalo. V tomto směru je Gotham Central opravdu civilním dramatem postaveným zejména na dialozích. A ty mají oba autoři zmáknuté naprosto dokonale.

Ed Brubaker a Greg Rucka v podstatě nedělají nic jiného, než že nám předkládají detektivní práci, nicméně umně do toho zakomponovali jak přítomnost Batmana a ostatních maskovaných podivínů, tak strasti běžného života, které se nevyhýbají ani našim odvážným detektivům. A je to právě ta osobní linka, která dává Gotham Centralu ten šmrnc, který mám tak rád. Je příjemně lidské vidět, že i když detektivové běhají po městě a zatýkají zločince, musí také řešit rodinné problémy typu kdo ráno pohlídá děti. Jako čtenáře mě to s hrdiny našeho komiksu silně sblížilo. 

Náladu Gotham centralu skvěle vystihuje kresba, kterou v této knize reprezentuje hlavně Michael Lark. Jeho Gotham je přesně takový, jaký ho vidí detektivové řešící vraždy: depresivní a šedivý. Jakákoliv barva je záměrně utlumená a o to víc pak překvapí, když se na panelech objeví jasně rudá krev. Lark je jediným, kdo dle mého soudu dokáže vykreslit Gotham v jeho nejryzejší podobě a jde tak ruku v ruce s autory, kdy díky jejich vypravěčskému talentu a svému atmosférickému vykreslení Gothamu stvořili noirovou detektivku se vším, co takový noir dělá noirem.  

Gotham Central je komiks cílený na starší čtenáře. Trochu nepatřičně tak působí cenzura sprostých slov, která nás provází od začátku série, ale nejedná se o nic, co by vás nějakým způsobem vytrhávalo z příběhu. Ed Brubaker je jméno slibující kvalitní čtení. Ed Brubaker svému jménu dostojí, to se nemusíte strachovat. Gotham Central je sakra dobrej komiks a Netopejr může jít do {&@#@!

 

KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICS POINTU

 

Gotham Central 2: Šašci a blázni (Gotham central book two: Jokers and Mad men, Gotham central 11 - 22)

Ed Brubaker, Greg Rucka, Michael Lark

Vydavatelství: BB Art

Rok vydání: 2/2018

Překlad: Martn D. Antonín

Formát: 168 x  258 mm

Počet stran: 288

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři