Scooby-doo!

Comics recenze

Kdo by je neznal! Nesourodou partu se zálibou v řešení nadpřirozených mystérií. Pokud nemluvíme o velkém  psisku a jeho kamarádovi, kteří jsou stále hladoví a vyděšení. Řeč není o nikom jiném než o společnosti Záhady s r. o. a psovi jménem Scooby-doo!

Scooby-doo vznikl původně jako animovaný seriál společnosti Hanna-Barbera ( Flinstones, Yogi bear apod.) v roce 1969. A hned zaznamenal ohromný úspěch. Hlavně díky svému vtipu a hře "Hádej, kdo je bubák" si získal miliony dětských fanoušků po celém světě. Časem se Záhady s r. o. dostaly i do televize, do kin, i na jeviště coby muzikál. A Scooby-doo se stal vydělávající frenčízou. Komiksové adaptace na sebe nenechaly dlouho čekat a to pod křídly vydavatelství Chartel, Marvel Harvey comics a Archie. Než koupilo vydavatelská práva DC a my se konečně dohrabaly do součastnosti.

 

Proč vás nutím číst faktickou a nezajímavou historii? Důvod je jednoduchý. Scooby-doo!: Týmovka není komiksem, u kterého musíte mít načteno x sešitů zpátky, abyste pochopily, co se to tam vlastně děje. Scooby-doo je zamrznutý v čase, konkrétně v sedmdesátých letech. Sešity nerozvíjí příběhy postav, nýbrž stejně jako seriál nabízí pouze snahu o odhalení padoucha v masce. Jak by řekl druhý technik A. J.  Rimmer, je to prosté jako bulharská striptérka. Budiž, jedná se o dětský komiks. Což ale nutně neznamená, že musí být i hloupý. Scooby-doo sice není vysloveně špatný, ale je prázdný. Po přečtení prvního booku necítím potřebu pustit se do toho znovu. O to víc to zamrzí s vědomím, že první dva sešity vás navnadí snahou o nějaký ten vtípek směřující na starší čtenáře. Kupříkladu příběh s Bat-dogem je výbornou parodií na Millerova Temného rytíře. Autoři ale posléze tuto linku opouštějí a nabízí nám naivní a prosťoučké vzpomínky na Bronzovou éru komiksů, kdy o sobě padouši mluvili ve třetí osobě a své konání měli potřebu sálodlouze vysvětlovat. Sice zde najdeme četné odkazy jak na sérii Batman: Brave and bold, tak na animáky z produkce Hanny-Barbery. Ty jsou ale pro čekého čtenáře zbytečné. A tak si jak seriál, tak komiks drží svou staromódní fazonu a pokračuje v ní dál a dál.

 

Co se týče výtvarné stránky, Scooby-doo je barevný. Příliš barevný! Celek je tak přímočarý, psychedelický a místy dost funky. Přesto jednoduchá kresba působí přehledně a stručně. Karikaturně ladění Teen titans jsou osvěžující a jejich četbu jsem si užil asi nejvíc. Pokud čtenář překousne onu jasnou dějovou linii, může si duchaření v Titánské věži náležitě užít. Tedy hlavně to co přijde potom.

Za scénářem stojí Sholly Fisch který pro DC psal např. sérii Batman: Brave and bold ( což byl takový Batmanův  team-up) nebo Looney tunes ( Bugs bunny a spol.). Kresbu obstaral Dario Brizuela ( Green Lanthern: Animated series, pro IDW TNMT new animated). Své výhrady ke komiksu jsem uvedl již výše. Scooby-Doo! je ale první komiksovou knihou, kde mě překlad vysloveně rušil. Jasně, velký pes musí vrčet a míst "dobrý" říká "robrý", ale Shaggy s tím svým věčným opakováním slova "jako" mi lezl krkem. Jako, můj kamarád má jako teorii, že Shaggy a Scooby jsou věčně hladoví, protože jsou jako věčně zhulení. To je jediné přijatelné vysvětlení Shaggyho omezeného slovníku :)

 

KOUPIT ZDE

Scooby-doo!: Týmovka (Scooby-doo Team up vol. 1)

Sholly Fisch, Dario Brizuela

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 9/2016

Překlad: Pavel Mařata

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 128

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři