Sebevražedný oddíl

Comics recenze

U příležitosti stejnojmenného filmu, jež si v našich kinech odbyl v srpnu svou premiéru, vydalo nakladatelství BB art komiks Sebevražedný oddíl: Kopanec do zubů. Suicide squad New 52. A i když se jedná o průměrnou knihu, určitě jí budete číst jedním dechem.

Sebevražedný oddíl není nová týmovka. Prapočátky můžeme vystopovat až do roku 1987, kdy vznikl jako komiksová obdoba seriálu Mission: Impossible nebo dnes již klasického filmu Tucet špinavců. Prostě banda lidí posílaných na velmi nebezpečné mise s velmi malou nadějí na úspěch. Sám oddíl prošel několika obměnami, stejně jako se měnily týmové postavy, i když pár stálic se přece jen najde. Uveďme alespoň Deadshota a Captaina Boomeranga.

 

Pokud jste doposud neviděli film, přiblížíme si New 52 Suicide squad. Deadshot ( nejlepší sniper DC universa), El Diablo ( hispánský gangster ovládající oheň), King shark ( člověkožralok), Black spider ( hrdinný ninja) a konečně Harley Quinn ( netřeba představovat). Všichni mají společnou kriminální (ne)úspěšnou minulost, protože si odpykávají doživotní tresty ve věznici Belle Reve. Za nabídku snížení trestu se naši adepti nechali naverbovat do Jednotky X - Sebevražedného oddílu a vydávají se plnit tajné mise pro vládu. Zabít nepřítele, vyzvednout zásilku... Na co si jen vzpomenete. Jednoduchá kostra, která ale celkem bez potíží funguje a nabízí českému čtenáři  něco, co nám již delší dobu chybělo. Totiž přímou a zábavnou akci. Spolu s Harley.

 

Sebevražedný oddíl je drsný a vtipný. Týmovka, jež vám ukáže klasický recept na zabití dlouhé chvíle a dobrou zábavu. Totiž akci a krev. Ovšem pravou třešničkou na příslovečném dortu je Harley Quinn. Zde to není hloupá pipinka, která mě vytáčela ve své vlastní řadě, ale stoprocentní psychopatka, která ale svými hláškami dokáže opepřit každou přestřelku. I když je kápem Deadshot, Harley jej zastíní a v momentech kdy na stránkách není její modročervená kštice, působí Sebevražedný oddíl průměrně. Přesto jsem všech sedm sešitů v první knize přečetl na dva zátahy. Důvod je prostý. Sebevražedný oddíl jasně ví na čem staví a jaký je jeho cíl. Nesnaží se drát někam na pomyslný komiksový vrchol, ani nemá potřebu za každou cenu hustit do čtenáře hluboké myšlenky o nesmrtelnosti jsoucna. Sebevražedný oddíl má za cíl pobavit a to mu jde na výbornou.

 

Pravda, chvílemi to působí trochu předimenzovaně. Zvláště když poznáváte nové a nové členy. Pětice, kterou jsem vyjmenoval na začátku, je totiž pevným základem, kolem něhož krouží ostatní vězni, snažící se zmírnit svůj trest. Přesto může Barney Ross puknout závistí, protože členové Sebevražedného oddílu jsou opravdu Postradatelní. Autoři ve snaze šokovat fanoušky tak nechávají členy týmu umírat, vybíjet stadiony plné lidí nebo zabít těhotnou ženu. Po prvních několik kapitolách je ale vidět, že přece jen by se dějově mohlo jednat i o něco hlubšího, ovšem na to si budeme muset počkat do druhé knihy.

 

Scénáristou Sebevražedného oddílu je Adam Glass, který se do té doby věnoval hlavně televizním seriálům ( např. Odložené případy, které můžeme sledovat i u nás) a něco málo napsal pro Marvel ( Deadpool). Právě seriálová produkce mu dala cit pro to, aby byl každý sešit Oddílu zakončen napínavým cliffhangem. Kresbu obstaral Federico Dallocchio, věnující se hlavně komiksovým adaptacím PC her. Uveďme např. Starcraft nebo Modern warfare 2: Ghost. Mainstreamová klasika, kde je věnován dostatek pozornosti sexy pózování spoře oděné Harley stejně jako množství krve rozeseté po panelech ( i mimo ně). Sešity 6 a 7 kreslil Henry Clayton, pracující hlavně pro Marvel a kreslící X-meny, Avengers atd. Rozdíly stylů obou kreslířů jsou skutečně nepatrné a v žádném případě neruší při čtení.

 

Sebevražedný oddíl nabízí něco, co jsem zde již delší dobu postrádal. A sice přímočarou akční zábavu, která se dá přečíst s jedním okem zavřeným. Nejedná se o nic světoborného, ale o to se tato kniha ani nesnaží. A je tomu dobře. Komiksy ( a zejména ty akční) mají v první řadě pobavit. A snahy o výchovu čtenářů nebo záchranu světa nechme na superhrdinech.

 

KOUPIT ZDE

Sebevražedný oddíl: Kopanec do zubů ( Suicide squad vol 1.: Kicked in the teeth, Suicide squad 1 - 7)

Adam Glass, Federico Dallocchio, Henry Clayton

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 8/2016

Překlad: Martin D. Antonín

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 160

Provedení: Paperback, hardback s přebalem, limitovaná edice v hardbacku ( 52 ks)

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři