Sequence

Comics recenze

Jak to vypadá, když dáte dohromady pokerové karty a piškvorky v moderním hávu? Dostanete Sequence - překvapivě zajímavou hru z dílny vydavatelství Dino.

Předně je třeba říct, že podobně jako nedávno představované Stratego, není Sequence žádnou žhavou novinkou. Sice se vznik hry nedatuje do čtyřicátých let dvacátého století, ale i tak zlaté osmdesátky nebyly zrovna včera a krátkým výpočtem vám vyskočí takřka číslice 40. Jak už jsme se ale mnohokrát přesvědčili, tak starší hry rozhodně není radno podceňovat a zatracovat, a to zvlášť když se neustále vracejí na herní stoly. A teď šup do modré krabice.

Sequence vytvořil v roce 1982 Doug Reuter na jednoduché kombinaci pokerových karet a skládání pětidílných sad (jako piškvorky) na herní plán. Hra je určena pro 2-12 hráčů od 7 let s herní dobou do 30 min na partii. Respektive se trochu zastavme u počtu hráčů, protože dle osazenstva u stolu hraje buď každý sám za sebe (2,3) nebo ve dvou až třech týmech, kdy ale musíte mít násobky hráčů dělitelných 2 či 3. Logicky vám tedy vyjde, že v 5 nebo třeba sedmi si hru nezahrajete. Cílem hry je složit určitý počet nepřerušovaných řad 5 žetonů na herním plánu dřív než ostatní.

V poměrně velké modré krabici opatřené líbivým moderním designem na vás po otevření čeká v první řadě herní plán, rozdělený na jednotlivá pole korespondující s kartami pokerového balíčku a krátká pravidla. Dále tři sady po 45 barevných žetonech (modré, červené, zelené), 6 přehledových karet a hromada 104 hracích karet. I když je hra poměrně jednoduchá, co se obsahu týká, je moc hezky udělaná. Karty jsou velké a dostatečně pevné, plastové žetony moc hezky a kvalitně udělané. Jediná menší výtka by mohla směřovat k hernímu plánu, který by mohl být ještě o chlup větší nebo trochu více přehledný, co se jednotlivých polí týká.

Herně je hra zcela triviální. Doprostřed stolu se rozloží herní plán, hráči se případně rozdělí do týmů a na přeskáčku si sednou kolem stolu. Každý následně obdrží určitý počet karet do ruky a ze zbytku se vytvoří dobírací balíček vedle plánu, stejně jako ze zásoby žetonů. Následně se hráči v pořadí od prvního střídají v tazích, kdy vždy zahrají kartu z ruky, položí žeton na příslušné volné pole na hracím plánu (dle zahrané karty) a doberou si kartu novou. Prosté, že ano? Vítězí hráč, či tým, který jako první složí určitý počet řad 5 žetonů.

Výjimky jsou dvě. Za prvé jsou to „žolíková“ rohová pole, na která lze položit žeton jakoukoliv kartou. Za druhé jsou to karty „Kluků“, které buď slouží jako žolíky a umožní hráči zahrát žeton na libovolné pole nebo jako škodící a můžete odebrat žeton soupeřům a zabránit jim tak ve výhře.

Tak jaká Sequence vlastně je? Inu stále dobrá. Má ovšem svá pro i proti.

Tak předně počet hráčů. Jako negativum na mě trochu působí, že ač je hra psána pro až 12 hráčů, tak v některých počtech si jí zahrát nemůžete a vždy musíte mít násobky dvou či tří. Zároveň samozřejmě platí, že čím více hráčů/týmů, tím se hra stává chaotičtější a méně přehlednou. Hráči u stolu nesmějí komunikovat a vy tedy nikdy nevíte, co zahraje váš spoluhráč. I díky tomu mi hra vychází nejlépe maximálně ve čtyřech hráčích, kdy je mnohem snažší se zkoordinovat a vyhrát.

Jak už vám asi došlo, tak obrovský vliv na hru má samozřejmě náhoda v kartách, které vám a vašim soupeřům dojdou do ruky. Zkrátka když vám to přijde špatně, můžete si lámat hlavu, jak chcete, ale řady ne a ne propojit.

Plusem je rozhodně jednoduchost celého konceptu a herní doba, která se vměstná do pár minut na partii, i když u jedné hry většinou nezůstane.

I přes neduhy a jednoduchost je Sequence příjemnou hrou, která zabaví děti a celou rodinu a starší hráče naopak vrátí do doby školní docházky, kdy se v hodinách fyziky a chemie hrály piškvorky tajně pod lavicí každou hodinu.

 

Koupit u Dina!

 

Sequence

Autor: DougReuter

Vydavatelství: Dino

Počet hráčů: 2-12

Věk: 7+

Herní doba: max. 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři