Simpsonovi na cestách

Comics recenze

Dobrodružství žluté rodinky se již dávno neomezuje jen a pouze na Springfield. A nemusí se jednat o tak exotické destinace, jakými jsou např. Japonsko, Austrálie nebo budoucnost (když ve všech už Simpsonovi byli, že?). V nejnovější knize sebraných příběhů si vystačíme se Skotskem. A tradiční soutěží školníků.

Simpsonovi vyrážejí na cestu je v pořadí již patnáctá kniha a obsahuje celkem pět sešitů o jedenácti povídkách. Tentokrát se dozvíme, že děda Simpson byl slavným surfařem, jak by to ve Springfieldu vypadalo, kdyby se všichni opičili po Simpsonových nebo Homerovo výklad dějin Ameriky. Prim ale hraje tragický příběh o rodinných hodnotách a jedné staré křivdě. V hlavní roli se školníkem Willym.

 

Ten se vydává - mohutně podporován právě Simpsonovými - do Skotska na zmiňovanou mezinárodní soutěž školníků, aby se pokusil nejen získat hlavní cenu, ale postavit se i svým osobním démonům. Totiž lamači dívčích srdcí, slavnému a vlasatému bratrovi Angusovi Macmoranovi, neporazitelnému šampionovi každého ročníku. Co myslíte - má Willy šanci získat prvenství, když jediné co poslední roky dělal, bylo nadávání malým harantům? Myslím, že je každému jasné jak to dopadne a tak vás nemusím dlouho napínat. Ano, žádná překvapivá prohra nás nečeká. A tím jsem nastínil základní problém, který jsem měl s touto knihou. Totiž nulový pocit překvapení. Nečekají nás žádné zvraty, novinky nebo - nedej bože - zásadní odhalení. Simpsonovský komiks si ale i přesto klidně vychutnáte, protože o zábavu se postará kdo jiný než Homer. Právě jeho zmiňované líčení dějin USA jsou tím nejlepším, co v této knize naleznete. A i když se jedná pouze o dvanáctistránkový příběh, vtipu má na rozdávání.

 

Nechci abyste nabyli dojmu, že zbytek je nudný. To zase ne. Jen si musíme přiznat, že k nadprůměrnosti mají dobrodružství žluté rodiny místy hodně daleko. např. hned první příběh - Rodinný cirkus Simpsonovi - má za úkol vysvětlit nám, proč Simpsonovi chodí stále stejně oblíkaní. Nápad není zas tak špatný, ale přemýšlivý čtenář nakonec dojde k názoru, že podobný příběh by musel mít ve Springfieldu každý, protože všichni chodí stejně oblékaní (mě osobně by třeba zajímalo, proč Pedro Chespirito nikdy neodloží svůj kostým Čmeláčího muže). Nechci žehrat na komiksové Simpsonovi, jako každá dlouho vycházející série má své silné a slabé sešity. Simpsonovi vyrážejí na cestu má ale naštěstí více těch prvních.

 

Ačkoliv jsem se nemohl zbavit pocitu, že místy je vtip zbytečně šroubovaný, Simpsonovi vyrážejí na cestu není špatným komiksem. Svou kvalitou se sice řadí k simpsonovskému průměru, ale jako vždy i zde nalezneme vtip, nadsázku a parodii, nehledě na Homerovu improvizaci plnou mimozemšťanů a upírů. Oproti předchozí Koblihové kalamitě jsem ale opět dostal kreslený Springfield tak jak ho mám  rád :)

 

Zajímavosti:

Bezpochyby nejčastějsí hláškou zaznívající v Simpsonových je Homerovo "D´oh!", což se v češtině nejčastěji překládá jako "sakra, kruci, au, ou..." Význam je tedy zřejmý. Hláška má takovou oblibu, že se dostala i do Oxfordského slovníku, ovšem bez apostrofu. Původ lze vystopovat až ke komediím s dvojicí Laurel a Hardy. Tam používal herec James Finlayson hlášku "Dooooooooh!" místo tehdy zakázanéno výrazu "Damn!" Herec Dan Castellaneta dabující Homera si Doooooooh vypůjčil, zkrátil a proslavil.

 

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

Simpsonovi vyrážejí na cestu (Simpsons comics hit the road!)

Kolektiv autorů

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 11/2016

Formát: 165 / 255 mm

Počet stran: 144

Provedení: Paperback

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři