Skalpy 10: Konec cesty

Comics recenze

I sebelepší příběh někdy docílí svého konce. Komiksové Skalpy cílovou pásku proťali v českém vydání desátou knihou s podtitulem Konec cesty. Pojďme tedy naposledy do rezervace Prérijní růže.

Jak píše sám autor série Jason Aaron v doslovu – šedesát sešitů, deset paperbacků a máme tu jeden konec skvělého příběhu zasazeného do místa, kde by asi nikdo z nás nechtěl žít. Po předchozím dílu by se mohlo zdát, že se snad dočkáme i happy endu, kdy se všechny sr***y v dobré obrátí, ale to by nesměl kormidlo příběhu držet Aaron.

Rudá vrána je Dashovou zásluhou konečně ve vězení a za vraždu už by se neměl nikdy dostat ven. Jeho impérium se rozpadá v prach a každý by si rád uzmul svou část. Dash by konečně mohl být šťastný. Může skončit u FBI a agenta Nitze poslat do patřičných míst. Stačí jen, aby usvědčil Lincolna Rudou vránu, muže který mu zachránil život u soudu. Agent Nitz je na koni (a ne na tom Zlém). Po letech konečně uspěl a dořešil případ vraždy kolegů. Rezervace se začíná zvedat z prachu a vše se otáčí k lepšímu. No haha, dovolte abych se zasmál, protože tak prosté to samozřejmě nebude a jak už jsme zvyklí, celý příběh se řítí do finále, které nejen uzavře všechny linky, ale také bude pěkně hořkosladké a plné krve a smrti. Poslední bitva se blíží, může vůbec někdo přežít? No to už si přečtěte, přece vás neochudím o závěr celé série.

Skalpy zajistili Aaronovi slávu a věhlas a katapultovali ho mezi scénáristickou smetánku. I když ze začátku byla cesta téhle série spíš stezkou trnitých růží, což se dočtete v doslovu (doporučuji přečíst), nakonec vznikla, a i když u nás to měla snad ještě těžší, díky bohu jí Crew vydala celou. Pokud jste tedy doposud váhali, už nemusíte a můžete si vychutnat tenhle noirový detektivní příběh jedné rezervace pěkně vcelku.

Ve Skalpech každopádně ukazuje Aaron své vypravěčské umění. Ač byl údajně dle vlastních slov korigován ostatními, povedlo se mu celou dobu udržet vysoké tempo a kvalitu a v podstatě v žádném bodě nijak nepolevil. To vyzdvihuje celou sérii mezi to nejlepší, co si u nás můžete přečíst, a to zcela bez přehánění – zvraty, překvapení, bravurně napsané postavy a příběh, krev, drsné prostředí, příběh, který se vám často zažere hluboko pod kůži a nenechá vás vydechnout, indiáni, FBI -  to vše jsou Skalpy. Zkrátka pokud čtete komiksy nebo se do čtení chystáte, tohle je věc, kterou nesmíte minout.

Celou sérii, nbo spíš drtivou většinu, doplňuje a k dokonalosti přispívá kresba R. M. Guéry. Tenhle španělský výtvarník srbského původu dal celé sérii nezapomenutelný drsný ráz a surovost, což jen podruhuje temnou a bezvýchodnou situaci hrdinů a antihrdinů v rezervaci. Jeho kresba rozhodně nejde označit za hezkou. Nečekají vás žádné jasné linky, krásně proporčně zpracované postavy nebo tuny zářivých barviček, ale naopak je drsně originální, surová, často nehezká, ale k sérii zkrátka sedí. Možná si na ní nezvyknete hned, ale na Konci cesty už si bez ní Skalpy nedokážete představit.

Skalpy jsou pro mě srdcovou záležitostí. Je to jedna z věcí, na kterých jsem před pár lety s komiksem začínal. Nejprve mě odrazovala kresba, ale když jsem do příběhu propadnul, zhltnul jsem všechny vyšlé knihy během pár dní a netrpělivě vyhlížel další. Dokonce jsem si nakonec poslední dva díly přečetl v originále, protože jsem nemohl vydržet čekání na konec příběhu. To už teď vy nemusíte a máte celý příběh komplet v našem rodném jazyce, a za to skláním před lidma z Crwe hlubokou poklonu. Poklonu za to, že vydrželi a vydali celý tenhle parádní příběh. Druhou poklonu vyjadřuji tvůrčí dvojici Jason Aaron a R. M. Guéra, a všem ostatním, kteří pomáhali, za jejich skvostné životní dílo, které vytvořili, a které jsme si mohli přečíst. Nezbývá než se na Konci cesty rozloučit a poprosit velké duchy o minimálně podobně kvalitní a temnou sérii v brzké budoucnosti.

 

Koupit se slevou u Crwe!

 

Skalpy 10: Konec cesty

Scénář: Jason Aaron

Kresba: R. M. Guéra

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2019 

Počet stran: 128

Formát: 165x255 mm, brož

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři