Skalpy 3: Mrtvé matky

Comics recenze

Upozorním Vás na začátku! Určitě zmíníme to co se stalo v druhý knize, protože bez toho by tenhle článek neměl smysl. Pro Vás kdo, jste jí nečetli, mám jednu větu – Skalpy jsou jedna z nejlepších sérií vydaných nejen u nás, ale i v Americe nebo kdekoliv jinde na světě, takže mazejte dohánět resty do knihkupectví! Ostatní čtěte dál, protože to co se bude dít v rezervaci má rozhodně pořádný koule!

Předchozí kniha – Casino v rytmu boogie – skončila dost nekompromisně. Matka Dashiela se válela ve vlastní krvi - zavražděná a skalpovaná a přesně tam kde předchozí díl skončil, nový začíná. Podle očekávání na sobě Dashiel Zlý kůň nedává znát ani špetku žalu, dokonce to vypadá, jako by se ho smrt matky nedotkla ani maličko. Na druhou stranu náčelník Rudá vrána je nečekaně zdrcený a když je mocný muž zdrcený začne se zlobit.

Dashiela ovšem ztráta matky přeci jen trochu trápí, protože během zátahu na vařírnu drog a improvizovaný bordel najde mrtvou ženu, která byla matkou několika dětí. Jedním z nich je i mladý chlapec, ve kterém se Dashiel tak trochu vidí a do vyšetřování této vraždy se tak pustí s nebývalou vervou a odhodláním. A aby problémů nebylo málo, tak se na scéně objevuje nová figura: jednoruký, sadistický muž malého vzrůstu. Společník Rudé vrány, pan Hlavoun.

Jason Aaron velice zkušeně posunuje hlavní zápletku, kterou je od začátku nasazení Dashiela jako tajného agenta s jediným cílem, dostat Rudou vránu. Celý příběh se totiž neposouvá napřímo, ale pouze na pozadí a v mezihrách knih, které přinášejí uzavřené epizody, ale zároveň velice chytře rozehrávají partii pro pokračování. Umění skloubit napínavý a zajímavý cliffhanger s příběhem, který by se dal číst defakto samostatně v rámci jedné knihy, ovládá Aaron na jedničku a i proto je jedním z nejlepších autorů současné comicsové scény. Jeho rukopis v nesuperhrdinských comicsech je velmi čitelný, protože naprostá většina jeho děl je nevybíravě drsná a špinavá, jak dějem tak atmosférou. Zanedbané a upadající prostředí indiánské rezervace může přijít prapodivně povědomé i tuzemskému publiku a tak se český čtenář dokáže do děje ponořit snadno a pocity že všechno jde jenom směrem dolů na něj působí o to víc.

Dojem mizérie navíc umocňují další dva faktory. První z nich je kresba srbského kreslíře Rajka Miloševiče Aka R.M. Guéry. Ostře řezaná kresba, která někdy úmyslně vynechává detaily a doplňuje tak celkový feeling nedokonalosti a něčeho co je úplně špatně. Kresba je navíc doplněna naprosto perfektně sedícím coloringem. Druhý faktor je pak překlad Štěpána Kopřivy, který neumocňuje pocit úpadku, ale umocňuje pocit toho, že všechno jde naprosto nenapravitelně do hajzlu a všechno bude už jenom horší.

Skalpy: Mrtvé Matky pokračují v tom, co první dvě knihy začali. Perfektní moderní noir, perfektní comicsová série, která je realistická až na dřeň!

 

KOUPIT COMICS!

 

Název originálu: Scalped vol.3: Dead Mothers

[scénář] Aaron, Jason

[kresba] Furnó, Davide

[kresba] Leon, John Paul

[kresba] Guéra, R. M.

[překlad] Kopřiva, Štěpán

Vydal: Crew

Rok a měsíc vydání: 2015/10

Vazba: paperback

Počet stran: 168

Format: 165 x 255 mm

Cena: 439 Kč

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Partneři