Skalpy 5

Comics recenze

Skalpování u nás proslavili především rudoši a filmy, kterým sme jako malí kluci říkali indiánky. Ovšem je potřeba pamatovat, že například i skýthiové měli se skalpováním své zkušenosti. V jejich podání donesli svému náčelníkovi jako trofej hlavu nepřítele, obkroužili nožem linii vlasů, za které pak třásli tak dlouho dokud lebka neodletěla kdovíkam a jim nezůstal v ruce jen kýžený skalp, který pak údajně použili jako ubrousek. S tím se vrátíme zpátky do indiánské rezervace za Dashielem Zlým Koněm, který zůstal Úplně sám.

Do rezervace přichzí nová postava. Černoch, který vypadá na někoho, kdo je zvyklý žít v luxusu a rozhodně si ho umí užít. Ve skutečnosti jde o kdysi úspěšného podvodníka, který se ukrývá a v kasínu si chce vydělat pár tisíc dolarů aby se mohl na nějakou dobu zašít. Jeho vnitřní monology, kdy očividně sám sebe nenávidí a miluje, je zoufalý a zničení skvěle zapadají do roztomilého koloritu rezervace. To se ovšem změní jednoho večera, kdy potká Dashiela, protože ten ho v minulosti zatkl a měl při tom na sobě uniformu FBI. Záhadný muž se rozhodne Dashiela využít pro vyloupení celého kasína a to za nemalé Dashielovi asistence.

Druhá dějová linie nás zavede za agentem Nitzem. Pronikneme trochu do jeho soukromí a díky setkání s jeho bývalou ženou také do minulosti, na kterou začne Nitz vzpomínat. A právě dobami minulými se zabývá většina knihy. A také se dočkáme malé sondy do života a dětství druhého tajného agenta, sráče a sadisty Diesela.

Úplně sám je rozhodně zlomová kniha série a z velké části právě díky retrospektivní linii. Jason Aaron totiž během prvních čtyř knih stihl položit obrovské množství otázek, ke kterým přibývali další a další a nyní se na některé z nich konečně rozhodl odpovědět. Konečně se dozvíme víc o motivaci agenta Nitze a jeho nenávisti vůči Rudé Vráně. Zjistíme jak to vlastně tenkrát bylo s tou přestřelkou mezi mladou Rudou Vránou s přáteli a agenty FBI. A také se v neposlední řadě dotkneme toho kdo zabil Dashielovu matku. 

Odpovědi jsou ovšem to jediné hezké čeho se od Aarona dočkáme. Surová neo noirová jízda pokračuje svou krvavou jízdu po dně stoky plném exkrementů, mrtvol a lidského úpadku. Kresbou mu v tom zdatně sekunduje trio: Furnó, Guéra, Francavilla a perfektně dokreslují příběh, který se odehrává v doslovné i lidské špíně.  Ve špíně, kde z nějakého nepochopitelného důvodu přežívá čest i když ve své zvrhlé a pokřivené podobě, zmutovaná, zkriplená a polochromá, ale přesto čest. Aaron se nebojí přikládat pod kotel už tak drsné sérii.  A to tak, že když na konci dojde k pověstnému „Pokračování příště“, tak nastane ticho. Několika vteřinová odmlka následována slovy: Co se stane kurva teď? 

KOUPIT S 10% SLEVOU!

Skalpy 05: Úplně sám

Název originálu: Scalped vol.5: High Lonesome

 

Scénář: Aaron, Jason

Kresba: Furnó, Davide, Guéra, R. M., Francavilla, Francesco

Lettering: Kočí, Jakub D.

Překlad: Kopřiva, Štěpán

Vydal: Crew 

Rok a měsíc vydání: 2016/10 

Vazba: paperback

Format: 165 x 255 mm

Počet stran: 140

Cena v době vydání: 379 Kč

 

Autor: Vojtěch Rabyniuk Thunair

Galerie:

Partneři