Skrýš

Comics recenze

Temná, deštivá noc. Jako stvořená pro vraždu. My se na jednu takovou vražednou noc podíváme. A že to zavání kýčem? To nevadí! O tom nás přesvědčí děsivá Skrýš.

Každý kdo mě zná vám potvrdí, že jsem strašpytel. Děsí mě démoni, duchové, zombie a všechny ty "caught on camera" videa na youtube. Ale horory mám rád. Vražda ženy za deštivé noci? Zívačka... Vykulenej příšerák? No, to už je lepší!

Komiks Skrýš je umně napsaným příběhem pojednávajícím o jedné rodinné tragédii a ušlápnutém pisálkovi, který se vymaní z područí svého okolí. To jsem trochu oklikou popsal základ příběhu, aniž bych musel zabíhat do přílišných podrobností. Vám bude stačit vědomí, že se jedná o ukončený příběh. Žádná manga série natahovaná ad absurdum. A strach si tady taky užijete!

Autorský debut Masasumiho Kakizakiho není ničím novátorským. V rámci žánru používá zaběhnutá a osvědčená klišé. Přesto je poznat, jak výborně si s tím dokáže poradit velký fanoušek hororů, jakým Kakizaki zcela jistě je. Skrýš je psychologicky vystavěná věc, která vás svojí atmosférou přibije do křesla a donutí přečíst knihu na jeden zátah. V komiksu sledujeme Seiičiho Kikišimu, který je odhodlaný zabít svou manželku, což se záhy změní v boj o holý život. Každá kapitola navíc obsahuje flashback, který nám vysvětlí, jak se milý Seiiči do této nezáviděníhodné situace dostal. Prolínání časových křivek je vyrovnané a mě osobně pobavilo, jak se časem obě křivky mění. Zatímco minulost vypadá na začátku růžově a podzemí děsivě, na konci knihy už jsem si tak černobílým rozdělením nebyl vůbec jistý. Bohužel, nikdo z hlavních protagonistů mi za celou dobu nepřirostl k srdci. Taky jsem se nemohl zbavit určité naivity, která prostupuje celým komiksem. I když přesně takováhle naivita žene nic netušící budoucí oběti do náručí šílených maniaků s mačetou.

Masasumi Kakizaki vytvořil komiks, který si rádi jednou, možná dvakrát přečtete. Ale ke kterému se budete ještě dlouho vracet kvůli výtvarné stránce díla. Díky precizní a detailní kresbě nevypadala deštivá noc nikdy tak děsivě, stejně jako podzemí s bubákem je tím posledním místem na světě, kde byste chtěli být. Bez Kakizakiho kresby by byla Skrýš jen průměrným komiksem. Takhle se z toho ale stává komiks, na který jen tak nezapomenete. Autor kreslí množství detailů, pečlivě šrafuje a šrafuje a díky množství bílých čar překrývajících kresbu jako celek podvědomě umocňuje děj odehrávající se na tom kterém panelu. Ze strašidelné jednohubky se tak stává kniha, po které rádi sáhnete, čistě pro potěchu oka. Na podruhé vám toho Skrýš víc nenabídne.

 

KOUPIT NA STRÁNKÁCH CRWE

 

Skrýš

Masasumi Kakizaki

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 10/2018

Překlad: Anna Křivánková

Formát: 145 x 210 mm

Počet stran: 226

Provedení: Paperback

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři