Slaďák

Comics recenze

Svět je krásné místo, asi jako když vás provádí průvodce po Labyrintu světa a vy jste schovaní za růžovými brýlemi mámení. Idylický vztah dvou lidí, který by se mohl dávat jako povinná četba v manželských poradnách. Tak i všelijak podobně by se dal popsat obsah knihy, kterou nám přineslo nakladatelství Paseka a dostala velice příznačný název Slaďák.

Jak se dozvíme z přebalu knihy tak se můžete připravit na příběh jedné lásky autorky a kreslířky Phillipy Rice a jejího partnera Lukea Piersona (u nás známý díky komiksům Hilda od stejného nakladatelství). Jako správná romance začíná úvodním seznámením a provádí nás všemi známými fázemi přes úvodní chatování, schůzky až po sestěhování a společné soužití. Samotný příběh pak jsou v podstatě epizodní příhody, které byly pro autorku hodné zapamatování a chtěla si je uchovat formou jí nejvíce vlastní. V roli čtenáře si tak v podstatě připadáme jako účastník pořadu Prostřeno!, který při šmejdění v nestřeženém okamžiku prolistovává rodinným albem. I proto nás toto proniknutí do osobní sféry naplňuje uklidňujícím pocitem slasti. Je však místo pro tuto knihu na trhu v tuto dobu?

Prvním klackem pod nohy této publikaci by mohla být až přehnaná vykonstruovanost vztahu, kde vše funguje jako v ideálním vysněném světě. Samozřejmě všichni tajně po takovém vztahu touží, ale nesráží to právě jejich nabyté vztahy, které nejsou jak nejvyblištěnější porcelán? Kniha totiž trpí jistou formou nevyváženosti v tom, že nám předkládá jen to nejlepší z daného soužití a pouze jednou sklouzne k vyhrocené situaci, kterou však uhasí dříve než začne vůbec doutnat. Určitě je pochopitelné, že autorka nechce ztvárňovat city ranící situace, aby si je tím zafixovala hluboko v paměti. Na čtenáře to však může mít neblahý přímo až závistivý dopad, který trochu devalvuje samotnou knihu, neboť se mu snaží zprotivit to co on sám má doma.

Stejně tak kniha nebude brána a pochopena skupinou singles, která je v cílové skupině nezanedbatelná. Člověk, který podobné situace v životě nezažil bude těžko chápat jaké myšlenkové pochody se odehrávají na pozadí, když hlavní hrdinka přidá kus nádobí na hromadu již předchozího, které její drahá polovička zrovna myje. Samozřejmě pro část z nich to může být voda na mlýn v jejich vysněných představách o jejich princi (princezně) na bílém koni. Jejich následující vztahy jim pak mohou připadat zbytečně nenaplněné a budou se ubírat do svých fantazií až nakonec zahořknou. Samožrejmě, že toto jsou úvahy čistě hypotetické a třeba je autorčin vztah opravdu tak panensky čistý a všechny tyto námitky jsou pak liché a vyvrácené autentičností příběhu.

Pokud tedy přijmeme tezi, že obsah knihy je naprosto v pořádku a zaslouží si být chrlen na jeho diváctvo po hektolitrech nastává otázky jestli je na to ten správný čas? Nacházíme se v době, kde sto-procentní romantika v podstatě vymírá. Na svátek všech zamilovaných vyprodává kina jako kasovní trhák romantická komedie o žoldákovi, který provádí masturbaci za pomoci plyšového jednorožce a v mezičase řeze protivníkům všemožné údy na milion způsobů. To je sice biják spíše pro to méně romantické pohlaví a mohou to zachránit jemné dívky, které by z knihy měli mít větší radost. Toto něžné pohlaví ovšem v poslední době baží po úchylkou posedlém miliardáři, který se rád nechává oslovovat pan Grey a rád při pohlavním styku ženám všemožně ubližuje, aby je pak poslal spát do samostatného pokoje, aby mu nevytáhly teplíčko z pod peřiny. Opravdu jsou fanynky tohoto fenoménu připraveny na tolik romantiky, když jedinou romantiku, kterou jim je jejich vysněný ochoten nabídnout je jedno rande s kinem týdně a to ještě za předpokladu, že jim pak bude moci uštědřit o pár ran důtkou navíc?

Žijeme ve složitém světě, kde nejvíc romantické gesto je poslaní srdíčka ve Facebookové konverzaci, ale o to více jsem pak ochoten fandit Pasece, aby se jí tento pro mě velice riskatní tah se Slaďákem vydařil. Ono i po všech nastíněných peripetiích je to vlastně pěkné čtení. Člověk si to přečte za jednu cestu metrem (pokud byste nečetli tento zbytečně dlouhý text tak už to máte přečteno) a po dočtení se cítí povzneseně. Každý, kdo prožil vztah na který s radostí vzpomíná, nebo v lepším případě mu stále trvá, si na stránkách najde to své. A když si pak přečtete ty pasáže, u kterých máte pocit, že vás autorka okradla o kus vašeho soukromí, vykouzlí vám to šibalský úsměv na tváři. Kniha tedy není určitě nic převratného co byste museli brát jako dogma toho jediného dobrého vztahu a musíte ji brát se všemi zmíněnými neduhy, ale ve výsledku je to prohlížení u kterého nebudete litovat ztraceného času a budete spíš rádi, že jste si tu chvilku vyšetřili. A nejspíše by to mohl být pěkný dárek pro romanticky smýšlející protějšky.

KOUPIT NA PASECE!

Slaďák

Scénář a kresba: Philippa Rice

Vydavatelství: Paseka

Rok vydání: 2017

Překlad: Martina Knápková, Lukáš Růžička

Počet stran: 108

Formát:  125x169 mm

Provedení: Pevná vazba

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Partneři