Spider Jerusalem útočí!

Comics recenze

V roce 1997 začala vycházet série Transmetropoiltan, za kterou stojí dvojice Warren Ellis a Darick Robertson. Hlavním hrdinou je novinář Jerusalem Spider, jehož slovo je téměř doslovnou zbraní a ve futuristickém Městě plném technických vychytávek a mimozemských ras shání jakoukoli inspiraci pro psaní svých článků. Ano, tenhle komiks je trochu jiný než všechny ostatní.

Zásadní informací je, že Transmetropolitan vydalo nakladatelství BBart komplet. V tuhle chvíli tedy můžete (nejen) v Comics Pointu sehnat všech 10 booků a užít si tak Jerusalemovu jízdu od začátku až do konce. Možná se rozhodujete, jestli se do série pustit. Slovy Jerusalema Spidera – to bych vám kurvadopíči doporučoval.

Důležitý poznatek: komiks je neuvěřitelně sprostý a politicky nekorektní. Společenská a politická satira je provrtaná drsnými hláškami, se kterými si překladatel Darek pohrál skutečně bravurně. 

To nejlepší z tebe uschlo tvý mámě na stehně.

Věř čuramedánovi.

Vysadil jsem nakopávačky a teď teču jak pochva katoličky.

Futuristické Město se nachází ve státu USA a představuje to nejhorší, co tato velmoc nabízí. Pokrytectví a problémy všech sociálních skupin jsou tu téměř hmatatelné, puberťáci si nechávají implementovat geny ufonů, aby se odlišovali, každou minutu vznikají nejrůznější církve, jejichž jediným cílem je vysát z naivních věřící peníze, a o vrcholových politicích ani nemluvě.

Hodně zajímavé je sledovat, jak si Warren Ellis představoval v roce 1997 budoucnost. Hlavním médiem je tu televize, což se z dnešního pohledu jeví úsměvně. Koncem devadesátých let se skutečně mohlo zdát, že masmédia útočící ze všech stran budou mít největší palebnou sílu právě skrze televizi, ale nyní víme, že tomu tak není. Ostatní futuristické vychytávky tu jsou spíše pro pobavení, například nejrůznější bio-implantáty anebo výrobníky VŠEHO, co si majitel zamane.

Děj se skládá z epizodních událostí, které jsou hlavně zábavné. První book dává jasně najevo, že s Jerusalemem si užijeme spoustu srandu. Když navíc na scénu nastoupí jeho asistentka, bývalá striptérka, není o nevhodné sexistické narážky nouze. Když se dnes člověk podívá na humbuk kolem variant coveru Batgirl či vtípku Franka Cho, působí tento komiks z konců devadesátek jako balsám na duši.

Transmetropolitan rozhodně zkuste. A zkuste ho klidně dvakrát, napoprvé se vám nemusí trefit do nálady, je to hodně svébytný komiks. Ale bacha na kočku s cigárem v puse, ráda chčije lidem na nohy.

 

Transmetropolitan 1: Zpátky v ulicích
Scénář: Warren Ellis
Kresba: Darick Robertson
Vydavatelství: BBart
Rok vydání: 2009
Překlad: Darek Šmíd
Provedení: paperback
Počet stran: 144
Formát: 170 x 255 mm

Autor: Ondřej Hartman Walome

Partneři