Spy x Family

Comics recenze

Být špionem vyžaduje od člověka plné nasazení. Žádní přátelé, žádná rodina, žádný domov... Ale co když zrovna špion nejlepší z nejlepších rodinu potřebuje? Stačí vybrat si dítě v sirotčinci a pěknou, nezadanou dívku v obchodě. Že by to bylo až tak jednoduché?

Soumrak je čistá esence špiona. Ten nejlepší a nejtalentovanější - ještě aby ne, když kromě tragického dětství nic než špionování nezažil. Je nepolapitelný díky množství masek, za kterými se skrývá. V prostředí všeobecné paranoie a studené války to je pro špiona v podstatě nutnost. Jeho nejnovější mise nicméně vyžaduje dvě věci, které v žádné špionské příručce nevyčte: Oženit se a pořídit si dítě. A pro úspěšné splnění úkolu udělá Soumrak cokoliv. 

Anya je opuštěná holčička ve špinavém sirotčinci. Tak se jeví na první pohled. Ve skutečnosti je obětí vědeckých pokusů, díky kterým získala telepatické schopnosti. A touží po rodině a útěku ze stávající bídy.

Yor je sedmadvacetiletá dívka. Trochu ošlapánek a terč posměchu svých kolegyň - v jejím světě je být single a bez dětí věc rozvratná a protistátní. Yor se zoufale snaží nalézt partnera: Potřebuje dokonalé alibi pro svou skutečnou práci: Zabíjení určených cílů jakožto nájemná vražedkyně jménem Trnová princezna.

Tři různé charaktery, tři různé osudy a jeden společný cíl: hrát si na spokojenou rodinu!

Spy x Family je novou manga sérií, která na trhu působí trochu jako blesk z čistého nebe. Její autor Tacuja Enó totiž nesází na akci či thriller, ale přidává dostatek humoru, parodie a satiry. Svět, ve kterém se Spy x Family odehrává, je v nejhlubší studené válce: dvě sousední země Ostania a Westalis zbrojí a zbrojí a podezřívavě pokukují po svém sousedovi, zda nezbrojí víc. Pro inspiraci nešel Tacuja Endó daleko: Hlavní město Westalisu se jmenuje Berlindt a po ulicích se prohánějí trabanty a wartburgy. Přesně jak si myslíte, Endó si reálie vypůjčil ze studené války mezi východem a západem, která zuřila v Německu v (ne)dávné době...

"Když si pomyslím, že běžní rodiče podstupují takhle složitou misi!"

Gró tohoto komiksu spočívá v komediálním přístupu, který čtenáře hned na začátku překvapí: Studená válka vybízí k pochmurnému ovzduší plného osamocení a podezřívání - a místo toho zde máme první misi a ministra, kterému odlétlo tupé! Vtip a komičnost vyplouvá na povrch záhy. Soumrak sice může být skvělým agentem, ale tváří v tvář každodenním starostem "běžných" lidí je bezbranný. Anya se ze všech sil snaží být dokonalý dítkem a Yor se z odtažité dívky začíná dostávat čtenářům pod kůži. Srovnání s filmem Mr. a Mrs Smith se přímo nabízí, nicméně Spy x Family nabízí hlubší vhled. Po rozpačitém začátku, kdy nikdo ze zúčastněných neočekává od ostatních "druhů ve zbrani" mnoho, se symbiotický vztah stává něčím víc. Chemie zde funguje na výbornou, stejně jako emoce. Hlavní mise první knihy se mi opravdu líbila. Není to nic, z čeho si sednete na zadek, ale určitě vás to pobaví a bude nutit číst dál.

Spy x Family začalo vycházet v roce 2019, takže to je série stále v plenkách. Zatím je venku sedm knih, ovšem potenciální směr vývoje může být zajímavější, než "nesourodá týmovka převlečená za rodinu." Je to série vtipná, svěží a neokoukaná. A na pokračování jsem upřímně zvědavý! 

KOUPIT KOMIKS SPY X FAMILY PŘÍMO U CRWE

Spy x Family

Tacuja Endó

Nakladatelství: CREW

Rok vydání: 9/2021

Překlad: Veronika Kropáčková

Formát: 128 x 182 mm

Počet stran: 216

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři