Star Wars Omnibus: Zjevná hrozba

Comics recenze

Galaktickou republiku čekají těžké časy. Rytíři řádu Jedi čelí novým problémům, když se objeví jejich dávní nepřítelé – Sithové. Qui-Gon Jinn zemřel rukou učně Darth Maula, jehož mistr se stále někde skrývá. Námezní zabijáci ohrožují celý Coruscant a senátor Palpatine se nějak podezřele moc zajímá o Anakina Skywalkera. To by mohla být Zjevná hrozba.

 

 

V úvodu jsme si shrnuli první díl filmové řady Star Wars – Skrytou hrozbu (Phantom menace). SW Omnibus Zjevná hrozba (Menace revealed) – jak už sám název napovídá – vyplňuje dějovou linii mezi prvním a druhým SW filmem. A zvládl to na výbornou. I když se jedná o příběhy, které vznikly jen proto, aby vytěžili z filmové ságy maximum, celkový dojem z knihy je vesměs pozitivní.

Nejdelší ucelený příběh – Jediovský úkol – nás zavede za mladým Anakinem Skywalkerem, který si jde vykutat krystal pro svůj první světelný meč. Z této mise je záhy odvolán a jde se svým mistrem Obi-Wanem Kenobim řešit pirátské nájezdy krutého Krayna. 

Největší díl knihy však není dán Skywalkerově výcviku, ale nájemné lovkyni jménem Aurra Sigg. Aurra je bývalá rytířka Jedi, která přešla na temnou stranu Síly a z lovu svých bývalých kolegů si udělala koníček. Pro mě příjemným překvapením je velký prostor věnovaný Jango Fettovi a mé první seznámení s pirátským hrdinou jménem Nym (postava z některých SW videoher). 

 Příběhům o Auřře Sigg je věnováno více než 100 stran. V jednom z nich lovkyni odměn pronásledují Velmistři řádu Jedi i její bývalá mistryně zvaná Temná žena. V jiném příběhu se Aurra Sigg vydává plnit úkol, který ale není tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá... 

Jango Fett a jeho kolegyně z fochu Zam Wesell musí spojit síly při získávání mocného artefaktu, který dokáže ničit celé planety. Ke konci nás sice čeká pár slabých kraťasů, původně vydaných pod Hasbro Toys :), ale veskrze kladný pocit z knihy to nemění. 

Přesto, že má být tento Omnibus předělem mezi Epizodou I - Skrytá hrozba a Epizodou II - Klony útočí, celkem nic zásadního se zde nedozvíme. Zjevná hrozba nám tak ukazuje spíše lokální půtky a dobrodružství. Ale autoři se jich zhostili se ctí. I s pevnými mantinely ohledně vývoje hlavních postav se snaží předat čtenáři další a další podrobnosti ze života jejich oblíbenců SW universa. 

Kniha obsahuje třináct příběhů na bezmála pěti stech stranách. Zpracování od BBArtu je opět bezchybné a cena 990 Kč za 23 sešitů v pevné vazbě na kvalitním papíře? To je za hubičku :)

Star Wars Omnibus: Zjevná hrozba je tak dalším špalkem SW příběhů, které potěší každého milovníka universa, které nám otevřel George Lucas. Nechť nás provází Síla!

KOUPIT V COMICS POINTU!

Star Wars: Zjevná hrozba

/Star Wars: Menace Revealed/

Truman, Timothy - Blackman, W. Haden - Windham, Ryder - a další

Nakladatel: BB art

Překlad: Tomáš Jeník

Obálka: Jon Foster

Rok vydání: 2014

Počet stran: 480

Rozměr: 160 x 235

Provedení: hardback

ANOTACE:

Rok 1999 nebyl významný pouze jako symbol konce 90. let. Minimálně všichni fanoušci vesmírného eposu George Lucase na něj budou vždy vzpomínat jako na rok, kdy se poprvé v kinech promítala Epizoda I - Skrytá hrozba a kdy se započala zcela nová éra jejich oblíbené ságy.

V Dark Horse zcela správně pochopili potenciál, který další filmová Star Wars trilogie skrývala. Autoři společnými silami vytvořili Star Wars komiksový svět, který se od toho filmového liší rozvíjením a odhalováním osudů řady dalších postav z předaleké galaxie. A tento omnibus je toho přímým důkazem.

Příběh Vesmírná havárie poskytuje možnost nakouknout do doposud nezmapovaného kousku galaxie a vychutnat si téměř pohádkový příběh.

Naopak daleko temnější a vážnější stranu představují v tomto omnibusu klíčové příběhy o výcviku Anakina Skywalkera, i o nájemných lovcích, které sice čtenáři ukazují spíše lokální konflikty, ale zároveň tvoří pomyslný dějový most mezi Epizodou I - Skrytá hrozba a Epizodou II - Klony útočí.

Značná část omnibusu je věnována i speciálním, doposud souborně nevydaným příběhům.

 

Neztrácejte čas a začtěte se do těchto a dalších příběhů, obsažených v tomto omnibusu, a zároveň se pokuste společně s rytíři řádu Jedi odhalit skutečnou, zjevnou hrozbu!

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři