Staronová Harley

Comics recenze

DC Rebirth se nevyhnul ani Harley. Umřít s úsměvem je tak novým začátkem naší extravagantní a běloskvoucí hrdinky. A pokud jste jí měli rádi během New 52, tady se vám bude líbit také. Znovuzrození totiž nepřináší nic nového.

S Harley se to má tak, že ani DC Rebirth nepřinesl svěží vítr na stránky této podprůměrné série. Je otázkou, zda má vlastně Harley sílu na svojí vlastní řadu. Zatím jí to víc sluší v nové Suicide squad, kam i ten epizodní rozměr jednotlivých sešitů lépe zapadne. U Harley jsem se nemohl zbavit pocitu, že nic jiného ni nabídnout nemůže. 

Kniha Umřít s úsměvem nabízí dva hlavní příběhy a jednu malou přicmrndávku. Na začátek se podíváme na zombie. To nám tady jako jediné chybělo. A mimozemšťan. Představa, že sežráním hotdogu z emzáka se stanete zombíkem je dost utažená za vlasy, nicméně svůj účel plní a přivádí nám střet Harley vs. zombie. A co jiného je na komiksu zábavnějšího než mlácení umrlců obrovskou palicí? Tochu jsem doufal, že hordy nemrtvých vyvolají v Harley křeč obludnosti, při níž by mohlo čtenářstvo hýkat nadšením. Ale nesmíme to zase tolik přehánět, aby se to líbilo i našim náctiletým čtenářkám. Sice se zde najde pár klasických zombie vtípků, např. mlácení urvanou končetinou, jinak se bohužel nejedná o nic zajíímavého. K mému zklamání také přispěl fakt, že největší překvapení příběhu jsem již viděl v podání Ennisova Hitmana a rozhodně bylo ztvárněné s větším vtipem. 

Právě ta ztráta vtipu  je věcí, která mě na nové Harley mrzí nejvíc. Čert vem fakt, že na Harley je od New 52 stále všechno stejné - nemluvě o redakčním týmu - nicméně Harley se tváří  až moc zkroušeně, až moc chytře nebo až moc ukecaně, načež její výbuchy neřízeného násilí vypadají jako malý únik před starostmi všedního dne. Bodejť by ne, když místo flirtování s Poison Ivy řeší Harley otázku, proč se nemůžou nastěhovat k sobě. Tyhle problémy nás u Harley nezajímají. Chceme vidět velkou palici v akci! Zde by nám mohl pomoci příběh Pankáčka v utajení. Harley jako pankáčka? To bude jízda!

Ne, nebude. Z Harley se totiž stala tajná agentka mající odhalit gang zlodějů převlečených za rytíře (fakt!). Násilí tak uvidíme jen koutkem oka, zato je  nám dovoleno nahlédnout  na nudné projížďky se spoustou ještě nudnějších dialogů, což mě dovedlo až k místu, kdy sem začal Harley pomalu a jistě nesnášet. Já chci hláškující Harley. Ale chci taky Harley utrženou ze řetězu, klestící si frontu v supermarketu motorovou pilou. Chci Harley která místo vypínačů světel střílí do žárovky bazukou, ne nudnou pseudopunkerku, která nás svým kokrhelem bude oblažovat půlku knihy. Ani ostatní hrdinové na tom nejsou o moc líp. Objeví se, něco plácnou a zmizí. Naštěstí pro čtenáře není všem dnům konec; Rebirth Harley má vskutku něco nového, totiž týpka jménem Red tool, který svým chováním a vystupováním tak trochu připomíná pokroucenou verzi Captaina Ameriky. A opět musím uznat, že Harley s Red toolem funguje dobře, což je asi jediný zapamatovatelný prvek, který si z této knihy odnesete. Ostatní persony můžou být jak chtějí ulítlé nebo vejcovité, ale vzájemná chemie mezi nimi nefunguje vůbec.

Když jsem v recenzi na Harley Quinn: Výpadek napsal, že zde lze dobře uplatnit Cimrmanovu frustrační kompozici střídáním prvků očekávání a prvku  zklamání, netušil jsem jak blízko jsem pravdě. Pokud bude toto pravidlo platit nadále, měla by být druhá kniha o poznání lepší než tahle zapomenutelná věc. Z nové Harley mám pocit, že Umřít s úsměvem se mi již nepodaří.

KOUPIT NA STRÁNKÁCH COMICS POINTU

Harley Quinn: Zemřít s úsměvem

Amanda Conner, Jimmy Palmiotti a kol.

Vydavatelství: BB art

Rok vydání: 5/2018

Překlad: Martin D. Antonín

Formát: 170 x 260 mm

Počet stran: 168

Provedení: Paperback, paperback black edice, hardback (200 ks)

 

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři