Steve Rogers: Marie Hillová před soudem

Comics recenze

Ten nejskvělejší ze všech agentů Hydry je zpět! Captain America snove své vlastní plány jak sesadit Red Skulla, což je větší oříšek, než se na první pohled zdá. Red Skull plánuje rozšířit armádu Hydry, což je jednodušší, než se na první pohled zdá. A Marie Hillová je před soudem! Což je nudnější, než se na první pohled zdá. 

Prostá skutečnost, že Steve Rogers - miláček USA a jejich světového pořádku - je nepřátelským agentem, s námi v druhé knize sotva pohne. Toho si je vědom i autor scénáře Nick Spencer a servíruje nám hned tři dějové linky. Pokud vás bude jedna z nich nudit, pořád se můžete  těšit na zbývající dvě! Hydra roztahuje svá chapadla a uzurpuje si stále více moci, Steve Rogers přemýšlí, jakým způsobem zabít Red Skulla, jež má telepatické schopnosti Charlese Xaviera a zároveň poznáme Stevův výcvik v pevnosti Hydry. Jupí!

Rychlý popis obsahu sice může vyznít nezajímavě, ovšem i já sám musím uznat, že druhá kniha mi sedla mnohem lépe nežli ta první. Nejspíš je to jemným odklonem od tradičního pojetí superhrdinksého komiksu (což je u série All diferent Marvel jenom dobře :) Přestože dostaneme o ždibec více thrilleru nežli dříve, pořád bohužel zbývá dostatek místa pro obří dávku patetických kydů a nabubřelých póz. Možná právě kvůli tomu vytasí captain America za pět sešitů svůj hvězdný štít tak málo. Ve výsledku mi ale ani přílišná ukecanost (na komiks 21. století) nevadila.

Jediným faktorem kazícím celkem příjemný pocit z četby trochu jiného mainstreamu (který nepřepisuje dvacetkrát použitý a již notně vyčpělý námět) tak zůstává Marie Hillová. Dějová linka s ředitelkou S.H.I.E.L.D.u sice má dopad na celkový děj, ve výsledku vás to ale vůbec nezajímá. Přezíravé proslovy Hillové mě naopak utvrdily v tom, že se jedná o patronku, bez které bych se rád obešel. Steve Rogers? To je jiná! V současnosti jen bloumá a shání spojence pro svůj odvážný plán. Tím nejsilnějším, co tato kniha nabízí, je právě pohled do minulosti. Do doby, kdy Steve byl ještě dýchavičný mladíček, oblíbený terč šikany a rozhodně ten největší nekňuba ve stínu Hydry. Přesto si i on najde nejlepšího přítele. Trochu napovím, že Bucky barnes to nebude :)

A přestože na superhrdinský komiks se na stránkách objevuje překvapivě málo akce (Hillová jen mluví, Steve Rogers jen mluví a Steve Rogers v minulosti jen mluví a válí se v blátě) jedná se o dobré čtení. Jako celek je komiks příjemný, vyvážený, s tou pravou porcí cliffhangů, které od tohoto typu komiksu čekáte. Napínavé, dobře napsané, s častými přechody mezi dějovými linkami, kteréžto ale nejsou rušivé. I na tu ukecanost jsem si ve výsledku zvykl a nad několika nelogickými či hluchými místy jsem pouze mávl rukou. Hlavní cíl - pobavit čtenáře - totiž splňuje Steve "Hail Hydra" Rogers do puntíku. Nejedná se sice o knihu, kterou vezmete do ruky dvakrát, ale i s tím jsem úplně v pohodě. 

Na kreslířské sesli setrvává Javier Pina, který taktéž odvádí solidní práci. Není to tak nudné, jak by mohlo být (a jak jsem na to prskal ve své první recenzi), jednoduché panely si uchovávají svůj osobitý ráz: Díky bohu bez excesů, kterých jsme byly svědky v předešlé knize. Trochu mě mrzí, že pro sepjetí s touto sérií jsem potřeboval přečíst jedenáct sešitů, ale co naplat. Steve Hydra Rogers není láska na první dobrou. Přesto doufám, že se u nás ještě objeví.

KOUPIT PŘÍMO U COMICS POINTU

Captain America - Steve Rogers 2: Marie Hillová před soudem (Captain America - Steve Rogers 7 - 11)

Nick Spencer a kol.

Nakladatelství: BB art

Rok vydání: 2/2020

Překlad: Richard Klíčník

Formát: 168 x 258 mm

Počet stran: 120

Provedení: Paperback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři