Stranger Things: Druhá strana

Comics recenze

Třetí řada veleúspěšného seriálu se pomalu blíží a oslavy 4. července budou letos o to žhavější, ale díky nakladatelství Crew si můžeme čekání zkrátit retro výpravou na druhou stranu první řady. Co dělal Will?

Stranger Things doslova vlétly v roce 2016 na obrazovky a seriál si téměř okamžitě získal mnoho fanoušků. Tahle dobrodružně hororová pocta klasickým osmdesátkám nastartovala nebo zrestartovala kariéru několika hercům a zkrátka se povedla. Dobrý příběh od začátku do konce, zvládnutá dějová linka, umně napsané postavy, skvělý soundtrack – no je toho hodně. Asi nikoho nepřekvapila druhá řada, která vyšla o rok později a ani chystaná třetí, která se přiřítí na amíky slaveného 4. července. A nikoho samozřejmě nepřekvapí ani tuny reklamních předmětů od figurek až po placky a osušky. Takže komiks asi nemůže chybět, že ano? 

Druhá strana je v podstatě krátká jednohubka. Čeká na vás pouhých 96 stran, tedy 4 sešity v souborném vydání, které vycházely v originále od září 2018 do ledna 2019. Nejdůležitější je hned teď na začátek upozornit, že pokud jste neviděli seriál, komiks vám absolutně nic neřekne, zkrátka bez něj se do čtení vůbec nepouštějte. Nikdo nic nevysvětluje, nikdo vám nenapíše, kdo je kdo nebo proč co dělá, prostě se předpokládá znalost seriálu.

Děj je jednoduchý, protože naprosto přesně kopíruje zásadní seriálové události, ale z pohledu „druhé strany“ tedy z pohledu Willa uvězněného na opačné straně a pronásledovaného Demogorgonem. Autorka komiksu Jody Houser zkrátka nic moc nevymýšlela, nešla nijak do hloubky, jen převyprávěla scény z opačného pohledu. Dozvíme se tedy, jak Will komunikoval pomocí světel, jak volal, jak se ocitl v doupěti Demogorgona nebo jak pomohl Nancy při její výpravě. Do toho je přimíchán pohled na ústřední partu kluků hrajících ve sklepě dračí doupě a její jednotlivé aspekty jsou pak transformovány na Willa a jeho představy. V podstatě tak dějově dostáváme změť scén ze seriálu z pohledu Willa, nic víc a nic míň. A to je docela škoda, protože svět na Druhé straně má určitě mnohem větší potenciál než ten použitý. Ale ono je to zcela logicky dáno tím, že přece nemůže „doplňkové“ čtivo vyčerpat potenciál, který by pak tvůrcům chyběl v seriálu.

 Stejně jako se děj drží nějakých jasných a daných kolejí, i kresba Stefana Martina ničím zásadním nepřekvapí. Je sice relativně hezká a přehledná, ale v zásadě se jedná o komiksový mainstream, který se drží jasného zobrazení v seriálu – Will je Will, Demogorgon je Demogorgon – jako kdybyste přes kopírák překreslili scény a postavy z obrazovky na stránky komiksu. To ale není výtka, naopak za to buďme rádi.

Stranger Things: Druhá strana je jednoduchý kraťas, který bude fungovat jen pro ty, kteří viděli seriál a hlavně pro opravdu skalní fanoušky, protože jinak nemá v zásadě co nabídnout. Jako doplněk prázdných míst a rychlovka na jeden večer obstojí a neurazí, jen nečekejte nic víc. Od toho je tady v červenci další řada seriálu.

 

Koupit se slevou u Crwe!

 

Stranger Things: Druhá strana

Autor: Jody Houser

Kresba: Stefano Martino

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2019 

Počet stran: 96

Formát: 168x258 mm, brož

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři