Strážci Galaxie - Prásk seš mrtvej

Comics recenze

Se stejnou grácií jako se vrátila na stříbrná plátna, vnikla banda odpadlíků na českou komiksovou scénu. Všichni nedočkavě čekali, jestli to bude humorem napráskaný sled událostí jako ve zmíněném filmu, či zda budou spíše pobodni týmu kolem Kapitána a Hulka, když už si jejich název přinášení v podtitulu Kosmičtí Avengers. Jedno je jisté velkou kvalitu nám nepřinese ani hostující Iron Man.

Aby jsem to uvedl na pravou míru, tak se rozhodně nejedná o první uvedení Strážců na české pulty. Tato řada byla předběhnuta sérií Nejmocnější Hrdinové Marvelu, kde jsme se v díle číslo 14 dočkali, krom Thor Speciálu č.6, i začátku výborné druhé řady z roku 2008. Ta by se dala brát jako jedna z inspirací právě prvního filmového počinu. Nezmiňuji to však z toho důvodu, že bychom si tu hráli na to, kdo byl rychlejší a kdo ne. Spíše to uvádím jako postesknutí, neboť tato Marvelovská řada uvedením tohoto dílu pohřbila naděje na to, že by tu vyšel tento run. Proto muselo nakladatelství Crew sáhnout do jiného hrníčku, odkud vytáhli řadu z roku 2013 od známého Briana Michaela Bendise.

Jméno je to nepochybně velice zvučné, ale rozhodně to nezaručuje kvalitu výsledného díla. Ano už teď se asi dostane k tomu co trochu tušíte od začátku. Tato kniha není nic světoborného a nejspíše si nezaslouží mé doporučení ke koupi. Faktorů, které k tomu vedou, je hned několik, tudíž bude fér když si je postupně probereme.

V první řadě bych mohl zmínit to co zajímá každého čtenáře a to je samotný příběh. Asi není třeba se zde sáhodlouze rozepisovat o ději, který si někteří z vám přečtou. A ono v podstatě ani moc není o čem. V této knize se totiž objevují pouze 3 (slovy tři!) sešity z této řady. Nepřekvapí vás poté, že tato polovičatá kniha vám nemá moc co nabídnout. Krátkému úvodu do třetí série Guardianů předchází sešit označený 0.1. Ten nám nabízí vítanou alternativu k filmu. Ano i zde se podíváme, kdo je Star-Lordův otec, jak proběhlo jeho samotné početí a cesta do vzdálených galaxií. Neprokrytě přiznávám, že tato mini kapitola je to světlejší z této knihy a navnadí čtenáře na další dobrodružství. Poté se přesuneme do přítomnosti, kde jsme svědky spiknutí odehrávajícího se na pozadí několika soubojů. A to je v podstatě vše co dostanete. Stránky odkrývající pozadí spiknutí jsou jedinou částí, která drží vaši pozornost a nutí vás prokousat se tímto úvodním dílem i když se ve výsledku stejně nedozvíte nic zlomového.

Takto s odstupem, samozřejmě řežba ve vesmíru v kooperaci se samotným Iron Manem zní jako skvělý námět, avšak něco tomu chybí. Tím zásadním prvkem, na který jsme zvyklý, ať už z runu od Abnetta a Lanninga nebo z filmového zpracování, je základní chemie mezi postavami. Může se to zdát jen jako přidaná hodnota, ale je to pojící prvek, který tvoří většinu vtipů a spád samotné akce. Zde vidíme jen to jak každý bojuje nějakým svým stylem, ale rozhodně to ve výsledku nepůsobí jako týmová práce. To propojení tam samozřejmě je, ale nefunguje tím správným způsobem a až na jedno Rocketovo zděšení ohledně jeho partnera to působí sterilně chladně. Absenci vtipu pak koresponduje nejlépe to, že Mýval, který má mít víc vtipu v puse než nábojů ve zbrani, vypouští kadencí samopalu pouze slovní spojení “Prásk seš mrtvej”. A když si po několika stránkách naplno uvědomíte, že tento takzvaný vtip je omílán více, než všemi oblíbené “Já sem Groot”, začnete si říkat, proč komiks, který má být hodně o vtipu píše někdo, kdo vtipu očividně nerozumí. A než vám tato pachuť stihne zmizet z úst tak vám zhořkne ještě o trochu víc díky českému překladu. Ten se snaží vytáhnout tím, že vymýšlí slovní novotvary a rve vám do pusu slova jako “zakrápeně” hned v několika variantách. Je mi jasné, že by se překladatel jednou rád dostal do slovníku, ale tímto slovem raději ne.

Co se týká kresby Steva McNivena a Sary Pichelliové, tak ta není ničím objevným, ale rozhodně není něco, co bych tu chtěl vytýkat. Stejně jako například u série s Deadpoolem vám ničím nebude vadit a bez problému vás provede unylým dějem. Jedinou temnou skvrnkou nad vizuálem je pak to, že krátké příběhy jednotlivých postav na konci knihy jsou několikrát zajímavější a původní kresba se vám po jejich přečtení zdá o to více všednější.

Co tedy závěrem říct k tomuto počinu? Doporučení ke koupi po vlně připomínek očekávat nemůžete. Co však očekávat můžeme, je naděje zda v příští dílech půjde kvalita této série nahoru. Skepticky se však domnívám, že se to moc čekat nedá. Musela by nastat nějaká zásadní změna a tu nemůžeme očekávat hned ve čtvrtém sešitu série. Ale naděje umírá poslední, tudíž já tomu dám ještě jednou šanci a budu se modlit, aby se kniha dostala na alespoň poloviční úroveň filmů.

KOUPIT V CREWNÍM OBCHODĚ ZA 296 KČ!

Strážci galaxie 1: Kosmičtí Avengers

scénář: Brian Michael Bendis

kresba: Steve McNiven, Sara Pichelliová

Vydavatelství: Crew

Rok vydání: 2017

Překlad: Ľudovít Plata

Počet stran: 144

Formát: 167 x 257 mm

Provedení: Brož

Autor: Ondřej Šírek Kunden

Galerie:

Partneři