Střez se svaté kočičky Mirku Dušíne!

Comics recenze

Nakladatelství Paseka nám přineslo další komiksové osvěžení. Po fenomenální Hildě uvádí na náš trh podobně laděné a inovativní dílo. Záleskautky jsou rozhodně právem považovány za Rychlé šípy moderní doby. Jen s tím rozdílem, že vše zvládají s ženskou grácií. Dokud nedojde na mlácení!

Záleskautky pojednávají o partě kamarádek na skautském táboře (Tábor slečny Qiunzelly Thiskurn Penniguigul Thistle Crumpett pro tvrďácký dámy), kde se mladé slečny učí přežít v divočině, sbírají všelijaké bobříky a pronikají hlouběji do tajů správného chování vzorné skautky. Prostě klasický tábor s kytarou, ohništěm a vyprávěním strašidelných příběhů za svitu baterky. Jen s tím rozdílem, že zdejší bubáci jsou skuteční více než dost.

April, Jo, Mall, Molly a Ripley. AKA Romantická šprtka, Pohodářka, Rebelka, Kráska a Poděs. Pětice, která si během prvních několika stran získá váš obdiv díky bezprostřednosti a vtipu, s jakým se vyrovnávají s nástrahami lesa. Ať už se jedná o tříoké útočící lišky (ano, tříoké), nebo tříoké orly kradoucí čokoládu (ano, čokoládu)... V podstatě v první knize Záleskautek s podtitulem Střez se svaté kočičky se dozvíte pouze  nástin příběhu a na nějaké to vysvětlování si budete muset ještě počkat. A Příručka mladých svišťů vám tady taky nebude co k čemu. Hlavní devízou  tohoto komiksu je totiž kooperace hlavních protagonistek spolu s podrobným vykreslením jejich povahových rysů. Díky tomu se Záleskautky stávají skutečnými postavami a čtenáři nedá práci najít si tu svou oblíbenkyni. Za mě to je Ripley, která se nebála předvést na útočící smečku lišek karkulkarate okoukané z filmů Bruce Leeho :)

Záleskautky ale nejsou jen vtipnou akční jízdou. Jejich autorky Noelle Stevensonová a Grace Ellisová toho na stránkách rozehrávají víc. Krom výše zmiňovaného a chváleného prokreslení postav se nebály vybrat si věk svých hrdinek, kdy se z dívek stávají slečny. Krásně je tato přeměna vidět v chování Ripley a vztahu Mal a Molly. Však také kniha cílí na náctileté čtenářky, byť pro pobavení nemusíte být nutně čtrnáctiletou skautkou. Dalším pozitivem které musím zmínit je dvojice rozdílných světů, které kniha nabízí. Máme zde vážné pasáže ze Záleskautské příručky díky kterým víme, jaké schopnosti musí správná Záleskautka mít, aby dostala toho či onoho bobříka. Vyvolává to nejen dojem dokonalé skautky v budovatelské póze vyhlížející světlé zítřky, ale odkazuje to také na módu příruček pro distingovanou mladou dámu (což byla jakási rukověť počestné dívky, kde se dozvěděla jak se správně usmívat, sedět a vůbec všechno to co dělalo Stepfordské paničky Stepfordskými paničkami). Ale stačí otočit stránku a realita vás praští do očí Malinou vyholenou hlavou nebo Ripleynou neřízenou náturou.

Záleskautky oprávněně vyhrály dvě ceny Willa Eisnera, byť byly prvoplánově zamýšlené jako devítidílná série. Troufám si říci, že se jedná o jeden z mála komiksů, který je mi sympatický díky hlavním hrdinkám a samotný příběh pro mě není na prvním místě. Co se týče kresby, Brooke Allenová odvedla skvělou  práci která přesně padne do nálady komiksu. Místy se s tím moc nemaže, ale právě díky tomu je schopná vytvořit jasnou atmosféru s hromadou emocí, nebo jinde vyvolat úsměv na čtenářově tváři.

Záleskautky jsou překvapivě vtipným čtením, ke kterému se budu s klidným srdcem vracet. Svižný děj v první knize stojí hlavně na různorodosti charakterů hlavních hrdinek, které jsou zevrubně popsány ne slovy, ale činy jednotlivých aktérek během všech nebezpečenství, které na mladé skautky čekají za hranicí mihotavého světla plamenů. Nic pro měkké Hochy od Bobří řeky!

KOUPIT NA STRÁNKÁCH PASEKY

Noelle Stevensonová, Grace Ellisová, Brooke Allenová

Vydavatelství: Paseka

Rok vydání: 6/2017

Překlad: Martina Knápková

Formát: 160 x 245 mm

Počet stran: 128

Provedení: Hardback

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři